Curatare, Filtrare instalatii Incalzire

statii dedurizare, filtre apa, osmoza, lampi UV, dedurizator

Moderatori: fuji, Mercer

Avatar utilizator
albundys
Membru Activ
Mesaje: 43
Membru din: 10 Mar 2013 21:55

Tratare apa instalatie de incalzire

Mesaj necitit de albundys »

Salut. E bine si eficient sa bag in instalatia de caldura, solutie anti calcar?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Tratare apa instalatie incalzire

Mesaj necitit de fuji »

despre ce solutie e vorba ?
SI ce duritate are apa ?
Avatar utilizator
titi
Senior
Mesaje: 61
Membru din: 24 Dec 2014 20:11

Curatare, Filtrare instalatii Incalzire

Mesaj necitit de titi »

multumesc, nu-i o problema daca le trimiti luni, pana atunci sper sa mai mearga
doream sa te intreb doar daca, dupa ce curat chimic schimbatorul, o sa mai am probleme desi o sa montez un TF1; rezolva asta problema sau doar o atenueaza?
si ar mai fi interesant daca un TF1 (al doilea) se poate monta si pe intrarea de apa rece in centrala (mai putina colmatare pe secundarul schimbatorului de acm)? sau e doar pe returul de incalzire, ca n-am dedus din site.

si, din experienta, exista vreo mini statie de dedurizare la un pret rezonabil care sa merite a fi montata? mini, ca sa nu ocupe prea mult loc - o voi folosi doar pt umplerea circuitului inchis de incalzire; un pret rezonabil ceva gen 6-800ron

m-am prins de ce sarea siguranta de 2A, a intrat apa in cutia de conexiuni a pompei, am desfacut-o, am golit intre tur si retur intre robinetii CT si am bagat-o din nou sub presiune, pare sa nu curga, cred ca a intrat cand am desfacut pompa (credeam ca e blocata si asta), dar tot nu trebuia sa intre ca pare etansa. ciudata chestie, credeam ca mi-a troznit si placa de baza, nu mai spun cat m-am enervat

week-end placut
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

filtre centrala / instalatie

Mesaj necitit de fuji »

Filtrul magnetic TF1 este pentru particule feroase din instalatia de incalzire -nu are ce cauta in instalatia de apa rece. La apa rece se pun filtre mecanice de PP sau bumbac.
Exista si statii de dedurizare mici, cu 4-6-8 litri de rasina - insa n-au cum sa coste 6-800 lei..
http://www.ivp.ro/dedurizator-as-b-k-micro
Avatar utilizator
titi
Senior
Mesaje: 61
Membru din: 24 Dec 2014 20:11

Re: Centrale termice BOSCH, Junkers

Mesaj necitit de titi »

multumesc, e interesant exemplul cu SDD
revin cu acest TF1 - in site spun ca retine si compusii de Mg-Ca, in realitate nu retine decat particule feroase? inseamna ca mare branza nu face? e vreo 600 ron un d-asta, mai merita montat? bun, scap de particule feroase, dar ce ma fac cu celelalte?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

filtrare apa din instalatiile de incalzire

Mesaj necitit de fuji »

Prin instalatii apar diverse particule feroase: de la radiatoare (cu exceptia celor de aluminiu !), de la teava (daca nu de plastic..), de la fittinguri, aliaje folosite si ce-o mai fi.
La toate astea ajuta TF1. Acolo se pun si alte particule solide, mâl, etc., dar nu garantat ca le strange pe toate astea.
In instalatiile de incalzire se pot monta, pe langa filtrul grosier Y, diverse alte filtre. De exemplu exdirt de la reflex.
Sau vase de decantare.
Nu uita ca instalatia de incalzire inseamna tempersturi de pana la 90 grd, deci fara pahare de plastic, filtre PP, etc.
Nu ?
Avatar utilizator
titi
Senior
Mesaje: 61
Membru din: 24 Dec 2014 20:11

Re: Centrale termice BOSCH, Junkers

Mesaj necitit de titi »

multumesc pentru lamuriri
precizez ca nu ma apucam sa pun filtre cu pahar de plastic pe inclazire, acest TF1 cica ar fi dintru-un PE rezistent la temperatura
m-am uitat pe un site si la acel EXDIRT (recunosc ca n-auzisem de el); exista vreun review despre el, e mai bun ca TF1, sau merita montate impreuna, etc?
din site nu deduc si nici nu stiu pareri avizate.
incerc sa ma hotarasc ce sa pun dupa spalarea chimica, sa termin cu problemele astea. hai sa fiu mai direct, ce-ai pune, in locul meu? pe moment stim doar ca voi filtra ff bine apa, dar tot va fi dura, peste 20 grade germane
week-end placut
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

filtru instalatie incalzire

Mesaj necitit de fuji »

intre timp a aparut si filtrul reflex exdirt cu magnet, ceea inseamna ca e un filtru exdirt combinat cu un fernoix TF1 la un loc ! Insa n-am mai multe detalii, oricum sigur costa mult mai mult ca exdirt

Tinand cont ca la tine nu e vorba atat de particule feromagnetice, cat de alte impuritati, cred ca exdirt ar fi mai indicat (..filtreaza particule de pana la 0,5 µm !).

Imagine

Insa, revenind la spalarea chimica, aceasta nu trebuie efectuata doar la centrala termica -se poate spala chimic toata instalatia (asa este recomandat). Ma refer la spalarea cu pompa.

Insa si Fernox Cleaner F3 poate rezolva jobul (prin aplicari repetate) -citez:

"..Pot fi necesare aplicări suplimentare /repetate cu Fernox Cleaner F3 pentru instalații mai mari, sau dacă instalațiile prezintă depuneri mari de mâl.
..Pentru o spalare completa, amanuntita si rapida cu Fernox Cleaner F3 se recomanda folosirea pompei de spalare sub presiune..
Pentru curăţarea instalațiilor existente, in operare, mâlul şi resturile vor fi dispersate, la temperatura normală de funcționare, timp de minim 1 oră, dupa care se schimba sensul de curgere, pentru o perioada de timp similara. In ambele situatii, dupa spalarea intregii instalatii se spala individual fiecare calorifer, mărind presiunea prin caloriferul respectiv, prin închiderea robinetelor de la celelalte calorifere, pentru 5 – 10 minute , in ambele sensuri de curgere."
Avatar utilizator
titi
Senior
Mesaje: 61
Membru din: 24 Dec 2014 20:11

Re: Centrale termice BOSCH, Junkers

Mesaj necitit de titi »

merci
ma gandesc si eu sa pun exdirt si din alte motive - datorita configuratiei actuale, ar trebui sa fac modificari majore in tevaria de sub centrala pentru TF1, cu exdirt ar fi (aparent) mai simplu.

ar fi interesant de stiut dimensiunile (inaltimea) acestui filtru, sa stiu daca ma incadrez, stie cineva cat are?
si apoi, mai e de stiut, exdirt merge si pe intrarea de apa rece, sau se va colmata prea repede?

sa mai precizez ca am folosit deja F3, ca incepuse efectiv sa-mi fiarba schimbatorul la 65C; am facut si o spalare chiora a caloriferelor prin metoda cu inchiderea robinetilor si apa dela put- apa evacuata arata precum coca-cola
acum oricum merge mai bine, nu mai fierbe, cred ca altfel se colmata de tot; am lasat F3 in instalatie, am inteles dela cel care mi-a dat-o ca s-a neutralizat deja, iar toata mizeria pe care a curatat-o e in suspensie - deci o solutie de compromis, cica nu-mi afecteaza instalatia ca a ramas in circuit

stiu ca cea mai buna solutie era sa scot F3 dupa o saptamana, sa curat chimic si sa bag F1 in tot circuitul, dar asta o s-o fac in mai, pana atunci, sper sa mearga cu acest compromis

intentionez sa-mi confectionez o instalatie artizanala cu care sa fac spalarea chimica - cu o pompa de masina de spalat, rezervor, racorduri, etc, sa nu mai desfac toata centrala sa scot schimbatorul, ci doar pe tur/retur CT; o pompa din comert, cu rezervor, e vreo 1500ron

precizez ca pe acm merge surprinzator de bine

inca o data , multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

filtru apa rece

Mesaj necitit de fuji »

titi scrie:..ar fi interesant de stiut dimensiunile (inaltimea) acestui filtru, sa stiu daca ma incadrez, stie cineva cat are?
si apoi, mai e de stiut, exdirt merge si pe intrarea de apa rece, sau se va colmata prea repede?.
date tehnice filtru exdirt:
Imagine

Nu stiu daca merita sa pui exdirt pe apa rece.. ca e f. scump. Un cartus de filtru PP costa 8-10 Lei, la care se mai adauga paharul de plastic. Si poti face filtrare micronica cu acesta ( 1-5-10-20 microni), adica le poti pune in succesiune de cate 2 (sa zicem 20 microni si apoi 5, de exemplu).
Insa filtrarea pe apa rece n-o faci (doar) pentru centrala.. ar trebui pus filtru de apa rece pe alimentarea generala a casei.
Si de calcar tot nu scapi. :)
Avatar utilizator
titi
Senior
Mesaje: 61
Membru din: 24 Dec 2014 20:11

Re: Centrale termice BOSCH, Junkers

Mesaj necitit de titi »

pai aia e beleaua, ca de calcar tot nu scap, dar o sa bag F1 pt intretinere dupa spalare si desigur un filtru destept, sa vad care pare sa fie fezabil in sistemul meu
precizez ca am filtru de bumbac la intrarea in CT, si cu sita PP in caminul de hidrofor, dar prea e incarcata apa cu nebunii d-astea (nu sunt un caz izolat, asa e zona)
cum ti se pare ideea cu o instalatie artizanala pt spalare CT (rezervor, pompa masina spalat, racorduri flexibile)?
e vreo problema daca spal CT fara sa scot schimbatorul, afecteaza pompa de circulatie acidul asta (am cleanex fe-cu)? poate stii cat timp trebuie circulat cleanex asta, ca pe prospect nu scrie.
merci pt info exdirt, ala de 3/4" pare sa mearga (10 cm inaltime) fara modificari majore in tevarie
nu prea am priceput cum functioneaza exdirt asta, la TF1 m-am prins, cunosti ceva detalii?
o seara placuta
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

curatarea centralelor termice / instalatiilor de incalzire

Mesaj necitit de fuji »

nu stiu in ce masura poate sa ajute la curatat pompa de masina de spalat..
Centrala poate fi spalata cu acid fara sa scoti componente din ea -se recomanda insa un pasivizator dupa curatare.
Nu stiu un timp de aplicare pentru acea solutie acida.. presupun ca zeci de minute, daca e vorba de intreaga instalatie, si ceva mai putin daca e vorba doar de centrala.

exdirt are o plasa de inox care filtreaza partile solide f. bine -e un sistem patentat. exdirt M e si mai tare, ca are si magnet -e practic un TF1 si un exdirt intr-un singur filtru !
Avatar utilizator
titi
Senior
Mesaje: 61
Membru din: 24 Dec 2014 20:11

Re: Centrale termice BOSCH, Junkers

Mesaj necitit de titi »

multumesc
as merge pe exdirt M, mai ales ca am si loc de montaj pt el, asta dupa ce spal CT
o fi cineva care are acest exdirt in instalatie, mai pe romaneste, l-a verificat cineva dincolo de reclama pe care si-o face?
macar la TF1 am vazut niste filmulete, la asta nimic, un review ceva... sa nu ma trezesc ca am cumparat ca aia de la teleshoping
numai bine
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

filtru exdirt reflex

Mesaj necitit de fuji »

nu cred ca sunt prea multe montate in Ro -si oricum, varianta M este recenta.

Insa producatorul reflex este o firma profesionala, de mare prestigiu -printre altele e si cel mai mare producator de vase de expansiune.
SIte reflex

Problema cred ca e stocul si termenul de livrare (..de ordinul saptamanilor).
Avatar utilizator
titi
Senior
Mesaje: 61
Membru din: 24 Dec 2014 20:11

Re: Centrale termice BOSCH, Junkers

Mesaj necitit de titi »

da, am intrebat azi si un eventual exdirt m vine in vreo patru saptamani, la coamnda ferma... cam trist
am vorbit cu cineva care pare ca se pricepe (mai exact, se pricepe fix la filtrele din gama TF1, exdirt, si mai sunt si alte chestii asemanatoare.
omul spune ca astea nu fac decat sa retina particule feromagnetice, dar calcarul o sa-l plimb in continuare, ceea ce mi se pare aiurea
practic, nu stiu daca merita sa investesc atatia bani intr-o jucarie d-asta
nu gasesc un amarat de filmulet pe net cu acest exdirt, cu TF1 sunt destule
oricum daca-mi iese instalatia aia artizanala, spal CT cu cleanex si umplu instalatia cu apa filtrata
tot o sa tina ceva timp dup-asta. si parca as merge pe exdirt M din toamna, poate auzim de careva care s-a pacalit inaintea mea...
in teorie, toate sunt extra, in practica...
uitam ceva, ce-ar fi sa bag niste polifosfati in apa, are vreun efect sau e o prostie? unii spun ca dezvolta bacterii, altii ca afecteaza pompa, nu stiu
multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

filtrare instalatii incalzire

Mesaj necitit de fuji »

ti-am spus ca nu scapi de calcar.. Insa filtrele astea decantare si/sau magnetice sunt bune in astfel de situatii:
titi scrie:sa mai precizez ca am folosit deja F3, ca incepuse efectiv sa-mi fiarba schimbatorul la 65C; am facut si o spalare chioara a caloriferelor prin metoda cu inchiderea robinetilor si apa dela put- apa evacuata arata precum coca-cola
Avatar utilizator
titi
Senior
Mesaje: 61
Membru din: 24 Dec 2014 20:11

Re: Centrale termice BOSCH, Junkers

Mesaj necitit de titi »

bun, o sa-mi montez un asemenea filtru, sper doar sa ne prindem care e mai serios, TF1 sau exdirt m
pe moment, incerc sa spal CT si sa merg cu apa chioara cat mai mult
si d-aia intrebam e vreo treaba sa bag polifosfati, sau nu e cazul?
multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

polifosfati

Mesaj necitit de fuji »

nu stiu cum reactioneaza polifosfatii in apa calda de incalzire.. Pe alimentarea cu apa rece au sens, mai reduce ceva din duritate (insa necontrolat !).
TF1 este un filtru decantor + magnet >> aduna particulele feroase si nu numai
exdirt e un filtru decantor, mai fin decat TF1 -si in varianta cu magnet are si caracteristicile lui TF1.
Avatar utilizator
titi
Senior
Mesaje: 61
Membru din: 24 Dec 2014 20:11

Re: Centrale termice BOSCH, Junkers

Mesaj necitit de titi »

multumesc pentru promptitudine
ma gandesc cum curat exdirt M, la TF1 pot extrage magnetul cand purjez, la asta cum o fi?

si pt ca tot e vorba de bosch si vreau sa-i fac CT o spalare chimica fara sa scot schimbatorul asta face o minune: daca e oprita (nu neaparat scoasa din priza, dar si atunci) vana cu trei cai comuta circuitul primar pe acm, deci daca cuplez o pompa de spalare chimica la tur/retur CT, returul e normal inchis
ff important: cum fac sa-l las pe deschis (returul, respectiv pozitia V3C) pt spalarea chimica, e vreo setare ciudata, ceva?
practic, daca nu reusesc asta, sunt nevoit sa demontez schimbatorul
ciudata chestie
in urma cu ceva timp, banuiam ca are vreo clapeta de sens, pe retur, dar de fapt, pare ca e chestia cu aceasta V3C care la orice oprire trece pe schimbatorul acm
sau poate n-am dreptate si e altceva?
Avatar utilizator
chris 93
Membru Activ
Mesaje: 50
Membru din: 31 Ian 2012 22:24

Re: curatarea centralelor termice / instalatiilor de incalzire

Mesaj necitit de chris 93 »

fuji scrie:(am sa fac un Subiect separat cu aceste mesaje despre curatarea centralelor termice / instalatiilor de incalzire, ca n-au legatura cu centralele Bosch)
Ar fi interesant acest subiect, cred ca sunt multi membri interesati de acest lucru. Ar fi bine venit un tutorial complet. Multumesc anticipat.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori