Recomandare solutie instalatie incalzire

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Stefan Adam
Mesaje: 4
Membru din: 01 Ian 2018 05:23

Recomandare solutie instalatie incalzire

Mesaj necitit de Stefan Adam »

Salut si la multi ani!
Detin o casa de 140 m2 .in momentul de fata casa este incalzita (doar parterul)de un cazan pe lemne astra de 25 kw cu gazeificare cu o instalatie simpla,o pompa pe retur si un distribuitor-colector.a venit momentul sa termin de finisat si etajul si extinderea instalatiei termice...Pe parter am 2 calorifere de 1000,unul de 800 ,doua de 400 si o scarita de 400 si la etaj vor fi unul de 1200,doua de 1000 si o scarita de 600 cu 1200.intentionez sa cumpar o centrala pe gas si un puffer pt cazanul cu lemne(casa nu este racordata la gas si racordarea ar costa in jur de 8000 ron)si sa le inseriez sau panouri solare +puffer.pt a doua solutie nu am nici o idee de ce produs am nevoie si care ar fi costurile.pentru prima solutie costurile m-ar ajunge undeva la 15000ron minim...un sfat,o idee imi puteti da?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare instalatie cu centrala gaze

Mesaj necitit de fuji »

ce speri sa-ti aduca o instalatie solara ?
Avatar utilizator
Stefan Adam
Mesaje: 4
Membru din: 01 Ian 2018 05:23

Re: Recomandare

Mesaj necitit de Stefan Adam »

Incalzire termica si apa calda menajera
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrala functionand cu gaze

Mesaj necitit de fuji »

Deci, daca ai gaze monteaza o centrala de perete si scapa de restul uzinei.

Instalatie solara pentru Incalzire: ai idee cam cate panouri solare ar trebui ca sa speri, repet: sa speri, sa aiba un aport de 10% la instalatia de incalzire ?
Avatar utilizator
Stefan Adam
Mesaje: 4
Membru din: 01 Ian 2018 05:23

Re: Recomandare

Mesaj necitit de Stefan Adam »

Deci gazul 8000+3000 o centrala+ puffer 2500+ vana cu 3 cai,inca o pompa...vreo 15000.incerc sa fac o economie de combustibil(gaz lemn..)poate a reusit cineva sa faca imposibilul.gazul e scump,lemnele la fel si greu de procurat...incerc sa gasesc o alternativa.
Avatar utilizator
ralftycu
Junior
Mesaje: 15
Membru din: 06 Ian 2018 13:34

Re: Recomandare solutie instalatie incalzire

Mesaj necitit de ralftycu »

Economia nu o poti face decat cu o centrala pe gaz bine reglata, cu senzori ext si int, radiatoare dimensionate corect, capete termostate la radiatoare si izolatie buna la casa (pierderi cat mai putine de caldura). Instalatia solara nu prea isi are rostul pt incalzire cu radiatoare, daca aveai incalzire prin pardoseala poate merita investitia in panouri. Daca ai consum mare de apa calda se merita sa montezi un panou sau 2 dar te ajuta mai mult vara.
Avatar utilizator
Stefan Adam
Mesaje: 4
Membru din: 01 Ian 2018 05:23

Re: Recomandare solutie instalatie incalzire

Mesaj necitit de Stefan Adam »

Multumesc frumos
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori