Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
alexandruovi
Junior
Mesaje: 15
Membru din: 06 Aug 2017 15:36

Motan mkdens 25

Mesaj necitit de alexandruovi »

Gata cu căutarea , am cumpărat un Motan mkdens 25. Am primit și un termostat cu fir tot Motan. Sper sa fie bun . Am sa revin cu impresii după montare.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Motan mkdens 25

Mesaj necitit de fuji »

alexandruovi scrie: 28 Aug 2017 11:40 am cumpărat un Motan mkdens 25.
interesanta alegere. E modelul -P, cu corp hidraulic din poliamida, sau cel cu corp din bronz ?
Avatar utilizator
alexandruovi
Junior
Mesaje: 15
Membru din: 06 Aug 2017 15:36

Centrala termica Motan Mkdens 25-P

Mesaj necitit de alexandruovi »

25 p .e vreo diferență față de cel din metal? Posibil sa am probleme cu ea din aceasta cauza? Că le-o trimit înapoi pe viteza maxima.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica Motan Mkdens 25-P

Mesaj necitit de fuji »

alexandruovi scrie: 28 Aug 2017 13:31 25 p .e vreo diferență față de cel din metal?
cum spuneam, singura diferenta e corpul hidraulic din plastic, fata de cel din alama.

Nu e neaparat mai rau.. Sigur, plasticul nu are rezistenta mecanica a alamei, dar nimeni nu ia la ciocane centrala termica. Iar la coroziune plasticul e mai rezistent ca alama (am vazut suficient de multe corpuri de alama corodate, cu por..)
Avatar utilizator
alexandruovi
Junior
Mesaje: 15
Membru din: 06 Aug 2017 15:36

Kit evacuare Centrala termica cu condensare

Mesaj necitit de alexandruovi »

La o centrala in condensare țeavă de evacuare gaze trebuie să fie scoasă intru unghi sau se pune perfect drept. Mulțumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Kit evacuare Centrala termica cu condensare

Mesaj necitit de fuji »

alexandruovi scrie: 29 Aug 2017 11:24 La o centrala in condensare țeavă de evacuare gaze trebuie să fie scoasă intru unghi sau se pune perfect drept. Mulțumesc
da, se monteaza cu o mica panta ascendenta.
Avatar utilizator
A.Adrian
Mesaje: 2
Membru din: 07 Sep 2017 16:27

Centrala termica apartament 70 mp

Mesaj necitit de A.Adrian »

Va salut,
Vin si eu cu o mare dilema in montarea unei centrale termice murale pentru un apartament de aprox 70mp,etaj 1 izolat complet.
Pana acum ,am tot "sapat pe forumuri ' sa vad ce se recomanda,ce review-uri au anumite modele...etc.Am ramas blocat la 3 modele ,si anume :
1.Bosch Condens 2000W
2.Buderus Logamax Plus GB012K-25 kW V2
3.Ariston Cares Premium 24 EU
Suma disponibila ~3000 lei.
La primele 2 modele ma atrage mult si garantia de 5 ani,iar la ultima ma atrage design-ul si dimensiunea mai redusa.
Am neaparat nevoie de un sfat..
Va multumesc,
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica apartament 70 mp

Mesaj necitit de fuji »

Vad ca ai dat link-uri de emag.. dar acolo n-ai sa gasesti niciodata cele mai bune preturi, ca n-au cum sa fie. :D

Centralele respective sunt un inceput de gama pentru fiecare din producatori -dar se incadreaza in buget.
Ariston Cares e superioara ca tip de aparat si ca performante tehnice, dar Condens 2000 si GB012 cred ca sunt mai fiabile in timp.
Diferenta dintre Condens 2000 si GB012 e minima... prima centrala mai are niste butoane rotative, cealalt numai butoane.

Cu garantia e relativa... Cares are 3 ani. Bosch si Buderus au la ora actuala toate cate 3 ani garantie. Poate mai exista aparate din stocuri mai vechi cu 5 ani sau 2 ani garantie.

Oricum, daca e vorba de Buget limitat sau scazut, de ce nu te uiti si la centralele Motan? Incepand cu modelele de centrale clasice, bineinteles.
Avatar utilizator
A.Adrian
Mesaje: 2
Membru din: 07 Sep 2017 16:27

Ariston Clas

Mesaj necitit de A.Adrian »

De acest model ce parere ai ?
Ariston Class One
Ma atrage oarecum pretul + garantia extinsa + pachetul cu care vine si designul.
Ca o mica paranteza,ai idee daca este necesar FILTRU MAGNETITA in combinatie C.T + calorifere aluminiu ?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ariston Clas

Mesaj necitit de fuji »

A.Adrian scrie: 09 Sep 2017 09:36 De acest model ce parere ai ? Ma atrage oarecum pretul + garantia extinsa + pachetul cu care vine si designul.
in primul rand, aia din link-ul ala dau date eronate: de exemplu Raport modulare 1:10 -fals !, e max. 1:7
SI Clas nu are nici "dispozitiv WI-FI gateway instalat în centrală." ! Astia cred ca au copiat caracteristici de la Alteas One si au pus poza si titlu cu Clas.
Cand dati un link, puneti unul care ofera informatii corecte, deobicei de la Producatori http://www.ariston.com/ro/clas_one
Ca altfel ne intoxicam cu informatii false de la toti papagalii !! :lol:

Da, Ariston are o promotie de lansare cu garantie mare la centrale. Asa se procedeaza la lansarea unui aparat. Eu nu sunt impresionat de garantiile mari, pentru ca exista 1000 de pretexte sub care Ariston poate sa-ti refuze schimbarea unei piese in garantie..
Clas si Genus astea noi au primit un schimbator de caldura nou, zic ei imbunatatit si o automatizare noua. Cand auzi ca totul e imbunatatit, tragi concluzia ca la modelele vechi au fost probleme -ori ei spuneau atunci ca sunt bune, exceptionale.. adica exact cum spun acum despre aparatele noi ! :D

Pachetul.. nu contine nimic, doar centrala si Kit-ul de evacuare. Unii iti baga pe gat si un filtru magnetic, de care majoritatea nu au nevoie.
Ca o mica paranteza,ai idee daca este necesar FILTRU MAGNETITA in combinatie C.T + calorifere aluminiu ?
daca ai particule metalice in instalatie, da, e nevoie. Altfel, e inutil.
Avatar utilizator
misu tdi
Membru Activ
Mesaje: 24
Membru din: 10 Sep 2017 17:56

Recomandare alegere centrala termica gaz.

Mesaj necitit de misu tdi »

Doresc sa achizitionez o centrala termica pe gaz pt apartament.

Suprafata este de 34 mp.

Cele cu condensatie consuma mai putin gaz ?

Caloriferele ar trebui sa fie 3. Baie .. bucatarie.. camera.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare alegere centrala termica gaz

Mesaj necitit de fuji »

misu tdi scrie: 10 Sep 2017 18:18 Suprafata este de 34 mp.
e suficienta cea mai mica centrala, clasica sau cu condensare.
Cele cu condensare consuma mai putin gaz ?
da, aprox. cu 10% mai putin, max. 30%
Caloriferele ar trebui sa fie 3. Baie .. bucatarie.. camera.
:thumbup:
Avatar utilizator
misu tdi
Membru Activ
Mesaje: 24
Membru din: 10 Sep 2017 17:56

Re: Recomandare alegere centrala termica gaz.

Mesaj necitit de misu tdi »

Nu ma pricep de fel la ele. Toata viata am facut focul cu lemne.

Se poate sa imi dati un link cu un model de centrala potrivita pt ce vreau eu ?
Multumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

selectie de centrale termice pe gaz

Mesaj necitit de fuji »

ok, uita-te la aceasta selectie, de exemplu.
Avatar utilizator
misu tdi
Membru Activ
Mesaje: 24
Membru din: 10 Sep 2017 17:56

centrala termica cu garantie mare

Mesaj necitit de misu tdi »

Sa aleg una cu garantie cat de mare ?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: centrala termica cu garantie mare

Mesaj necitit de fuji »

misu tdi scrie: 10 Sep 2017 23:17 Sa aleg una cu garantie cat de mare ?
daaa... de exemplu Ariston Alteas, care acum are 7 ani garantie si costa 5.000 Lei ! :D
Ce zici merita la apartamentul de 34 mp ?

Oricare solutie de acolo functioneaza -in rest, e dupa buget.
Avatar utilizator
misu tdi
Membru Activ
Mesaje: 24
Membru din: 10 Sep 2017 17:56

Re: Recomandare alegere centrala termica gaz.

Mesaj necitit de misu tdi »

Multumesc de info.
Avatar utilizator
Oliviu Petrescu
Membru Activ
Mesaje: 30
Membru din: 12 Sep 2017 06:08

alegere CT 39 kW

Mesaj necitit de Oliviu Petrescu »

Am o casa in constructie. Din anumite motive a intervenit o pauza de citiva ani si proiectul de instalatii elaborat initial nu mai e actual. In plus s-au mai facut unele modificari. Deci:
- din proiectul pentru instalatii tehnice, elaborat in 2006, rezulta urmatorii parametri:
• instalatia de incalzire - formata din calorifere - are o putere statica de 26,5 kW - calculate la un delta T 50 (80/60/20);
• necesarul de caldura pentru ACM este de 24kW (utilizatori: 3 bai, bucatarie)
• CT de perete clasica, cu evacuare fortata a gazelor arse, puterea termica utila 28kW, Pn 3 bar, functionind cu agent termic 80/60 grade C.

- am facut citeva modificari la casa fata de proiectul initial si in final caloriferele montate au o putere statica de aprox. 39kW la 90/70/20.

Cu rugaminte am? sa ma ajutati:
- sa identific solutia – centrala + boiler;
- se mai gasesc CT clasice adecvate, se poate folosi o CT in condensare tinind cont ca instalatia (caloriferele) au fost calculate pentru un delta T de 80/60/20?
- o centrala de 40kW ar fi suficienta? poate un pachet de felul viessmann-vitodens-200w-vitocell-biv-300l-acces-45kw
- ma gindesc la un boiler (montat in pod) care sa permita in viitor o cuplare cu panouri solare.

Multumesc anticipat.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: alegere CT 39 kW

Mesaj necitit de fuji »

Oliviu Petrescu scrie: 12 Sep 2017 06:11se mai gasesc CT clasice adecvate, se poate folosi o CT in condensare tinind cont ca instalatia (caloriferele) au fost calculate pentru un delta T de 80/60/20?
nu mai exista centrale clasice cu putere asa mare (de 39 kW sau mai mult).
Cea mai mare centrala clasica pe care o gasesti e Motan de 31 kW (Max Optimus sau SIgma 31).

Poti monta o centrala cu condensare, cum este cea pomenita de tine, Vitodens 200-W 45 kW cu un Boiler de 300 litri, bivalent sau cu o singura serpentina.
Alternative ar fi de exemplu: Buderus GB172i 42 kW + Boiler sau Ariston Genus Premium HP 45 kW + Boiler.

Centralele cu condensare pot functiona si cu temperatura mai ridicata, deci nu e problema cu radiatoarele tale, dar in acest caz centrala va avea un randament mai scazut (nu va mai condensa). Insa tot vor fi posibile perioade de functionare cu temperatura joasa, macar in primavara si toamna, si nu numai.
Idealul ar fi sa maresti suprafata radiatoarelor cu pana la 60%.
Avatar utilizator
Oliviu Petrescu
Membru Activ
Mesaje: 30
Membru din: 12 Sep 2017 06:08

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de Oliviu Petrescu »

Multumesc pentru amabilitate, rapunsul a fost lamuritor: nu mai trebuie sa perd timpul cautind centrale clasice de putere 40kW.
In ceea ce priveste marirea radiatoarelor am facut-o deja: am ajuns la radiatoare de 2000 lungime. In living am montat doua radiatoare. Mai mult este greu de realizat.

M-am resemnat si am identificat urmatoarele variante de CT, intre care trebuie sa optez:
- Viessmann Vitodens 200WVitocell BIV 300L, 45kW
- Bosch CONDENS 7000W ZBR 42 + Boiler
- Buderus GB172i 42kW + Boiler

Sinteti amabil sa faceti citeva consideratii asupra fiecarei variante - mi-ar fi de mare folos (degeaba citesc datele tehnice din prezentare, nu am cunostiintele necesare sa apreciez diferentele, plusurile si minusurile).

Multumesc anticipat.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori