Termostat comandat prin Internet, wifi, smartphone, iPhone, Android

automatizari pt. aplicatii termice, hidraulice si de climatizare, termostate, cronotermostate wireless sau cu fir

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Termostat comandat prin Internet, wifi, smartphone, iPhone, Android

Mesaj necitit de fuji »

mihaimihai scrie: 03 Dec 2019 17:10 Pai eu cred ca e clar ca in lipsa modularii flacarii o sa am un consum mai mare
decupleaza sonda exterioara, decupleaza si Amico aia sau CAR, ce-o fi.
Pune termostatul de la centrala pe max. 40-45 grd si las-o sa mearga asa, fara alta automatizare. Si o sa ai cel mai mic consum ! Mai ales daca ai roboneti termostatici la radiatoare si ii reglezi cu cap.
Si uite asa ai o viata fara termostat modulant si platesti mai putin ca cei care au. :clap:
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Termostat comandat prin Internet, wifi, smartphone, iPhone, Android

Mesaj necitit de fuji »

mihaimihai scrie: 03 Dec 2019 17:10..am mai avut o tentativa cu un Netatmo
e un termostat bun -merita o centrala mai rasarita..
Avatar utilizator
mihaimihai
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 01 Dec 2019 20:50

Re: Termostat comandat prin Internet, wifi, smartphone, iPhone, Android

Mesaj necitit de mihaimihai »

fuji scrie: 03 Dec 2019 20:38
mihaimihai scrie: 03 Dec 2019 17:10 Pai eu cred ca e clar ca in lipsa modularii flacarii o sa am un consum mai mare
decupleaza sonda exterioara, decupleaza si Amico aia sau CAR, ce-o fi.
Pune termostatul de la centrala pe max. 40-45 grd si las-o sa mearga asa, fara alta automatizare. Si o sa ai cel mai mic consum ! Mai ales daca ai roboneti termostatici la radiatoare si ii reglezi cu cap.
Si uite asa ai o viata fara termostat modulant si platesti mai putin ca cei care au. :clap:
Eu o fac dar platesti tu diferenta fata de consumul de anul trecut din aceiasi perioada daca e mai mare? :) (am un Excel cu consumul pe ultimii 3 ani!) Tu zici 40-45 grd temperatura pe tur, nu? Am incercat cu 45 cred si cand era frig cu adevarat nu reuseam sa ajung la 21 de grade in casa nicicum. Acum o am la 55 si e ok, Tu acasa ce folosesti? Ce temperatura are agentul termic pe tur? In casa ce temperatura ai setata ziua/noaptea? Bine, nu stiu unde locuiesti si ce casa ai asa ca s-ar putea ca informatiile sa nu fie relevante.
Avatar utilizator
mihaimihai
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 01 Dec 2019 20:50

Re: Termostat comandat prin Internet, wifi, smartphone, iPhone, Android

Mesaj necitit de mihaimihai »

fuji scrie: 03 Dec 2019 20:39
mihaimihai scrie: 03 Dec 2019 17:10..am mai avut o tentativa cu un Netatmo
e un termostat bun -merita o centrala mai rasarita..
Imi cer scuze dar nu am mai gasit 6-8000 de lei si pentru o centrala mai rasarita, bugetul nu a fost unul a la PSD :).
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

economie, modulare flacara

Mesaj necitit de fuji »

mihaimihai scrie: 03 Dec 2019 21:07Tu zici 40-45 grd temperatura pe tur, nu? Am incercat cu 45 cred si cand era frig cu adevarat nu reuseam sa ajung la 21 de grade in casa nicicum.
evident ca pe masura ce vine gerul, trebuie sa maresti temperatura pe tur. Adica vei schimba tu curbele manual -ceea ce face placa electronica automat.
Ce temperatura are agentul termic pe tur?
am vrut sa intelegi ca modularea nu aduce economii, ci temperatura joasa a agentului o aduce. Modularea flacarii merge in ambele sensuri: face flacara mica, dar face si flacara mare cand trebuie -nu bun, nu bun, ca ne-ma propus economieee ! :D
Un Excel cu izolarea termica a imobilului, cu un mic studiu al straturilor izolatoare are face minune de economie -cu sau fara modulare de flacara.
(flacara, care oricum moduleaza, ca toate centralele actuale sunt modulante atat pe Incalzire cat si la prepararea Apei calde. Vorbim insa daca modularea trebuie facuta de vreun termostat sau nu).
mihaimihai scrie: 03 Dec 2019 21:08Imi cer scuze dar nu am mai gasit 6-8000 de lei si pentru o centrala mai rasarita,
o centrala cu boiler incorporat consuma din start mai mult ca o centrala ce prepara Apa calda Instant. Nu se poate si Confort (la Apa calda), si economie.. :wave:
Avatar utilizator
mihaimihai
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 01 Dec 2019 20:50

modulare flacara arzator

Mesaj necitit de mihaimihai »

Poate n-am inteles eu corect faptul ca modularea flacarii se face exclusiv cu ajutorul sondei de temperatura exterioara, altfel cum ar decide cat si cand sa faca asta? Ma rog, lucrez in alt domeniu deci poate sunt depasit de complexitatea problemei desi n-as zice :).
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

modulare flacara Victrix Zeus Superior

Mesaj necitit de fuji »

referindu-ne la Victrix Zeus Superior: astea au un raport de modulare de vreo 1:5 / 1:4,5 (aprox. 5-25 kW modelul de 26 kW si 7-32 kW modelul de 32).
Nu e rau pentru o centrala mai veche.. e important sa poata sa scada pana la 7 kW.
Insa centralele noi au rapoarte de modulare si de 1:10, unele si mai mult (1:20), diferentele de functionare cu flacara mica / mare o sa simta mai tare.
-----------------
mi-am sters din greseala mesajul precedent cu modularea.. nu-l mai reiau. Ideea e ca centrala va modula flacara cu ajutorul vanei sale de gaz exact cum a fost gandit soft-ul placii si proiectul centralei. Multe centrale pleaca la inceput cu flacara mica si o maresc ulterior, urmand s amoduleze in anumite limite doar ca sa mentina temperatura pe tur ceruta.
Termostatele BUS sau opentherm pot modula continuu flacara (respectiv indica placii electronica s-o faca) fara a fi un avantaj decisiv dupa parerea mea. Timpii de functionare se vor lungi -dar la niste radiatoare de fonta ce faci ? Ca alea se incalzesc f. greu.. E doar un exemplu.
Producatorii de centrale ar dori sa fie numai termostate modulante, pe cat posibil termostate dedicate marcii lor. Astfel nu s-ar mai putea monta termostatele on/off ale numerosilor porducatori de termostate. Protocolul opentherm ar fi trebuit sa uniformizeze acest domeniu -dar n-a reusit, ca nu s-au bagat cei mari !
Avatar utilizator
sorint87
Junior
Mesaje: 15
Membru din: 12 Ian 2017 17:57

Re: centrala termica cu senzor exterior

Mesaj necitit de sorint87 »

fuji scrie: 02 Dec 2019 22:17 Ok, insa la gama de inceput Vitodens 100 si Vitodens 050 nu mai avem o automatizare complexa, ci una simplista, la care curbele se seteaza mai usor, dar sunt mai inexacte (multi s-au declarat nemultumiti). Totusi si in acest caz se poate monta un senzor de camera.
Salut, Fuji, deranjez cu o intrebare vitodenss 050 + "HONEYWELL TERMOSTAT EVOHOME ROUND CU GATEWAY Y87RFC2074" - cand l am setat pe siteul lor mi a cerut si locatia, nu stiam ca o sa tina cont de ea. deci in teorie mie nu mi ar mai trebui senzor extern? M-ar ajuta cu ceva sa ii montez si senzor? multumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: centrala termica cu senzor exterior

Mesaj necitit de fuji »

sorint87 scrie: 10 Dec 2019 17:00Salut, Fuji, deranjez cu o intrebare vitodenss 050 + "HONEYWELL TERMOSTAT EVOHOME ROUND CU GATEWAY Y87RFC2074" - cand l am setat pe siteul lor mi a cerut si locatia, nu stiam ca o sa tina cont de ea. deci in teorie mie nu mi ar mai trebui senzor extern? M-ar ajuta cu ceva sa ii montez si senzor? multumesc.
pai si de unde stii ca tine cont de locatie ? Poate e aplicatia comuna pentru toata seria de termostate, inclusiv Lyric.
Eu nu cred ca Y87RFC accepta geofencing
https://getconnected.honeywellhome.com/ ... _WEB_0.pdf

Poti sa pui senzorul extern daca nu esti multumit cu functionarea doar cu termostat.
Avatar utilizator
sorint87
Junior
Mesaje: 15
Membru din: 12 Ian 2017 17:57

Re: centrala termica cu senzor exterior

Mesaj necitit de sorint87 »

nemultumirea ar trebui sa vina de la consum prea mare sau de la temperatura din camere? ca sunt la prima centrala, de aceea intreb daca ar fi nevoie si de senzor exterior, merci.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: centrala termica cu senzor exterior

Mesaj necitit de fuji »

sorint87 scrie: 10 Dec 2019 19:19 nemultumirea ar trebui sa vina de la consum prea mare sau de la temperatura din camere?
de la consum.
Tu o sa vrei sa functioneze centrala cu temperatura pe tur cat mai joasa -asa si condensarea e maxima.
Insa.. pe masura ce gerul se apropie, temperatura de pe tur trebuie crescuta progresiv -ori un senzor exterior te-ar ajuta sa faci asta automat !
Insa trebuie sa-i gasesti curba buna de functionare.
Avatar utilizator
sorint87
Junior
Mesaje: 15
Membru din: 12 Ian 2017 17:57

Re: centrala termica cu senzor exterior

Mesaj necitit de sorint87 »

fuji scrie: 10 Dec 2019 20:34
sorint87 scrie: 10 Dec 2019 19:19 nemultumirea ar trebui sa vina de la consum prea mare sau de la temperatura din camere?
de la consum.
Tu o sa vrei sa functioneze centrala cu temperatura pe tur cat mai joasa -asa si condensarea e maxima.
Insa.. pe masura ce gerul se apropie, temperatura de pe tur trebuie crescuta progresiv -ori un senzor exterior te-ar ajuta sa faci asta automat !
Insa trebuie sa-i gasesti curba buna de functionare.
Pentru Vitodens 050 trebuie neaparat sonda exterioara de la viessman? sau merge si de la alt prodcator? recomanzi ceva? multumesc.
Avatar utilizator
mihaimihai
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 01 Dec 2019 20:50

curbele de functionare ale telecomenzii AMICO CAR v2

Mesaj necitit de mihaimihai »

Daca are cineva timp si rabdare sa-mi "traduca" diagrama cu curbele de functionare ale telecomenzii AMICO CAR v2 atasata raman dator :) As vrea sa inteleg daca este mai bine sa modific curba de incalzire cand afara o sa vina frigul sau sa modific offsetul de temperatura si sa pastrez o curba de valoare medie, Pana la urma cred ca renunt la ideea sa inlocuiesc AMICO pana nu voi schimba si centrala, probabil in cativa ani. Sunt sigur ca investia intr-un alt termostat inteligent nu va duce la o economie semnificativ mai mare decat configuratia actuala setata optim. Cand voi schimba centrala mai vin pe aici cu intrebari :)

carv2.jpg
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: curbele de functionare ale telecomenzii AMICO CAR v2

Mesaj necitit de fuji »

mihaimihai scrie: 11 Dec 2019 21:19 Daca are cineva timp si rabdare sa-mi "traduca" diagrama cu curbele de functionare ale telecomenzii AMICO CAR v2 atasata raman dator
manualele tehnice italiene n-au fost niciodata stralucite..
TM probabil e temperatura Mandata, adica temp. pe tur. Domeniul de reglaj cred ca e 20-85 grd C.
Sa ne uitam mai bine la instructiunile lui Victrix Tera -ca in 10 ani n-au schimbat mare lucru..:
https://www.blackseasuppliers.ro/jq/ser ... 201_RO.pdf

La pag. 10 sunt detalii despre functionarea cu senzor exterior. Insa.. nu se precizeaza valorile temperaturii de tur !
Regleaza-o pentru inceput pe o curba de mijloc si in timp vezi care curba e mai buna.

Curbele ar trebui alese si dupa tipul de cladire, respectiv gradul de izolare, dar, na.. o facem si ochiometric.
Avatar utilizator
mihaimihai
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 01 Dec 2019 20:50

reglaje curbe in functie de temperatura exterioara

Mesaj necitit de mihaimihai »

Multumesc @Fuji, problema mea este ca in acest moment, cu AMICO si sonda exterior nu stiu care este impactul alegerii unuei curbe cu valoare mai mica sau mai mare in confortul interior si al consumului (pentru o temperatura de confort de 22 grade intr-o casa relativ bine izolata cu polistiren de 10 si construita cu caramida Porotherm de 32 si geamuri termopan). In prezent valoarea minima pe tur este 35 de grade si cea maxima 55 de grade. Nu stiu deasemenea cum pot influenta acest confort prin ajustarea offset-ului. Pot sa fac ceva teste prin selectarea de curbe diferite si sa vad cat de repede ajung la temperatura de confort setata (dar si consumul pe zi) dar ar fi relevante daca temperatura exterioara ar fi constanta.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: reglaje curbe in functie de temperatura exterioara

Mesaj necitit de fuji »

mihaimihai scrie: 13 Dec 2019 12:13In prezent valoarea minima pe tur este 35 de grade si cea maxima 55 de grade
e f. bine pentru vremea de acum -eventual, se poate incerca doar 1 curba mai jos. Mai mult de atat nu cred ca poti sa scoti fara a sacrifica confortul.
Avatar utilizator
mihaimihai
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 01 Dec 2019 20:50

Re: Termostat comandat prin Internet, wifi, smartphone, iPhone, Android

Mesaj necitit de mihaimihai »

Nu m-am exprimat eu clar, cele 2 valori de 35 si 55 sunt fixe, centrala incalzeste agentul termic intre aceste 2 valori si curba selectata in AMICO este 4 conform diagramei atasate initial de mine. In conditiile actuale ajunge relativ usor la cele 21,5 grade - temperatura confort setata acum. Probabil ca atunci cand va veni frigul cu adevarat va trebui sa cresc temperatura maxima pe retur si consumul va creste proportional mai ales ca voi depasi temperatura optima pentru condensare.
Avatar utilizator
PoppyTrevelyan
Junior
Mesaje: 6
Membru din: 08 Noi 2021 05:48

Re: Termostat comandat prin Internet, wifi, smartphone, iPhone, Android

Mesaj necitit de PoppyTrevelyan »

Am încălzirea în pardoseală, nu se aplică.
Avatar utilizator
serban
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 18 Ian 2018 00:42

Termostat opentherm pentru centrala Caloma

Mesaj necitit de serban »

stie cineva ce termostat opentherm ar functiona la centrala caloma va rog? ei recomanda clowdworm dar nu se mai gaseste pe piata. besmart sau lyric t6r sau ferroli connect?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Termostat opentherm pentru centrala Caloma

Mesaj necitit de fuji »

Opentherm e un protocol universal, deci ar trebui sa funcționeze orice termostat care are opentherm, la fel și orice centrala cu opentherm, nu ?
Totuși, mai sigur e cu Resideo Honeywell T6R
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori