Vitodens 050-W, noua centrala de la Viessmann

news, noutati, stiri din domeniul instalatiilor

Moderator: fuji

Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Vitodens 050-W, noua centrala de la Viessmann

Mesaj necitit de fuji »

Se pare ca din toamna 2014 Viessmann va avea in oferta de centrale termice cu condensare un nou produs: Vitodens 050-W.

E posibil ca aceasta centrala sa se produca in variante de putere termica de 24 si 33 kW cu schimbator de caldura de inox, si respectiv de 24 kW cu schimbator din Aluminiu !.
Toate variantele de Vitodens 050-W vor fi modele combi (incalzire + apa calda instant).

Sa vedem daca se va confirma informatia, care in original suna asa:
"La Vitodens 050-W est une chaudière murale gaz à condensation exclusivement destinée au marché volumique. Disponible en versions 24 ou 33 kW avec un échangeur en acier inoxydable et en version 24 kW avec un échangeur en aluminium, cette chaudière double service permet de répondre à tout type de besoin. Conçue pour faciliter le remplacement d’anciennes chaudières grâce à une hauteur d’installation réduite, la Vitodens 050-W s’intègre parfaitement dans toute pièce de vie. Elle sera disponible au cours du deuxième semestre 2014."
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vitodens 050-W, noua centrala de la Viessmann

Mesaj necitit de fuji »

fuji scrie:..un nou produs: Vitodens 050-W...
da, a fost lansat in variantele de 24 si 33 kW: :thumbup:

http://www.condensare.eu/centrala-viesm ... s-050-W-33
Viessmann Vitodens 050-W
Viessmann Vitodens 050-W
Avatar utilizator
romica
Mesaje: 1
Membru din: 10 Noi 2015 12:41

Re: Vitodens 050-W, noua centrala de la Viessmann

Mesaj necitit de romica »

Buna ziua.
Am achizitionat de curind o centrala Vitodens 050-W de 33kw si nu sunt lamurit de modelul termostatului de ambient pe care pot sa-l cumpar .Am contactat pe cei care au montat centrala si am fost informat ca, momentan acest model nu are inca un termostat de ambient care sa fie compatibil cu centrala. :?:
Am sunat la Viessman Romania si acestia au spus ca modelul care se gaseste este destul de scump ( Vitotrol100 uta lv openterm).
Va rog sa-mi precizati ,daca pot gasii un alt termostat compatibil cu acesta.
Termostatul Honeywell CMT937 Opentherm poate sa- inlocuiasca cu sucees?
Daca puteti , va rog sa-mi dati mai multe detalii despre conceptul de openterm al termostatului .

multumesc !
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Vitodens 050-W si termostatul opentherm

Mesaj necitit de fuji »

romica scrie: Va rog sa-mi precizati ,daca pot gasii un alt termostat compatibil cu acesta.
oricare termostat din selectia asta e bun; de fapt, oricare opentherm e bun
Termostatul Honeywell CMT937 Opentherm poate sa- inlocuiasca cu sucees?
da, si CMT937 merge --insa e cel mai scump.
va rog sa-mi dati mai multe detalii despre conceptul de openterm al termostatului
un articol pe aceasta tema gasesti aici:
http://www.termostat.ro/index.php/termostate-opentherm/
Avatar utilizator
mKe
Membru Activ
Mesaje: 31
Membru din: 29 Aug 2014 10:15

Re: Vitodens 050-W, noua centrala de la Viessmann

Mesaj necitit de mKe »

În vară va trebui sa schimb și eu centrala veche, Viessmann Vitopend (24 kW), la datorie de aproape 11 ani cred, cu una în condensație, aceiași marcă.

Am înlocuit 2 dintre calorifere, cu unele aceiași dimensiune, dar cu 3 panouri. Agentul termic nu a trecut de 55 de grade nici când afară a fost mai frig de -10, cu termostatul pus la 3 cicluri și 24 de grade. Înțeleg din discuția de mai sus că ar fi ideal un termostat opentherm, nu on-off.

Mai vreau să întreb care este temperatura maximă a agentului termic la care se pierde avantajul componentei de condensație.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vitodens 050-W, noua centrala de la Viessmann

Mesaj necitit de fuji »

mKe scrie:În vară va trebui sa schimb și eu centrala veche, Viessmann Vitopend (24 kW), la datorie de aproape 11 ani cred, cu una în condensație, aceiași marcă.
in fraza asta sunt mai multe sentinte.. dar lucrurile nu trebuie sa fie chiar asa.. :)
Deci, nu "trebuie" cu adevarat sa schimbi centrala -ca doresti s-o faci, e altceva..
Eu am tot un Vitopend 100 de 13 ani, acusi face 14 ani si sincer as vrea s-o tin 20 e ani ! Doar daca se strica o componenta deosebit de scumpa am s-o schimb.
-placa electronica dupa vreo 10 ani parea ticnita... intra in modul service singura ! Am pus insa un stabilizator de tensiune si si-a reventi si placa.. Insa am gresit ca n-am pus stabilizator de la inceput. Am expus placa la 10 ani de socuri electrice. Cu toate astea, merge in continuare..

Mie imi e simplu sa pun o centrala moderna, cu condensare.. ca am acces la niscai oferte speciale. Insa o centrala cu condensare presupune si o instalatie suoplimentara de evacuare a condensului -si in cazul meu concret e ditamai deranjul, inclusiv o pompa de condens, ce va trebui sa ramana permanent in functiune. De ce mi-as dori asa ceva ?!

Aa, o centrala cu condensare consuma mai putin -da, cam cu 10-15% mai putin la concret, mai ales daca ai radiatoarele supradimensionate si poti functiona cu temperaturi de 35-40 grade pe tur.. Ori eu am un consum de 900-1000 Nm3 pe an >> economia ar fi de 100-150 m3 de gaz pe an, adica.. 3-400 Lei maxim. Merita ?
care este temperatura maximă a agentului termic la care se pierde avantajul componentei de condensație.
Temperatura de rouă este temperatura sub care incepe condensarea vaporilor de apa dintr-un amestec gazos; pentru gazul natural este in jur de 55oC.
Functionarea centralei termice e mai eficienta la temperaturi ale returului mai mici de 55oC; randamentul creste la scaderea acestei temperaturi.
Avatar utilizator
mKe
Membru Activ
Mesaje: 31
Membru din: 29 Aug 2014 10:15

consum gaze cu Vitopend 100

Mesaj necitit de mKe »

Eu consum în 3 luni cantitatea asta......... așa că iarna, ar fi cam 1 mc /zi economia, chiar peste 30 pe lună.

Nivelul ăsta de consum, reprezintă un punct sub care nu pot merge decât cu izolarea pereților interiori, lucru care nu se va întâmpla. Maximul de 10 - 10.5 mc/zi este mai mic decât 13 - 14 cât era înainte de modificări, care au început cu un termostat cu histereză mică, acum mulți ani și terminând cu supradimensionarea radiatoarelor.

Uzura centralei este mare pentru că merge mult, consumul de gaz este cel mai bun indicator. Un contor de ore ar fi genial, nu vârsta în ani.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori