Apa calda + incalzire Spalatorie Self Service

mod functionare instalatii, aer in instalatie, pericol de inghet, montaj, diverse

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Motocosty
Mesaje: 3
Membru din: 01 Apr 2020 14:07

Apa calda + incalzire Spalatorie Self Service

Mesaj necitit de Motocosty »

Salutare. Vin in atenția voastra cu o problema cu care ma confrunt si pentru care am nevoie de cateva solutii din partea voastra.
Intentionez sa construiesc o spalatorie auto cu fise in regim self service pentru care am achizitionat o instalatie self service de ocazie din Franta. Instalatia este completa ( container camera tehnica, automatizare, pompe inalta presiune pentru 4 piste, dedurizare apa si osmoza ). Instalatia de spalat a venit echipata cu boilere electrice pentru incalzirea apei deoarece in zona unde a functionat instalatia de spalat nu exista optiunea de racordare la gaz.
Pompa de inalta presiune are un consum de 15 litri apa/minut × 4 pompe de inalta presiune = 60 litri apa / minut. Programul de spalare este de 4 minute, instalatia de spalat este prevazuta pentru 2 surse de apa ( rețea și fantana). Intentionez sa folosesc bazin stocare 1000 litri apa stocata dedurizata si 500 litri apa osmotizata.
Doresc sa modific sistemul de incalzire prin eliminarea boilerelor electrice si racordarea celor 4 piste la o centrala termica, puffer si panouri solare. Instalatia a functionat intr o zona unde temperaturile din sezonul rece nu au scazut sub valoarea de 0° si nu a fost necesara un sistem de incalzire prin pardoseala a celor 4 piste de spalat pentru prevenirea inghetului, avand in vedere iernile cu valori sub 0° din Romania doresc si instalatie cu incalzire prin pardoseala a celor 4 piste de spalat. Pentru incalzirea in pardoseala as dori daca se poate cu antigel ținând cont ca totul este intr un mediu deschis.
Procesul de spalare a autovehiculelor doresc sa se efectueze pe timp de vara cu apa calda la o temperatura cuprinsa intre 25-35°c furnizata de panourile solare, pe timp de iarna apa calda sa fie furnizata de centrala termica. Pentru panourile solare am gasit o versiune de panouri flexibile care se folosesc cu precădere la incalzierea apei din piscină.
Ce recomandari puteti face pentru acest proiect pentru dimensionarea corecta a centralei termice, a pufferului si pentru incalzirea prin pardoseala avand in vedere ca spatiul din camera tehnica este destul de redus ( 2.5m × 4.5m ).
Multumesc anticipat !
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Apa calda + incalzire Spalatorie Self Service

Mesaj necitit de fuji »

pentru astfel de obiective este necesar un proiect de instalatii. Sunt bune si parerile, dar conteaza doar Proiectul.

Eu nu vad de ce s-ar incalzi pardoseala cu apa, cand mult mai simplu ar fi o incalzire electrica in pardoseala. Da, poate costa un pic mai mult consumul electric.. dar investitia e mult mai mica. Si e mai simplu de executat si de servisat.
Panourile solare pot fi folosite pentru preparare Apa calda. Nu e necesar un Puffer daca se pun 1-2-3 panouri. Se foloseste un boiler cu 2 serpentine (1 serpentina solara si 1 serpentina legata la centrala termica).
Panourile de piscina sunt bune pentru ..piscina.
Avatar utilizator
Motocosty
Mesaje: 3
Membru din: 01 Apr 2020 14:07

Re: Apa calda + incalzire Spalatorie Self Service

Mesaj necitit de Motocosty »

In primul rand tin sa ti multumesc pentru raspuns. Varianta cu sistemul de incalzire electrica pentru pistele de spalat este unul care genereaza consum mare de energie electrica si inutil ținând cont de faptul că avem nevoie de o centrala termica pentru producerea de apa calda.
Avand in vedere ca o sa fie un consum mare de apa am considerat necesar sa fie instalat si un puffer care sa faca fata consumatorilor. Am gasit pe internet si boilere pe gaz cu capacitate de 1000 litri doar ca timpul de incalzire a apei este de 80 - 100 minute si nu cred ca o sa faca fata la necesitatile mele. In plus nu am gasit boilere pe gaz cu 2 serpentine pentru a putea conecta si panouri solare.
Pentru panourile solare optez pentru versiunea de panouri flexibile deoarece acoperisul spălătorie este din policarbonat si are forma unui arc de cerc si nu imi permite sa instalez panouri cu tuburi vidate.
Avatar utilizator
Motocosty
Mesaje: 3
Membru din: 01 Apr 2020 14:07

Re: Apa calda + incalzire Spalatorie Self Service

Mesaj necitit de Motocosty »

fuji scrie: 01 Apr 2020 17:55 pentru astfel de obiective este necesar un proiect de instalatii. Sunt bune si parerile, dar conteaza doar Proiectul.

Eu nu vad de ce s-ar incalzi pardoseala cu apa, cand mult mai simplu ar fi o incalzire electrica in pardoseala. Da, poate costa un pic mai mult consumul electric.. dar investitia e mult mai mica. Si e mai simplu de executat si de servisat.
Panourile solare pot fi folosite pentru preparare Apa calda. Nu e necesar un Puffer daca se pun 1-2-3 panouri. Se foloseste un boiler cu 2 serpentine (1 serpentina solara si 1 serpentina legata la centrala termica).
Panourile de piscina sunt bune pentru ..piscina.
Varianta propusa de tine " boiler cu 2 serpentine " suna interesant pentru acest proiect.
Ramane de vazut daca gasesc unul de 1000 - 1500 litri care sa incapa pe usa
Avatar utilizator
dan.visan
Mesaje: 1
Membru din: 17 Apr 2022 12:58

Re: Apa calda + incalzire Spalatorie Self Service

Mesaj necitit de dan.visan »

Salut!
Si eu construiesc o spalatorie self service si am un acoperis pe semirotund cu policarbonat. Sunt curios daca ai gasit o solutie pentru acea incalzire cu panouri flexibile (pentru piscina).
Deasemenea eram curios pe ce programe de spalare folositi apa calda. Eu intentionez sa pun pe spuma, ceara, si spumele speciale(jenti, insecte, polish). Apa dedurizata si apa osmozata cred ca le voi lasa cu apa rece. Si daca merita tot acest efort pentru a spala cu apa calda... multe spalatorii nu spala cu apa calda.
Eu cred ca voi opta pentru o centrala termica alimentata de la o butelie GPL de 1000 de litri. Insa nu mi-am facut un cost estimativ pentru ca nu imi este clar care ar fi un consum real de GPL/litru de apa calda la iesire.
Pareri, sugestii?
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator