Centrala Westen Star 310 FI - probleme ACM

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
DanielM
Mesaje: 1
Membru din: 28 Ian 2022 21:11

Centrala Westen Star 310 FI - probleme ACM

Mesaj necitit de DanielM »

Buna ziua.
Incerc sa gasesc o solutie la o problema cu centrala termica. Dupa cum scrie in titlu, centrala este Westen Star 310 FI (din cate am inteles, identica cu Baxi Luna 310 FI).
Problema este legata de ACM, vine apa calda apoi rece, apoi iar calda, rece..si tot asa. Imi aduc aminte ca in vara, cand consumam apa calda se incalzeau si caloriferele. Am inteles de la cel care face revizia ca problema este la vana cu 3 cai / ceva membrana. Domnul respectiv spune ca nu o pot schimba/vana nu e servisabila, asa ca ar trebui sa caut piesa cu totul. Care costa destul de mult. Nici nu inteleg diferenta intre:
101 5653590 ANS VANA CU 3 CAI/SENZOR PRESOSTAT (in stoc) 1147.48 RON
102 607250 ANS VANA CU 3 CAI/PRESOSTAT (in stoc) 844.72 RON

In manualul de utilizare gasit online la un magazin de piese, vad insa vana cu 3 cai si toate piesele componente, piese care pot fi comandate separat/ inlocuite, din cate inteleg. Ca altfel nu se vindeau.
Schimbatorul secundar in placi a cedat dupa ~11 ani, e schimbat de un an, totul ok aici. Ar mai fi varianta sa schimbam centrala, dar as vrea sa nu fac asta decat daca este nevoie neaparat. Este verificata / curatata periodic si pare ok in afara problemei cu ACM.

Ma poate ajuta cineva cu idei, va rog?

Ideal ar fi sa am confirmarea ca vana cu 3 cai este servisabila si sa fac o lista cu piese pe care sa le comand pentru a rezolva problema.
Mai putin ideal ar fi sa schimb vana cu totul, si aici sa ma lamuresc ce anume sa comand din cele doua postate mai sus.
Varianta 3 ar fi sa schimbam centrala, as vrea sa evit asta cat se poate, momentan.

Aici am gasit piesele/ schita:
https://www.piesecentraletermice.ro/pie ... -PRESOSTAT
Multumesc in avans.
baxiluna310fi.png
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala Westen Star 310 FI - probleme ACM

Mesaj necitit de fuji »

intreaba la respectivii toate acestea, ca stau bine la piese Baxi.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google Adsense [Bot] și 10 vizitatori