Ariston Clas Premium Evo 24 sau Immergas Victrix Tera 24

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
hoinar21
Mesaje: 2
Membru din: 11 Iul 2017 12:10

Ariston Clas Premium Evo 24 sau Immergas Victrix Tera 24

Mesaj necitit de hoinar21 »

Am citit mai multe topicuri pe forum dar nu am gasit o comparatie intre cele doua centrale din titlu.
Centrala va asigura incalzire si ACM pentru un apartament de 3 camere in Galati, bine izolat termic, suprafata 80 mp, 5 radiatoare otel (1400, 2x1200, 600, 400). O baie, o bucatarie. Nu exista pretentii deosebite nici pentru incalzire, nici pentru ACM.
Alimentare cu apa din reteaua orasului, duritate min.15-max.20 grade germane (apa furnizata este un amestec din doua surse si nu are tot timpul aceeasi duritate).
Pentru ambele modele furnizorul ofera 8 ani garantie (cu inspectii anuale si VTP la 2 ani).
Furnizorul este o firma locala cu vechime si o buna reputatie. Recomanda Immergas, despre care spune ca "lucreaza" mai bine cu apa dura, dar ofera aceleasi conditii si pentru Ariston (cu un pret doar putin mai mare). In plus, Ariston are in iulie o campanie cu 5 ani garantie, care ar "dubla" oferta furnizorului, deci ar oferi cumva mai multa siguranta - de aceea eu as inclina spre Ariston. Parametrii tehnici ai celor 2 modele mi se par asemanatori.
Va rog sa-mi recomandati unul dintre cele 2 modele strict pe criterii de fiabilitate - cat mai putine probleme de service.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ariston Clas Premium Evo 24 sau Immergas Victrix Tera 24

Mesaj necitit de fuji »

Victrix Tera e proaspat aparuta, deci cine zice ca e buna, ca e fiabila, joaca un pic la cacealma. :lol:
Bine, putem presupune ca se bazeaza pe niste modele anterioare, etc., dar tot n-ar fi un aparat pentru care sa bagi mana in foc. E o centrala ok, care in Ro vine cu argumentul.. pretul.
Comparatia de mai sus poti s-o extinzi si la Ferroli BlueHelix, dar probabil n-are firma de service oferta de asa ceva.

Eu as lua Clas, daca e sa aleg strict dintre cele 2. Motivul: o reprezentanta serioasa (cea a lui Ariston), retea vasta de service si piese de schimb disponibile.
Avatar utilizator
hoinar21
Mesaje: 2
Membru din: 11 Iul 2017 12:10

Re: Ariston Clas Premium Evo 24 sau Immergas Victrix Tera 24

Mesaj necitit de hoinar21 »

@ fuji Multumesc !
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] și 9 vizitatori