Recomandari Centrala termica in condensare

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
ebay
Mesaje: 3
Membru din: 05 Mar 2018 12:50

Recomandari Centrala termica in condensare

Mesaj necitit de ebay »

Buna ziua,
Anul acesta cred ca va trebui sa-mi schimb centrala, un Saunier Duval 24 KW de 12 ani, cu ceva nou, in condensatie. Ce-mi recomandati in acest moment, pretul nu conteaza prea mult, ci calitatea si performanta (trebuie sa functioneze minim 10 ani, sa poti s-o legi la termostate interioare-exterioare, s-o poti programa, eventual si net). Suprafata de incalzit cca. 90 mp, cca. 260 mc (casa este mai inalta). 24 kw sunt suficienti, probleme am in fiecare iarna cu apa calda (ACM) cand temperatura scade sub -5 -10 , asi prefera un vas tampon mai mare de 8 litri. Un criteriu de luat in seama este zgomotul, este montata mural in bucatarie, sub o masca de dulap superior.
Multumesc anticipat.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica in condensare -recomandari 2018

Mesaj necitit de fuji »

ref. bani.. totdeauna conteaza banii ! :clap: Altfel si-ar lua toata lumea Vitodens 222-F, dar nu se intampla asta, din pacate..
Vas tampon: te referi la un boiler. Daca e sub 50 de litri, il iei cam degeaba.
Masca de acoperire: o idee nefericita, sursa de probleme.
Durata functionare: cele noi pot functiona si 20 de ani, sau, de ce nu, 30 de ani -dar cu schimbari dese de piese de schimb.
Avatar utilizator
ebay
Mesaje: 3
Membru din: 05 Mar 2018 12:50

Centrala termica in condensare -recomandari 2018

Mesaj necitit de ebay »

Buna ziua,
Nu m-ati lamurit. Centrala pomenita nu ma intereseaza, nu am loc s-o pun pe podea, trebuie sa fie exclusiv murala. Marimea dorita ar fi de 350 mm adancime x 400-450 mm latime x 700-850 mm inaltime. Nu este fezabil un vas tampon de apa, suntem 2 persoane. Marimea vasului intern este importanta, modularea, calitatea produsului, garantia, etc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

dimensiuni Centrala termica in condensare

Mesaj necitit de fuji »

ebay scrie: 05 Mar 2018 16:00Marimea dorita ar fi de 350 mm adancime x 400-450 mm latime x 700-850 mm inaltime
ok, deci primul criteriu de alegere este cel dimensional. Verifica te rog dimensiunile la 5 modele de centrala termica, de preferat la mai multe, si vezi daca se incadreaza. Care se incadreaza, se califica mai departe.
Apoi aplica celelalte criterii pe care le consideri de cuviinta.
ebay scrie: 05 Mar 2018 16:00..un vas tampon de apa.. Marimea vasului intern este importanta
dinnou, probabil te referi la un boiler de apa calda ..?
Sau la vasul de expansiune ?
ebay scrie: 05 Mar 2018 16:00Nu m-ati lamurit.
pai nu intentionez.
Ce pot sa fac este sa te ajut, ca sa reusesti sa te ajuti singur. :thumbup:
Avatar utilizator
ralftycu
Junior
Mesaje: 15
Membru din: 06 Ian 2018 13:34

Re: Centrala termica in condensare -recomandari 2018

Mesaj necitit de ralftycu »

ebay scrie: 05 Mar 2018 13:05 Buna ziua,
Ce-mi recomandati in acest moment, pretul nu conteaza prea mult, ci calitatea si performanta (trebuie sa functioneze minim 10 ani, sa poti s-o legi la termostate interioare-exterioare, s-o poti programa, eventual si net). Suprafata de incalzit cca. 90 mp, cca. 260 mc (casa este mai inalta). 24 kw sunt suficienti, probleme am in fiecare iarna cu apa calda (ACM) cand temperatura scade sub -5 -10 , asi prefera un vas tampon mai mare de 8 litri. Un criteriu de luat in seama este zgomotul, este montata mural in bucatarie, sub o masca de dulap superior.
Multumesc anticipat.
Ca durata de viata toate au 10 ani dar nu iti garanteaza nimeni ca functioneaza 10 ani (fara sa se strice). Poti sa ei in considerare un Ariston Alteas, avea garantie 7 ani intr un timp. La ce te referi vas tampon?
Avatar utilizator
ebay
Mesaje: 3
Membru din: 05 Mar 2018 12:50

Centrala termica in condensare -recomandari 2018

Mesaj necitit de ebay »

1.Vas tampon - vasul de expansiune intern al centralei - logica spune ca daca este mai mare ai mai multa apa calda disponibila - de la 8 litri media la 12 litri la Buderus
2.Marimi compacte vad :
- Viessmann vitodens 050 -W
- Buderus Logamax 172 i - vas expandor 12 litri
- Bosch Condens 2500 W WBC28-1DCE
- VAILLANT ecoTEC pure VUW 286/7-2
- Ariston Alteas One Net 24, Ariston Sensys NET inclus
3. Preturile sunt relativ apropiate. Ceea ce observ este ca la cele germane (nu stiu cate piese made in Germany contin, dar numele ramane), echipamentele de control si comanda auxiliare (senzori interior+exterior, room-statul, interfete internet) sunt basca, deci mai trebuie sa adaugi 500-1500 de lei. Cea maui buna oferta pachet este in acest moment la Ariston Alteas one, are si garantie ok, dar nu stiu performanta in timp. Ce parere aveti?
Avatar utilizator
ralftycu
Junior
Mesaje: 15
Membru din: 06 Ian 2018 13:34

Re: Centrala termica in condensare -recomandari 2018

Mesaj necitit de ralftycu »

ebay scrie: 07 Mar 2018 10:18 1.Vas tampon - vasul de expansiune intern al centralei - logica spune ca daca este mai mare ai mai multa apa calda disponibila - de la 8 litri media la 12 litri la Buderus
2.Marimi compacte vad :
- Viessmann vitodens 050 -W
- Buderus Logamax 172 i - vas expandor 12 litri
- Bosch Condens 2500 W WBC28-1DCE
- VAILLANT ecoTEC pure VUW 286/7-2
- Ariston Alteas One Net 24, Ariston Sensys NET inclus
3. Preturile sunt relativ apropiate. Ceea ce observ este ca la cele germane (nu stiu cate piese made in Germany contin, dar numele ramane), echipamentele de control si comanda auxiliare (senzori interior+exterior, room-statul, interfete internet) sunt basca, deci mai trebuie sa adaugi 500-1500 de lei. Cea maui buna oferta pachet este in acest moment la Ariston Alteas one, are si garantie ok, dar nu stiu performanta in timp. Ce parere aveti?
Nu prea inteleg logica asta, ce treaba are vasul de expansiune cu apa calda.
Toate sunt bune depinde care te atrage mai mult si cat noroc ai.
Avatar utilizator
anna76
Mesaje: 1
Membru din: 07 Mar 2019 16:26

Recomandare centrala condensare

Mesaj necitit de anna76 »

Buna ziua,

Pentru o casa P+1+M, 320 mp utili, 860mc3 ce fel de centrala ar fi mai buna?Am IP peste tot, casa izolata cu vata de 15cm.
De 45 KW?
Si daca puterea este corecta care dintre modele sunt mai ok?Cu un boiler de 200l as dori.
1. pachet-centrala-termica-in-condensare-vaillant-vu-oe-466-4-5-boiler-200-litri-p2880
2. pachet-ariston-genus-premium-evo-hp-45-ff-si-boiler-bch-200.html
3. pachet-centrala-termica-accesorii-boiler-300l-viessmann-vitodens-200w-45-kw-50-30c-p35908.html
Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare centrala condensare 35-45 kW

Mesaj necitit de fuji »

alegerea e simpla: Vitodens 200-W 45 kW.
Insa verifica daca nu-ti ajunge si Vitodens 100-W, faci o economie substantiala
Avatar utilizator
Dan_23_ro
Membru Activ
Mesaje: 44
Membru din: 02 Ian 2016 01:58

Recomandare centrala condensare

Mesaj necitit de Dan_23_ro »

Buna seara,
Va rog sa mi recomandati o centrala in condensare pentru un apartment de 50 mp. Am ales 3 modele si as dori sa fac alegerea cea mai buna:
- Vaillant ecotec pure VUW 236/7-2 - 20,2 kw
- Viessman Vitodens 050 W - 24 Kw
- Antea CK - 24 Kw


Va multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomadare centrala condensare

Mesaj necitit de fuji »

Dan_23_ro scrie: 12 Noi 2019 01:02Vaillant ecotec pure VUW 236/7-2 - 20,2 kw
- Viessman Vitodens 050 W - 24 Kw
- Antea CK - 24 Kw
eu pentru mine as lua Vitodens 050, fara ezitari.
Ciudata alegere centrala Fondital Antea.. dupa ce ca nu stii cine si cum o sa asigure service-ul peste nai de zile, mai e si mai scumpa ca ..Viessmann.
https://www.fondital.com/ro/ro/antea_kc
Avatar utilizator
Dan_23_ro
Membru Activ
Mesaje: 44
Membru din: 02 Ian 2016 01:58

Re: Recomadare centrala condensare

Mesaj necitit de Dan_23_ro »

Antea a fost recomandata de instalator, argumentand ca are 9 trepte de modulare si debit mai mare.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] și 13 vizitatori