Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Crisstud
Mesaje: 2
Membru din: 29 Noi 2023 11:24

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

Mesaj necitit de Crisstud »

Mulțumesc mult pentru răspuns!
Te rog să îmi spui ce variante de Buderus și Vaillant îmi recomanzi.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

Mesaj necitit de fuji »

Crisstud scrie: 29 Noi 2023 17:56 ce variante de Buderus și Vaillant îmi recomanzi.
Buderus GB172i sau Bosch Condens 7000i.
Vaillant ecoTec plus, deci pro sau pure.
Avatar utilizator
mihaiMihail
Junior
Mesaje: 9
Membru din: 17 Sep 2015 14:37

Re: Centrala termica pentru apartament 2 camere

Mesaj necitit de mihaiMihail »

Crisstud scrie: 29 Noi 2023 11:29La un apartament cu 2 camere, camere de 4,8/ 4,5 și 3,5/3,2, pe colț, izolat termic, ce tip de centrală îmi recomandați:
Ferroli maxima, Vaillant sau wiesman?
Înclinam spre Vaillant (am una din 2005 și nu am avut probleme cu ea, în afara fluctuațiilor la apă caldă), dar am citit despre zgomote și într-un apartament cu 2 camere e un aspect cam neplăcut.
Viessmann Vitodens 050 19 kw este suficienta pentru un apartament, apa calda vine fara fluctuatii de temperatura, are functia confort care-si face treaba foarte bine. Centrala este ok
Avatar utilizator
blackjoker98
Mesaje: 1
Membru din: 12 Ian 2024 14:26

Centrala termica apartament 89 mp

Mesaj necitit de blackjoker98 »

Buna ziua. Sunt in cautarea unei centrale de apartament (89mp), am primit recomandări de Motan condens plus 100 si ariston genus one. Bugetul este de apeox 4500 de lei. Pe mine personal ma atrage motan datorita garanției extinse de 7 ani și de comentariile pe care le am gasit pe emag/dedeman mai pozitive fata de ariston. Dacă puteti sa imi recomandați si altceva sunt deschis.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica apartament 89 mp

Mesaj necitit de fuji »

blackjoker98 scrie: 12 Ian 2024 14:30Sunt in cautarea unei centrale de apartament (89mp), am primit recomandări de Motan condens plus 100 si ariston genus one.
si eu as alege Motan strict dintre cele 2 variante.
Exista si Motan Condens 100, fara plus, mai ieftin. Mai e si Mkdens 20, daca si cand se mai produce, e adecvat pentru un apartament.
Bugetul este de apeox 4500 de lei.
in bugetul asta.. Viessmann Vitodens 050 (de 19 sau 25 kW), sau Buderus GB122 sau GB062, Bosch Condens 2200 sau 2300
Avatar utilizator
Florian_91
Mesaje: 2
Membru din: 30 Ian 2024 10:09

Centrala termica pentru Casa 220m P+1E, 2 bai

Mesaj necitit de Florian_91 »

Buna Ziua,

Doresc si eu o recomandare pentru o centrala termina pentru o casa still mediteranean izolata si super proaspat construita. Suprafata utila 220m P+1E, 2 bai, 1 bucatarie, 3 camere mari, si un living , locuita de 2 persoane. mentionez de asemenea ca la parter am si incalzire electrica in pardoseala iar la etaj doar calorifere. Incalzirea electrica este pentru cand o sa instalez si panourile solare.

Momentan inclin spre Viessmann Vitodens 100-W 32 kW, B1KF , dar doresc sa aflu ceva mai multe opinii, daca este o alegere buna sau daca ar fi ceva alternative mai potrivite ?

Mentionez de asemenea ca apa este din put de la 14 metri adancime. Ar trebuii sa pun apa distilata la instalarea centralei ? (Pe viitorul nu prea indepartat o sa am access la apa din comuna Dragomiresti - Vale)

Va multumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pentru Casa 220m P+1E, 2 bai

Mesaj necitit de fuji »

Florian_91 scrie: 30 Ian 2024 10:15Suprafata utila 220m P+1E, 2 bai, 1 bucatarie, 3 camere mari, si un living , locuita de 2 persoane.
Necesarul termic e probabil sub 20 kW.
Pentru Apa calda ai putea opta pentru varianta de Centrala cu Boiler, ca sunt 2 Bai (dar nu neaparat daca sunt si raman 2 persoane).
apa este din put de la 14 metri adancime. Ar trebuii sa pun apa distilata la instalarea centralei ? (Pe viitorul nu prea indepartat o sa am access la apa din comuna Dragomiresti - Vale)
Ar trebui sa montezi o Statie de dedurizare -nu inainte de-a face un Test al calitatii apei, ca ai nevoie si pentru apa rece si stabilirea sistemului de Filtrare.
Chiar si cand va fi reteaua comunala tot va fi bun Dedurizatorul, ca nu cred ca apa din reteaua locala va fi dedurizata.
Avatar utilizator
Florian_91
Mesaje: 2
Membru din: 30 Ian 2024 10:09

Re: Centrala termica pentru Casa 220m P+1E, 2 bai

Mesaj necitit de Florian_91 »

Multumesc pentru raspuns.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pentru Casa 220m P+1E, 2 bai

Mesaj necitit de fuji »

acum am vazut ca tragi apa de la 14 m, deci din primul strat.. Sunt sanse mari ca apa sa fie infestata cu diverse. Fa neaparat Testul de apa -cu asta se incepe !
Avatar utilizator
DeathArrow
Mesaje: 1
Membru din: 02 Mar 2024 15:58

Centrala pentru un apartament de 80mp

Mesaj necitit de DeathArrow »

Va salut!

Vreau sa cumpar o centrala pentru un apartament de 80mp. Ma interseaza una cu putere minima mica si factor de modulare mare, pentru a functiona la modul cel mai economic, cu 50 de grade pe tur si 30 de grade pe retur.

Pana acum am gasit doar Beretta Ciao X 25C, cu putere minina 3,1kw si factor de modulare 8, Motan Mkdens 20P si Motan Condens Plus 100 25kw, ambele cu putere minima 2,8kw si factor de modulare 10.

Ce ati recomanda dintre acestea trei? Sau eventual o alta care sa nu treaca de 4000 de lei?

Multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala pentru un apartament de 80mp

Mesaj necitit de fuji »

DeathArrow scrie: 02 Mar 2024 16:04Ma interseaza una cu putere minima mica si factor de modulare mare, pentru a functiona la modul cel mai economic, cu 50 de grade pe tur si 30 de grade pe retur.
concret, nu obtii economie cu criteriile astea.
E ca la prospectele Masinilor, te umple cu o groaza de date, care pe urma nu se verifica in realitate pe drum. Conteaza mult prea multi factori.

Iar in Ro din pacate se neglijeaza partea cu proiectarea, cu executia instalatiei. Asta e.

Retine ca de consumat, consuma Casa, nu centrala.
---------------------------
Revenind:
Si Vitodens 050-W 19 kW are putere minima 3,2 kW. Si se incadreaza in bugetul relativ scazut.
Dar probabil ca un Mkdens 20-P ar fi suficient.

Cu cat o centrala are putere termica maxima mai mica (deci e centrala de 18-19-20 kW pe Incalzire), cu atat sunt sansele mai mari ca si puterea minima sa fie mai mica.
Avatar utilizator
Vigor
Mesaje: 3
Membru din: 03 Mar 2024 18:17

inlocuire Buderus U052-28T

Mesaj necitit de Vigor »

Salut!
As avea si eu nevoie de o recomandare pentru o centrala de apartament deoarece centrala mea actuala (buderus u052-28T) pare ca nu mai duce foarte mult.
Apartamentul are 92 MP, 2 bai si incalzire prin calorifere.
Ma intereseaza sa se poata folosi apa calda la ambele bai simultan.
Multumesc anticipat!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: inlocuire Buderus U052-28T

Mesaj necitit de fuji »

Vigor scrie: 03 Mar 2024 18:19sa se poata folosi apa calda la ambele bai simultan.
Viessmann Vitodens 111-W ?
Avatar utilizator
Vigor
Mesaje: 3
Membru din: 03 Mar 2024 18:17

Centrala termica pentru 2 Bai

Mesaj necitit de Vigor »

Multumesc pentru recomandare!
Am observat ca este foarte recomandata aceasta centrala insa: chiar este necesara o astfel de centrala pentru un apartament de 3 camere?
Intreb mai mult de curiozitate, daca este necesara pentru a avea apa calda simultan in ambele bai o voi achizitiona :).
Multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pentru 2 Bai

Mesaj necitit de fuji »

Vigor scrie: 04 Mar 2024 10:52chiar este necesara o astfel de centrala pentru un apartament de 3 camere?
nu are legatura cu camerele sau suprafata, ci cu Necesarul termic pentru preparare Apa calda. Oric chiar tu ai impus aceasta conditie, acest criteriu.

Necesarul termic pentru incalzire e probabil intre 6-8 kW daca Blocul e izolat termic. Deci orice centrala de 20-24 kW (sau mai mare) e buna.

Daca vrei insa o productie mai mare de Apa calda, atunci ai nevoie de o Centrala cu Boiler (boiler incorporat sau Boiler separat).
Ai spus ca si pana acum ai avut o astfel de centrala -Buderus U052-28T. Nu a fost un model prea reusit, ci unul cu nenumarate probleme cunoscute, inclusiv Boiler din otel emailat s-a gaurit in unele cazuri.

Centrala Viessmann Vitodens 111-W are un Acumulator de inox si un schimbator in placi, ce are o putere termica mult mai mare ca o serpentina de boiler. Astfel Apa din acumulator se va incalzi mult mai repede.
Concluzionand Vitodens 111-W va produce mai multa Apa calda ca U052-28T si o va face si mai repede. Deasemeni, sunt sanse sa fie si o centrala mult mai durabila. Pe langa asta, si automatizarea actuala e mult mai avansata.
Tie ti-ar trebui modelul Vitodens 111-W 25 kW.

Insa.. exista si alte modele de centrala cu Boiler integrat, de ex. Ariston Clas B One wifi, Ferroli Bluehelix HiTech RRT 28 K50M.
-------------------------
Acum.. poti face si un compromis, sa montezi o centrala ce face Apa calda Instant, care are o putere termica mai mare, de ex. de 35 kW. O astfel de centrala asigura si 20 litri/min. (la dT=25 K), adica teoretic ar asigura apa calda la 2x Dusuri simultan (nu si la 2 Cazi simultan).
Avatar utilizator
Vigor
Mesaje: 3
Membru din: 03 Mar 2024 18:17

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

Mesaj necitit de Vigor »

Multumesc frumos pentru explicatie!
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] și 8 vizitatori