De Dietrich MPX 24/28 + Honeywell T6R

automatizari pt. aplicatii termice, hidraulice si de climatizare, termostate, cronotermostate wireless sau cu fir

Moderator: fuji

Avatar utilizator
mihaih
Mesaje: 2
Membru din: 06 Mai 2023 08:16

De Dietrich MPX 24/28 + Honeywell T6R

Mesaj necitit de mihaih »

Buna ziua, am inlocuit centrala veche cu o centrala De Dietrich MPX 24/28. Eu aveam un termostat Honeywell T6R. Am citit in documentatia centralei ca stie protocolul OpenTherm. Am conectat termostatul pe protocolul de comunicatie OpenTherm dar vad ca nu se intelege deloc cu centrala. Aceasta functioneaza cum o taie capul. Nu tine cont deloc de temperatura setata. Imi poate spune cineva daca acest tip de centrala este compatibila ca acest model de termostat ? Sau gresesc eu undeva cu toate ca prea multe setari nu ai ce sa faci.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: De Dietrich MPX 24/28 + Honeywell T6R

Mesaj necitit de fuji »

mihaih scrie: 06 Mai 2023 08:28 Buna ziua, am inlocuit centrala veche cu o centrala De Dietrich MPX 24/28. Eu aveam un termostat Honeywell T6R. Am citit in documentatia centralei ca stie protocolul OpenTherm.
termostatul Honeywell T6R este certificat opentherm, dealtfel Honeywell Resideo e unul din sprijinitorii proiectului Opentherm.
Ceea ce nu se poate spune si despre centralele Baxi / DeDietrich..

Teoretic orice termostat opentherm ar fi trebuit sa functioneze cu orice centrala opentherm, sa comunice bi-drectional si sa se porteze mai multe functii de pe centrala pe termostat.
In practica insa nu prea se intampla asta, si ori apar erori, ori portabilitatea e limitata.

racordeaza termostatul la portul on-off al centralei si gata !
Avatar utilizator
mihaih
Mesaje: 2
Membru din: 06 Mai 2023 08:16

Re: De Dietrich MPX 24/28 + Honeywell T6R

Mesaj necitit de mihaih »

Pina la urma asta am si facut. Am conectat centrala pe on/off si am renuntat la opentherm. Multumesc pentru raspuns.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori