Centrala termica casa 145 mp

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
claudiucj
Mesaje: 1
Membru din: 26 Oct 2016 16:01

Centrala termica casa 145 mp

Mesaj necitit de claudiucj »

Salutare,

Trebuie sa cumpar o centrala termica pentru o casa de 145 mp, inaltime 2.7m, are 4 dormitoare, un living, bucatarie, scari, si 3 bai.

Tinand cont ca sunt 3 bai as vrea o centrala care sa imi asigure confort in utilizarea consumatorilor de apa calda. Vreau ca atunci cand fac dus sa nu simt ca cineva in bucatarie spala vase, sau altcineva face dus. De aceea m-am orienta catre centrala cu boiler incorporat (urmeaza sa fie montata in bucatarie - nu am spatiu tehnic). Astfel am pe lista scurta urmatoarele doua echipamente:

- http://www.condensare.eu/ecoCOMPACT-VSC-Int-246_2-C210H
- http://www.condensare.eu/centrale-termi ... -W-26-B1LD

Trebuie sa mentionez ca la fiecare consumator de ACM exista o bucla de confort (asa ii spun eu) adica o bucla care sa imi asigure apa calda instant, nu sa astept sa se prepare si apoi sa ajunga la consumator.

Mi-ar placea ca sa si pot atasa un cronotermostat care apoi sa il comand si de pe internet.

Ma puteti ajuta cu o directie inspre care dintre cele doua sa merg, sau eventual daca exista si altceva, fara sa sarim de pragul de 9000 ron?

Multumesc anticipat!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrala termica cu boiler incorporat

Mesaj necitit de fuji »

claudiucj scrie:..centrala cu boiler incorporat (urmeaza sa fie montata in bucatarie - nu am spatiu tehnic).
centrala cu boiler de 200 nu prea e de bucatarie -ca are nevoei de spatiu suplimentar in spate si in laterale.. Dealtfel, exista si la Viessmann asa ceva, Vitodens 222-F, si la Ariston, si mai sunt..
Ramane varianta cu Vitodens 111-W, care are schimbator in placi + Acumulator, care se incalzeste ultrarapid.
Insa o acumulare de doar 50 de litri nu se poate compara totusi cu una de 200 de litri.. E una sa ai la 6 dimineata 200 litri de apa la 60 grd, gata preparati, si alta e sa ai doar 50.

Insa nu se poate si confort maxim la apa calda, si boiler mic si echipament tip mobilier de bucatarie.
Avatar utilizator
gill
Mesaje: 4
Membru din: 11 Feb 2017 14:21

centrala termica pentru Casa 150 m2

Mesaj necitit de gill »

Va salut,
As dori o recomandare daca se poate pentru achizitionarea unei centrale termice pentru o casa noua de aprox 150 m2 cu doua bai si bucatarie si 4 persoane (2 adulti si 2 copii). Parerea mea ar fi o Viessman 100 de 26kw sau tot Viessman 050 de 33kw. D-voastra ce parere aveti, pe care din cele doua sa aleg sau daca ar fi alta mai buna pentru casa mea, ceva intre 4000-4600 max. Mentionez ca este izolata cu 10 polistiren, placa din pod are extrudat si sapa peste si termopane bune cu 7 camere, iar casa este la campie. Multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: centrala termica pentru Casa 150 m2

Mesaj necitit de fuji »

Necesarul termic e probabil sub 15 kW, deci daca ar fi sa fie Vitodens 050 e suficient modelul de 24 kW.
Vitodens 100-W e superioara modelului 050, dar nu stiu daca merita in cazul de fata diferenta.

Avantajoase mai sunt si modelele de la Bosch Buderus in masura in care mai gasesti cu 5 ani garantie.

Problema la tine e cu Apa calda.. ori un confort sporit din acest punct de vedere ofera doar centralele cu Boiler (si care costa mai mult de acei 1000 de euro).
Avatar utilizator
gill
Mesaje: 4
Membru din: 11 Feb 2017 14:21

Re: centrala termica pentru Casa 150 m2

Mesaj necitit de gill »

Multumesc mult pentru sfaturi. O intrebare insa, daca ulterior ma gandesc sa atasez un boiler la centrala pentru marirea confortului, se mai poate? Si daca da la care model, la 050 sau la 100?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

centrala termica instant sau cu Boiler

Mesaj necitit de fuji »

o centrala ce prepara Apa calda instant cu greu (cu artificii) poate fi ulterior transformata intr-o configuratie cu boiler.
Vitodens 050 exista doar in varianta cu ACM instant, insa Vitodens 100 exista si in varianta doar Incalzire (la care se poate atasa un Boiler cu serpentina).
Avatar utilizator
gill
Mesaje: 4
Membru din: 11 Feb 2017 14:21

Re: centrala termica pentru Casa 150 m2

Mesaj necitit de gill »

Va salut,
Dupa ceva discutii cu instalatorul care s-a ocupat de instalatiile de apa si caldura ale casei precum si cu un reprezentant de la firma de la care vreau sa cumpar centrala, acestia mi-au sugerat ca ar trebui sa iau o centrala de peste 28kw pentru casa mea. M-am oprit la 3 centrale si anume:
-Ariston Premium evo 30kw=3750 lei
-Immergas exa 32kw erp=3650
-Vitodens 100W 26kw=4550.
Care ar fi cea mai buna varianta calitate-pret din cele trei? Ceva cu boiler inclus e prea scumpa pentru buzunarul meu, mai ales ca trebuie sa mai cumperi ceva materiale pentru instalarea ei. Instalatorul mi-a sugerat sa nu ma axez pe Viessman din cauza pretului mai mare si al pieselor cam scumpe si mai ales ca e de 26kw.
Multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: centrala termica pentru Casa 150 m2

Mesaj necitit de fuji »

gill scrie: 13 Feb 2017 20:15Instalatorul mi-a sugerat sa nu ma axez pe Viessman din cauza pretului mai mare si al pieselor cam scumpe
Inseamna ca Instalatorul vrea sa te influenteze si sa te orienteze spre Ariston sau Immergas. ;)
Viessmann e un model demn de urmat in domeniu, mai ales la centralele cu condensare, isi produce singur schimbatorul de caldura din Inox si Arzatorul -ceea ce nu e cazul la ceilalti 2 producatori (care folosesc piese italiene produse de altii).
Poti opta linistit pentru Vitodens 050 33 kW, daca vrei varianta mai mare. Are un display minuscul, dar poti sa-l completezi cu orice termostat mai smecher, daca e musai.

Da, piesele de schimb la Viessman sunt scumpe, dar se si strica mai rar ca la cele italiene.
Si apoi.. nu Ariston sau Immergas sunt cei care se pot lauda cu piese ieftine ! La o centrala Ariston ieftina, Bis, model ultra raspandit.. Pompa costa 650 Lei si placa electronica 830 Lei !! Si asta in conditiile in care la achizitie s-a platit 1800 lei pe toata centrala. Cum ti se par preturile ..? :D

Piese ieftine au Motan si Beretta.

Ref. Ariston: Premium Evo e gama de condensare, dar sunt 2 modele, Clas si Genus. Genus e cel mai evoluat.. dar si costa cat Viessmann ! Oricum, e de preferat un Ariston in comparatie cu Immergas -din cauza retelei de service si a reprezentantei puternice (ambele, puncte vulnerabile la Immergas !).
Avatar utilizator
gill
Mesaje: 4
Membru din: 11 Feb 2017 14:21

Re: centrala termica pentru Casa 150 m2

Mesaj necitit de gill »

Multumesc mult!
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori