Plastic: tevi din PEX, Pexal, PP-R ..

Teava, fittinguri, conducte, pexal, pex, ppr, cupru

Moderator: fuji

Avatar utilizator
albundys
Membru Activ
Mesaje: 43
Membru din: 10 Mar 2013 21:55

Re: Plastic: tevi din PEX, Pexal, PP-R ..

Mesaj necitit de albundys »

Salut.Am si eu o intrebare.La coloana principala de alimentare cu apa calda si rece,a unui bloc de 10 etaje,se trece de la subsol de la 50mm la 32mm,afecteaza cumva presiunea pe coloana?O micsoreaza? Va intreb acest lucru deoarece la noi in bloc vor sa le schimbe pe ppr si de 50 este scumpa pentru ei,iar de 32 putem face rost la un pret foarte bun.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

pierdere de presiune.

Mesaj necitit de fuji »

albundys scrie:afecteaza cumva presiunea pe coloana?O micsoreaza?..
orice micsorare a sectiunii conductei introduce o cadere presiune suplimentara -atat local, cat si liniar.

Efectul: circulatia in instalatia de incalzire va fi influentata nefgativ. E posibil sa fie nevoie de o pompa mai mare -insa cum astea sunt la punctul termic al termoficarii, nu treaba voastra.

E posibil si ca efectul sa fie neglijabil -adica pierderea de presiune sa fie mica.
Avatar utilizator
raduk
Membru Activ
Mesaje: 49
Membru din: 17 Iun 2012 18:32
Localitate: Iaşi
Contact:

Re: pierdere de presiune.

Mesaj necitit de raduk »

albundys scrie:[...] coloana principala de alimentare cu apa calda si rece [...]
fuji scrie:[...] instalatia de incalzire [...]
:?:
Ieftin, bun şi mult nu există... în schimb, există Instalatorul de Iaşi.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

pierdere de presiune coloana apa rece

Mesaj necitit de fuji »

da, am citit (prea) rapid.
Culmea e ca ramane valabil ce am scris (cu pierderile de presiue), doar ca importanta acestora e mai mare la instalatiile de apa rece.
Sa (se) faca un calcul (..proiect), sa vada ce diametru reiese din calcul. Asa pe incercate e cam riscant -mai ales pentru cei de la ultimele etaje.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

teava PP-R

Mesaj necitit de fuji »

raduk scrie: :?:
PP-R nici macar nu e indicat la instalatii de incalzire... Cum insa la concret exista destule blocuri unde s-a ales solutia asta, e valabil si mesajul meu (la modul general, nu in cazul de mai sus). Noroc ca termoficarea functioneaza acum low-temperature (la temperaturi joase), constient sau silit -e mai putin important.
Avatar utilizator
albundys
Membru Activ
Mesaje: 43
Membru din: 10 Mar 2013 21:55

Re: Plastic: tevi din PEX, Pexal, PP-R ..

Mesaj necitit de albundys »

Multumesc de raspuns.M-am referit doar la coloana de apa calda si apa rece,nu cea de incalzire
Avatar utilizator
raduk
Membru Activ
Mesaje: 49
Membru din: 17 Iun 2012 18:32
Localitate: Iaşi
Contact:

conducte PP-R la incalzire

Mesaj necitit de raduk »

Nu am dat peste contraindicaţii în acest sens, cu toate că am o părere asemănătoare cu a ta în ceea ce priveşte PPR-ul.
Ieftin, bun şi mult nu există... în schimb, există Instalatorul de Iaşi.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: conducte PP-R la incalzire

Mesaj necitit de fuji »

raduk scrie:Nu am dat peste contraindicaţii în acest sens..
cauta o curba de imbatranire a materialului (tevii).
Avatar utilizator
raduk
Membru Activ
Mesaje: 49
Membru din: 17 Iun 2012 18:32
Localitate: Iaşi
Contact:

Re: conducte PP-R la incalzire

Mesaj necitit de raduk »

Cunosc această problemă, dar eu mă refeream la faptul că nu am văzut scris pe nicăieri "nu folosiţi PPR la instalaţiile de încălzire".
Ieftin, bun şi mult nu există... în schimb, există Instalatorul de Iaşi.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

teava PP-R la incalzire

Mesaj necitit de fuji »

raduk scrie: nu am văzut scris pe nicăieri "nu folosiţi PPR la instalaţiile de încălzire".
ok, atunci ramane forumul nostru un deschizator de drumuri. :D
In afara de cei ce lupta anti-fumat, nimeni nu a reusit impunerea unor avertismente.. Dar chiar si asa, un avertisment nu e o interzicere...
Oricum, ar trebui sa diferentiem PP-R-ul simplu de PP-R armat. Si sunt mai multe tipuri, retete, de PP-R, experimentele sunt in desfasurare.
Avatar utilizator
mKe
Membru Activ
Mesaje: 31
Membru din: 29 Aug 2014 10:15

teava Henco, Pexal, PP-R ..

Mesaj necitit de mKe »

Unitatea sanitara unde lucrez are toata instalatia de incalzire facuta pe HENCO, de vre-o 10 ani sau mai bine si nu au fost incidente. Agentul termic este livrat la temperaturi mari. Singurele baiuri au fost legate de fitingurile de calitate proasta.

Intre HENCO si PexAl am constatat diferente majore la calitate. Henco are stratul de aluminiu gros de cca 1mm, pe cand la PexAl este ridicol de subtire. Un Henco se curbeaza foarte greu pe cand PexAl este ca plastelina. La multe instalatii facute cu PexAl am vazut ca dupa cativa ani stratul exterior incepe sa crape.

La mine in apartament instalatia este facuta cu Henco, fitingaraie de calitate buna. La 8 ani vechime, cand am zugravit si inevitabil am demontat caloriferele, tras tevile de la pereti, implicit le-am indoit, nu am vazut crapaturi sau garnituri tasate la fitinguri. Instalatia am facut-o singur, evident pe alocuri se observa pozarea de amator, noroc ca dupa ce se pune plinta parchetului la loc, nu se mai vede nimic :mrgreen: Din cate tin minte, un cot simplu, marca APE, costa peste 10 lei (in banii de astazi), la vremea respectiva

De mentionat ca in primii ani nu am avut blocul izolat la exterior si au fost cazuri in care agentul termic a stat la 80-85 de grade zile intregi, pe ger cumplit.

Am vazut instalatie facuta cu PPR, la un spital, care a avut probleme mari din primul an. Coloanele de distributie s-au umplut de ''basici'' in primele saptamani de functionare a sistemului de incalzire :crazy:
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: teava Henco, Pexal, PP-R ..

Mesaj necitit de fuji »

Henco are teava tot de Pexal, adica Pe-X-Al. In general, daca se respecta standardele uzuale EU sau americane nu sunt probleme cu teava, indiferent de producator.
Problemele apar in momentul in care nu se monteaza intregul sistem de la acelasi producator, respectiv teava + fittinguri... Explicatia: incompatibilitatea (in)vizibila teava / fittinguri. Aparent se potrivesc toate; in timp insa mai sar conectorii (si nu de la scurgerea timpului, ci de la functionarea la temperaturi diferite).
Desi nu agreez varianta cu teava de Pexal (nici la incalzire, nici la altceva), totusi fiecare tip de teava are destinatia sa si poate fi de folos la ceva sau in anumite situatii (conteaza si ce primeaza: aspect, pret, etc.).
Din pacate, odata cu patrunderea sistemelor de conducte de Pexal din China calitatea a scazut, iar problemele ..au crescut. E valabil si pentru unele tevi turcesti sau produse in destinatii surprinzatoare.

Ref. PPR, am mai scris: doar pretul te poate impinge spre o astfel de solutie la o instalatie de incalzire (si faptul ca instalatia cu teava de PPR iese dreapta, in contrast cu cea de Pexal -insa e si mai butucanoasa).
Nu m-as risca sa fac coloane din asa ceva (PP-R), dar nu neg ca am vazut montat si la termoficare (Radet) in unele blocuri -bine, Radet-ul acum functioneaza la temperaturi joase :roll: , ca nu mai atinge 90 grd pe tur in veci !
Avatar utilizator
dobrogeanu
Mesaje: 2
Membru din: 28 Mar 2017 21:58

fittinguri pentru teava PE-X

Mesaj necitit de dobrogeanu »

Pot sa folosesc racorduri de pexal la teava pe-x ?
Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: fittinguri pentru teava PE-X

Mesaj necitit de fuji »

dobrogeanu scrie: 28 Mar 2017 22:07 Pot sa folosesc racorduri de pexal la teava pe-x ?
nu cred
Avatar utilizator
Rusu valentin
Junior
Mesaje: 8
Membru din: 29 Oct 2017 23:25

teava pentru instalatie cu cazan pe lemne

Mesaj necitit de Rusu valentin »

Buna seara ce teava imi recomandati pt o instalatie incalzire aparenta la o centrala pe lemne
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: teava pentru instalatie cu cazan pe lemne

Mesaj necitit de fuji »

Rusu valentin scrie: 01 Feb 2018 23:39 ce teava imi recomandati pt o instalatie incalzire aparenta la o centrala pe lemne
in principiu, Cupru. Sau macar in centrala termica, in camera tehnica.. incepand cu distributia tevilor spre casa poti sa te risti cu plastic.. Dar cel mai bine e cu Cupru.
Sau otel -daca gasesti teava buna de otel.. teava neagra de instalatii, nu zincata.
Avatar utilizator
Rusu valentin
Junior
Mesaje: 8
Membru din: 29 Oct 2017 23:25

Re: Plastic: tevi din PEX, Pexal, PP-R ..

Mesaj necitit de Rusu valentin »

Multumesc mult poate ceva plastic cu inserctie de aluminiu sau carbon cuprul cam scump dar de durata
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori