Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vali B
Mesaje: 3
Membru din: 12 Ian 2018 00:40

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de Vali B »

Am înțeles. Vă mulțumesc mult!
Avatar utilizator
mitupetre
Junior
Mesaje: 16
Membru din: 04 Mar 2017 21:20

mangan in apa

Mesaj necitit de mitupetre »

Buna ziua as avea si eu o nelamurire aan privinta manganului din apa mea daca pun un filtru de mangan si conductivitatea scade de la 800 la 500 atunci ar fi vreo problema cu conducerea calduri prin calorifere excluzand faptul ca apa din calorifere e aceeasi timp de 7 8 ani.?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: mangan in apa

Mesaj necitit de fuji »

pai daca nu alimentezi cu apa asta instalatia de incalzire, nu vor fi probleme, nu ? Ramane manganul doar la apa de de baut, de spalat pe dinti, etc. :lol:
Centrala termica si instalatia de incalzire scapa.
Avatar utilizator
mitupetre
Junior
Mesaje: 16
Membru din: 04 Mar 2017 21:20

Mangan

Mesaj necitit de mitupetre »

Asta o stiam si eu dar an cat timp se duce acest mangan din apa si as mai avea o dilema daca apa din calorifere merge de 2 3 ani aceasta nu asi pierde din proprietati?
Avatar utilizator
mitupetre
Junior
Mesaje: 16
Membru din: 04 Mar 2017 21:20

Re: mangan in apa

Mesaj necitit de mitupetre »

fuji scrie: 12 Ian 2018 22:36 pai daca nu alimentezi cu apa asta instalatia de incalzire, nu vor fi probleme, nu ? Ramane manganul doar la apa de de baut, de spalat pe dinti, etc. :lol:
Centrala termica si instalatia de incalzire scapa.
Da dar la apa menajera tot o sa afecteze centrala pana la urma.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

apa din circuitul de incalzire

Mesaj necitit de fuji »

mitupetre scrie: 13 Ian 2018 09:04..daca apa din calorifere merge de 2 3 ani aceasta nu asi pierde din proprietati ?
adica ? ce proprietati pierde apa din circuitul inchis de incalzire ?
Avatar utilizator
Cadir elvin
Mesaje: 2
Membru din: 14 Ian 2018 14:09

Salut! Recomandare centrala pentru 2018

Mesaj necitit de Cadir elvin »

Buna seara! Ma numesc cadir elvin si va deranjez cu cea mai comuna intrebare din sectiunea asta. Au venit baietii si trag gaze si am si eu nevoie de recomandare de o centrala de condensare. Bugetul este nelimitat vreau ceva eficient si durabil pentru un apartament de 54 de metri cu o singura baie. Normal eu am fost atras ca maimuta de lucios de gama de varf de la ariston dar mi-as ceva pareri de la persoane care au centrale termice. Trebuie sa fac analogia cu masinile. Am vazut ca lumea pe forum spune cu tarie am valliant de 15 ani si nu am pribleme. Da sunt de acord si passaturile din 2000 aveau motoare durabile care duceau 1 mil de km. Modelele noi sunt facute sa duca 600.000 cel mult. Asa cred ca se intampla si cu orice marfa ce e pe piata . Se face ca sa se schimbe.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

centrala termica 2018

Mesaj necitit de fuji »

Cadir elvin scrie: 14 Ian 2018 14:16..lucios de gama de varf..
Bosch Condens 7000i, Buderus GB172i, Wolf FGB-K, Viessmann Vitodens 100, Vitodens 050. Daca ai bani fara numar exista centralele alea stil "frigider", cu boiler incorporat. Mai e si Viessmann Vitodens 200-W.
Avatar utilizator
Cadir elvin
Mesaje: 2
Membru din: 14 Ian 2018 14:09

Re: Salut! Recomandare centrala pentru 2018

Mesaj necitit de Cadir elvin »

Multumesc de raspuns! O sa ma uit pe recomandarile facute de dvs! Trebuie sa fie cat mai mica ca si dimensiuni.
Avatar utilizator
Luc
Junior
Mesaje: 10
Membru din: 16 Ian 2018 10:39

Centrala termica casa 100 m2

Mesaj necitit de Luc »

Buna ziua ,
Sunt nou pe aici si asa cum zice topicul am nevoie de o recomandare pentru centrala pe gaz pt o familie formata din 2 adulti si 2 copii . Este vorba despre o casa constructie noua ,izolata, aprox.100 metri patrati formati din parter+etaj, centrala va fi montata in subsolul casei . Firma cu care am facut prima parte a instalatiei mi-au recomandat sa merg pe o centrala instant in condensatie viesmann de maxim 28 kw , o a doua parere am cerut-o la o firma specializata de proiectare/service si tot ce tine instalatii unde mi s-a recomandat o centrala Bosch condens 2000 (garantie 5 ani) si un boiler tank&tank de 1000/200 litri cu posibilitatea montarii a doua sau mai multe panouri solare .

In cazul boilerului sa zicem ca apa din el nu se foloseste timp de 3 zile, cat de repede va scadea temperatura apei din el? aici ma refer doar la firmele Bosch si Viesmann.

As vrea sa stiu ce s-ar potrivi mai bine unei case ?

Multumesc :)
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica casa 100 m2

Mesaj necitit de fuji »

Sigur ca merge si o centrala cu preparare ACM instant. Insa una cu boiler confera un confort sporit la apa calda. Alegerea: dupa buget, spatiu, etc.

Vitodens 100-W 26 kW e o alegere buna. Exista si versiune doar incalzire, la care poti atasa un Boiler cu 1 sau 2 serpentine (la care sa legi niste panouri solare).
La fel, exista si la Bosch suficiente variante (de ex. mai nou aparuta centrala Bosch Condens 7000i).

Boilerul acela tank-in-tank e pentru o instalatie solara cu aport la incalzire.. iti transformi casa intr-o mini-uzina (iar aportul solar la incalzire va fi max. 10%). Mai simplu e sa pui panouri solare doar pentru apa calda.
Avatar utilizator
Luc
Junior
Mesaje: 10
Membru din: 16 Ian 2018 10:39

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de Luc »

@Fuji
Aici este si marea mea intrebare ,sa investesc atatia banii intro instalatie asa complexa ? spatiu exista, bani sunt..dar nu neaparat de aruncat pe geam.
As vrea sa merg totusi pe viesmann , central fiind montata in beci nu se uita nimeni la ea pt frumusetea de la bosch.

In oferta am avut prins si o varianta cu boiler de 300 litri cu doua serpentine la care sa legam si 2 panouri solare pt ACM. Acuma ca sa se inteleaga , am vorbit cu respectivul om 3 ore in care din opinia lui ar fi pacat sa nu faci o investitie si in panouri solare care vor aduce in timp banii inapoi, eu vreau sa stiu si daca tot ce vorbeste se va si adeverii.

La partea cu temperature apei din boiler nu am primit nici un raspuns, se poate sti aproximativ cat de repede se raceste apa dintrun boiler?

Multumesc :)
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de fuji »

Luc scrie: 16 Ian 2018 15:09centrala fiind montata in beci ..
doar daca permite Proiectul de gaze acel amplasament.
din opinia lui ar fi pacat sa nu faci o investitie si in panouri solare care vor aduce in timp banii inapoi, eu vreau sa stiu si daca tot ce vorbeste se va si adeverii.
Nu.
Consultantul respectiv.. si-a montat panouri solare la el acasa ? Sau isi da cu parerea pe banii altora ? ;)
La partea cu temperature apei din boiler nu am primit nici un raspuns, se poate sti aproximativ cat de repede se raceste apa dintrun boiler?
da, se poate stii, ca Fizica nu e o stiinta secreta -a invatat-o toata lumea in Liceu.
Boilerele difera prin tipul izolatie termice si grosimea acesteia. In general, un producator serios publica in datele tehnice pierderile energetice in standby.
In general, la un boiler Viessmann temperatura scade cu 2-3 grade pe zi (mult, nu ?).
Dar raspunsul riguros e: depinde ! Depinde de la ce temperatura initiala, depinde de izolatia termica, depinde de temperatura din incapere, etc. Repet, chestii de Fizica de liceu. :thumbup:

Problema la o instalatie solara cu boiler e nu cat scade temperatura, ci de ce NU scade, CAND scade.. nu de alta, dar boilerul e fiert ! O sa ajungi sa-l "dezbraci" de izolatie, ca sa scada mai repede temperatura..
Avatar utilizator
Luc
Junior
Mesaje: 10
Membru din: 16 Ian 2018 10:39

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de Luc »

Am plecat dintr-o "ceata" si am dat in alta mai "densa"... :geek:

Proiectul pentru montarea centralei este prevazut si aprobat pentru beci.

Legat de panouri consultantul sta la apartament din cate am inteles de la el , deci exclus de panouri solare. Tot el a afirmat ca o central instant va consuma cu pana la 30% mai mult decat una cu boiler atasat. :?:

Mi-ai recomandat Vitodens 100-W 26 kW , am gasit si cu boiler de 200-300 litri , pana la urma ce sa urmez? doar centrala +boiler sau si panouri solare?

Sunt afon la chestile si de asta am apelat la forum pentru a putea gasi cea mai buna variant pentru mine.

Mersi
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrala termica cu Boiler / Instalatie solara

Mesaj necitit de fuji »

La Vitodens 100-W poti racorda mai multe tipuri de boilere cu serpentina -alege-l pe cel care indeplineste cerintele tale:
1) Boiler mic, montat sub centrala (de 120 sau 16o litri).
2) Boiler mai mare, de 200 sau 300 litri, amplasat langa centrala.
3) Boiler bivalent, deci cu 2 serpentine, de 300 litri. Acesta poate fi racordat (acum, sau alta data) cu o instalatie solara de preparare apa calda menajera.

Daca pui centrala si boilerul in Beci, atunci instalatia solara va fi destul de lunga.. Nu e o problema, dar.. ca sa stii.

Si nu, o centrala instant nu consuma mai mult ca una cu boiler; cea cu boiler consuma un pic mai mult, ca exista niste pierderi termice (tocmai cele de care vorbeam mai sus, pierderi in standby si nu numai). Deci centrala cu preparare ACM nu are cum sa consume mai mult.
-respectivul probabil vroia sa zica ca folosind si o instalatie solara, obtii o economie de 30-40% (la prepararea apei calde).
Avatar utilizator
Luc
Junior
Mesaje: 10
Membru din: 16 Ian 2018 10:39

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de Luc »

Mult mai explicit asa , multumesc :)
Avatar utilizator
sorind
Mesaje: 1
Membru din: 19 Ian 2018 10:05

Recomandare centrala termica Viessmann sau Buderus

Mesaj necitit de sorind »

Buna ziua
Va solicit pentru a-mi recomanda o centrala de calitate superioara necesara pentru un apartament de 3 camere (62 mp), incalzire si apa calda, marca Viessmann sau Buderus. Si dupa recomandare sa-mi spuneti, va rog, si ce termostat (conectat prin fir la centrala) controlabil de la distanta, ar fi compatibil cu aceasta. Am nevoie in special de functia ON/OFF cu o temperatura prestabilita (apartament de vacanta).
Multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare centrala termica Viessmann sau Buderus

Mesaj necitit de fuji »

sorind scrie: 19 Ian 2018 10:21Va solicit pentru a-mi recomanda o centrala de calitate superioara necesara pentru un apartament de 3 camere (62 mp), incalzire si apa calda, marca Viessmann sau Buderus. Si dupa recomandare sa-mi spuneti, va rog, si ce termostat (conectat prin fir la centrala) controlabil de la distanta, ar fi compatibil cu aceasta. Am nevoie in special de functia ON/OFF cu o temperatura prestabilita (apartament de vacanta).
de e xemplu Buderus GB172i-24 kW cu termostat Bosch CT100.
Sau Bosch Condens 7000i 20 kW cu acelasi termostat.

De la Viessmann.. Vitodens 050-W 24 kW e suficient (urmatorul ar fi Vitodens 100-W 26 kW). Termostat comandat prin Internet.. nu stiu.. Beretta Besmart sau cloudwarm.
Avatar utilizator
Luc
Junior
Mesaje: 10
Membru din: 16 Ian 2018 10:39

oferte Centrale termice cu boiler

Mesaj necitit de Luc »

Eu am primit 3 oferte diferite si nu stiu care este cea mai buna din punct de vedere calitativ/performanta , doar cea mai buna?

1. Buderus GB172i-24 kW
2. Bosch Condens 2000 28 kw
3. Viessmann Vitodens 100-W 26 kW

La fiecare dintre ele se va monta un boiler(aceeasi marca ca si centrala) de 200 litri probabil bivalent pentru o eventuala instalatie cu panouri solare.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: oferte Centrale termice cu boiler

Mesaj necitit de fuji »

Luc scrie: 21 Ian 2018 22:09 1. Buderus GB172i-24 kW
buna. Similar e Bosch Condens 9000i (care e chiar afisaj touchscreen)
2. Bosch Condens 2000 28 kw
eu nu cunosc sa se aduca o versiune doar Incalzire de la Bosch Condens 2000, ci doar centrale ce fac apa calda instant. Si are 24, nu 28 kW
3. Viessmann Vitodens 100-W 26 kW
da, e in regula si asta (versiunea B1HC, ca B1KC e cu preparare instant ACM).

Pentru instalatii solare se pun de regula boilere de 300 litri, nu de doar 200 de litri.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori