Centrală termică Aniston Genus

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Marilena Novac

Centrală termică Aniston Genus

Mesaj necitit de Marilena Novac » 02 Sep 2018 16:37

Buna Fuji
Am (cred)o problema gravă la centrală mea Ariston Genus
De mai bine de 2 luni când foloseam apa calda îmi încălzea caloriferele,am sunat tehnicul care se ocupa de ea încă de la instalarea ei,a venit,a băgat ceva aer in ea cu o pompa de biciclete,a plecat și la 2 zile după a reînceput din nou....in fine,L-am sunat din nou și M-a tot amânat cu prezenta pana astăzi când a curs apa din ea de dedesubt,a făcut un zgomot ca și când ar merge ceva in gol in ea și apoi S-a închis,de tot,practic nu mai intra curent in ea deloc !!ori in vitrina ori in casa la mine este fix la fel!!pana chem pe cineva competent,ma poți ajuta cumva?Multumesc

fuji
Senior

probleme Centrală termică Aniston Genus

Mesaj necitit de fuji » 02 Sep 2018 17:31

Marilena Novac scrie:
02 Sep 2018 16:37
Am (cred)o problema gravă la centrală mea Ariston Genus
par sa fie mai multe probleme.
Cea cu umflatul cu pompa de biciclete si cu cursul apei sub centrala (..de la supapa de siguranta probabil) tine de Vasul de expansiune. Intai a refacut perna de aer a vasului, insa probabil membrana vasului e sparta sau vasul e spart pe undeva.. Asa ca vasul nu mai preia variatia de presiune din centrala >> trebuie schimbat vasul de expansiune, daca e cazul.

Insa nu de la vas se incalzeau caloriferele.. mai degraba e ceva de la vana cu 3 cai.
a curs apa din ea de dedesubt,a făcut un zgomot ca și când ar merge ceva in gol in ea și apoi S-a închis,de tot,practic nu mai intra curent in ea deloc
well, asta suna nasol. Poate a intrat apa la panoul de comanda, la placa electronica.. si :?

Lasa centrala sa se usuce complet, si verifica atunci daca mai functioneaza electric. Dar.. mai bine asteapta un tehnician.
N-ar strica sa gasesti de data asta unul de isprava !

Scrie răspuns