Bobina valvei de gaz SIGMA 845 carbonizata

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
zradu
Mesaje: 1
Membru din: 01 Dec 2017 21:07

Bobina valvei de gaz SIGMA 845 carbonizata

Mesaj necitit de zradu »

Bunicii mei au instalata la tara o centrala de aproximativ 5 ani si a functionat pana acum fara probleme.
Centrala este cu panou digital si au folosit-o in regim de vara. Astazi au trecut-o pe incalzire, a functionat cca. 10 minute si apoi a afisat eroare 01 cu lumina rosie intermitenta (lipsa flacara). Le-am spus sa-i dea RESET de pe panou, dar afiseaza aceeasi eroare. Ventilatorul functioneaza, scanteie da pentru ca se vede arcul electric, gaz cred ca are pentru ca aragazul functioneaza.
Acum nu mai functioneaza nici macar pe apa calda.

PS. In sfarsit am ajuns la tara si dupa mai multe verificari am descoperit ca valva de gaz este defecta (bobina EV1 este carbonizata). Valva este SIGMA 845. Am masurat tensiunea de alimentare si aveam 230v. Inclin sa cred ca a fost un defect de fabricatie pentru ca inca de la inceput se simtea un miros de plastic incins. Este posibil? Ati mai intilnit? Problema este, unde gasesc un ansamblu EV1 EV2 mai ieftin pentru ca la Ro....l (nu vreau sa fac reclama) ma rupe.
Deasemenea as dori sa inteleg care ar putea fi cauza acestei carbonizari a bobinei.
Multumesc tuturor pentru ajutor.
Fişiere ataşate
IMG_20171201_194435.jpg
IMG_20171201_194409.jpg
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bobina valvei de gaz SIGMA 845 carbonizata

Mesaj necitit de fuji »

Doar bobina e vreo 260 lei.
Vana gaz Sit 845 pentru Rilleo Betetta Ariston și care o mai fi e peste 400 Lei.
Aceeasi vana pentru echiparea Vaillsnt e 860 lei ! Bine, asta cred ca are un racord in plus..

Acum.. tu cât crezi ca poate costa o vana de gaz ca piesa de schimb ? La 50 de lei n-o sa găsești.

S-a ars de la variatiile de curent electric in sat.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 6 vizitatori