Probleme termostat Honeywell DT92A

automatizari pt. aplicatii termice, hidraulice si de climatizare, termostate, cronotermostate wireless sau cu fir

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Serghin
Mesaje: 4
Membru din: 19 Dec 2021 16:22

Probleme termostat Honeywell DT92A

Mesaj necitit de Serghin »

De cateva zile de cand mi-a inghetat regulatorul de gaz la poarta si mi l-au schimbat baietii, termostatul de ambient Honeywell DT92A nu mai vrea sa urce in camera in care a fost si pana acum, mai sus de 19,5 (pana acum il tineam la 20.5 ca sa am caldura ca lume ain toata casa). Acum, parca nu mai am aceeasi putere in calorifere, nu se mai simte efectiv valul de caldura in camera cum radia inainte, in camerele in care am robineti termostati pe calorifere! Am Herz cu 6 pozitii si il tineam de obicei la 5, care corespundea lui 22.6-maxim 23 de grade (deci caloriferul imi dadea temperatura mai mare in camera cu robineti termostati decat cea setata in camera cu TA).
Daca mut TA Honeywell in camera unde am robinet termostat, afiseaza termostatul de ambient cat ii dau eu comanda (20,5), numai ca trebuie sa las la maximum robinetul termostat, si dupa aia nu se incalzesc si celelalte camere, cele mai indepartete cum trebuie! Am schimbat si bateriile, am zis ca nu cumva sa fie d ela baterii sau semnalul prea departe in camer ain care era, si tot asa face, se opreste afisajul la 19.5 desi eu ii dau 20.5, 21, chiar 22 ca sa-l "fortez" sa urce cumva. Din august si pana acum a functionat brici in camera aia, care desi e indepartata prinde semnal, acu', de cand au schimbat regulatorul care a ingheta, nimic!
Care poate fi problema? Am sunat la numarul de pe centrala si doamna, foarte amabila, mi-a spus ca acest termostat e foarte bun, si ca trebuie sa-l setez cu 2 grade peste ce afiseaza, ca sa dea caldura ca lumea. Si degeaba, afiseaza tot 19,5. Apoi m-a pus la telefon cu un tehnician de la ei, si el mi-a zis sa-l urc la 25 de grade si sa-l las asa, ca dureaza, ca e frig afara. Degeaba.
P.S.: l-am si resetat cf. manualului, reimperecheat si degeaba. Cum il duc in camera aia, nu mai trece de 19.5. Parca e posedat. :-x
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme termostat Honeywell DT92A

Mesaj necitit de fuji »

Serghin scrie: 16 Ian 2022 13:31 De cateva zile de cand mi-a inghetat regulatorul de gaz la poarta si mi l-au schimbat baietii, termostatul de ambient Honeywell DT92A nu mai vrea sa urce in camera in care a fost si pana acum, mai sus de 19,5
pai nu termostatul urca temperatura, ci centrala -ca ea face focul si incalzeste agentul termic.
"Baietii" au verificat si reglat presiunile la gaz la centrala ? Daca da, atunci poti trece la pasul urmator:

Regleaza termostatul centralei la maxim (temperatura pe tur). Si pune termostatul pe 23 grd.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori