Presiunea creste in instalatie cand arde focul

mod functionare instalatii, aer in instalatie, pericol de inghet, montaj, diverse

Moderator: fuji

Avatar utilizator
drerd
Mesaje: 3
Membru din: 26 Noi 2017 21:43

Presiunea creste in instalatie cand arde focul

Mesaj necitit de drerd »

Salut , am o problema cu o instalatie cu centrala pe lemne . De la 1.2 bari presiune cand e rece , ajunge si la 3 bari atunci cand caloriferele sunt la 50 grade . Am incercat sa aerisesc dar nu am gasit aer pe instalatie .

Instalatia este cu cu vas de expansiune inchis .

Ce poate fi ?
Exista sisteme de protectie pentru acest tip de instalatii , gen sa dea alarma daca presiunea este prea mare sau scade prea mult (pierderi de apa ) ?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Presiunea creste in instalatie cand arde focul

Mesaj necitit de fuji »

drerd scrie: 26 Noi 2017 21:48Instalatia este cu cu vas de expansiune inchis .
..iar vasul este ori spart, ori prea mic.
Ce putere termica are cazanul si ce capacitate are vasul de expansiune ?
Exista sisteme de protectie pentru acest tip de instalatii , gen sa dea alarma daca presiunea este prea mare sau scade prea mult (pierderi de apa ) ?
exista. Bani sa fie, ca echipamente exista.

Imagine
Avatar utilizator
drerd
Mesaje: 3
Membru din: 26 Noi 2017 21:43

Re: Presiunea creste in instalatie cand arde focul

Mesaj necitit de drerd »

Cazanul este de 17.7 Kw , Viadrus U22 cu 3 elementi . Vasul de expansiune are 18 litri .
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Vas expansiune pentru cazan pe lemne

Mesaj necitit de fuji »

drerd scrie: 26 Noi 2017 23:08 Cazanul este de 17.7 Kw , Viadrus U22 cu 3 elementi . Vasul de expansiune are 18 litri .
ok, verifica vasul daca nu are membrana găurită. Si cu prima ocazie pune un vas de 25 litri sau chiar 35 litri.
Avatar utilizator
drerd
Mesaje: 3
Membru din: 26 Noi 2017 21:43

Re: Presiunea creste in instalatie cand arde focul

Mesaj necitit de drerd »

Instalatia a fost facuta fara sa aiba filtru de apa . E posibil ca de la calcar si alte depozite sa se strice membrana ? Din ce am vazut pe unele site-uri ,multe nu sunt recomandate a se utiliza cu apa potabila.. Ce se pune ca agent termic in loc de apa potabila ?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

agent termic instalatie

Mesaj necitit de fuji »

drerd scrie: 27 Noi 2017 13:31Din ce am vazut pe unele site-uri ,multe nu sunt recomandate a se utiliza cu apa potabila.. Ce se pune ca agent termic in loc de apa potabila ?
nu, vasul nu s-a stricat de la apa.
Instalatiile de incalzire functioneaza cu apa. Ca mai adaugi vreun aditiv, vreun antigel.. tot aia e, adica tot apa. Daca apa e dura, calcaroasa, poti pune apa demineralizata. Dar.. cata cumperi ? Cum o incarci ? Vorbeste cu instalatorul.
Si oricum asta nu are legatura cu dilatarea apei si preluarea dilatarii de catre vasul de expansiune.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori