Instalatie incalzire: pompe, diametre teava, calorifere

mod functionare instalatii, aer in instalatie, pericol de inghet, montaj, diverse

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Ionut23
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 21 Apr 2017 22:35
Contact:

teava pex și distribuitoare

Mesaj necitit de Ionut23 »

Bună seara, ce teava pex și distribuitoare îmi recomandati pentru un sistem cu calorifere :
- uponor
- rehau
- pexPenta
- valrom
Vreau sa trag țevile prin șapă, este necesar sa bag teava printr-o izolatie? Teava sa fie cu bariera de oxigen sau fără? Distribuitoare de inox sau bronz? Va mulțumesc anticipat ; )

Am uitat sa întreb și care este dimensiunea optima a tevi de la distribuitor la calorifer, de 16 sau de 20? :D
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: teava pex și distribuitoare

Mesaj necitit de fuji »

Ionut23 scrie: 22 Apr 2017 23:35 Bună seara, ce teava pex și distribuitoare îmi recomandati pentru un sistem cu calorifere
uponor si rehau sunt cei mai mari producatori de Pe-Xa, dar teava lor este si cea mai scumpa.
PexPenta e teava de la Purmo (au cumparat si ei un producator de teava).. da,o poti folosi si pe aceasta. Mai cauta si TECE (care are si Pe-Xa, si Pe-Xc, poate chiar mai bun Pe-Xc).
Valrom.. cred ca ofera Pe-Xb, nu ? Eu as evita.
De la distribuitor la radiatoare >> teava de 16. Daca e Pe-X nu trebuie s-o izolezi termic (ca la teava de cupru). Se cedeaza ceva caldura in pardoseala, dar f. putina si oricum, caldura ramane in casa. Poti pune teava in tub d-ala gofrat, daca vrei sa poti scoate si inlocui la nevoie tevile din pardoseala.
Material distribuitor: din plastic (cum ofera uponor de ex.), Inox sau alama. E ok din plastic.. insa costa cat unul de alama (sau chiar Inox).
In general, cele din alama sunt de productie italiana (ca mai toata alama din UE). Cele din Inox ieftine, chiar mai ieftine ca alama sunt chinezesti. Altfel, distribuitor din Inox au si Rehau sau TECE, dar costa ceva !
Avatar utilizator
Dad dan
Mesaje: 4
Membru din: 07 Ian 2019 11:12

Re: Instalatie incalzire: pompe, diametre teava, calorifere

Mesaj necitit de Dad dan »

Ma scuzati....daca plec de la un termosemineu cu teava de 25 ppr spre 4 calorifere de 1200 si un boiler va functiona corect?sau trebuie cu 32 plecarea?
Avatar utilizator
Dad dan
Mesaje: 4
Membru din: 07 Ian 2019 11:12

Re: Instalatie incalzire: pompe, diametre teava, calorifere

Mesaj necitit de Dad dan »

Imi scuzati neclaritatea..vreau sa plec cu un tol ..(coturi de metal)apoi sa ma reduc la 25(ppr) iar la ultimul calorifer sa ajung cu 20....imi puteti spune va rog daca e ok...multumesc frumos
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie incalzire: pompe, diametre teava, calorifere

Mesaj necitit de fuji »

la cazane ce functioneaza cu temperaturi inalte, cum sunt cele ce merg cu combustibil solid, nu se foloseste PPR.
Nu confunda diamtrele de la PPR cu cele de la cupru sau otel, ca la unele e diametru exterior, la altele e interior sau nominal.

Va functiona cum zici tu, chiar daca 4x calorifere de 1200 inseamna aproape 10 kW si mai legi si un boiler probabil in serie (o fi nelipsitul termoboiler bulagresc).

Instalatiile de incalzire nu e bine sa se faca dupa ureche -lumea constata deabia dupa ce sunt gata si .. nu merg cum trebuie. ;)
Avatar utilizator
Dad dan
Mesaje: 4
Membru din: 07 Ian 2019 11:12

PPR diametru

Mesaj necitit de Dad dan »

Pai e ok sau nu?trebuie sa merg cu teava mai groasa sau este de ajuns aia de 25?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PPR diametru

Mesaj necitit de fuji »

ce inseamna "ok" ?
Diametrul tevii il stabilesti in functie de sarcina termica pe care trebuie s-o asiguri. Trebuie deasemeni sa tii cont de ce pompa de circulatie ai la dispozitie, de ce viteza de circulatie vrei sa ai prin instalatie..

E ok in ambele situatii, desi noi nu stim ce pompa ai !
Teava de PPR oricum e butucanoasa.. cu cat e mai mare, cu atat o sa arate ca dracu (facem abstractie ca va avea o curba accelerata de imbatranire datorita folosirii temperaturilor ridicate in instalatie, si oricum o vei schimba in max. 5 ani !).
Diametru mai mic inseamna viteza mai mare in instalatie si posibile zgmote. Deasemeni, inseamna pierderi hidraulice mai mari. Dar.. functioneaza, va circula apa prin ea.
Avatar utilizator
Dad dan
Mesaje: 4
Membru din: 07 Ian 2019 11:12

Re: Instalatie incalzire: pompe, diametre teava, calorifere

Mesaj necitit de Dad dan »

Multumesc frumos
Avatar utilizator
Scr3wBall
Mesaje: 2
Membru din: 19 Feb 2019 14:27

instalatie Apartament

Mesaj necitit de Scr3wBall »

Buna ziua. Am si eu o întrebare si poate găsesc răspuns aici. Sunt in renovări, capitolul instalație incalzire. As dori sa știu ce varianta ar fi recomandata la un ap 3 camere 75mp (ca in poza de mai jos). As dori k țevile sa fie îngropate, asa ca m-am gândit la un distribuitor alimentat cu teava de 25, amplasat in spațiul dintre bucatarie si dormitor, si traseele cu teava de 16. Ca teava m-am gândit sa folosesc teava cu bariera de oxigen (utilizate in mod normal la încălzirea in pardoseala) cu izolație sau prin tub (astept păreri) sau teava PPR cu toate ca ideea de racorduri prin sapa îmi da puțin de gândit. Caloriferele vor fi cel mai probabil din aluminiu 14 elemenți pt sufragerie, 10 elemenți pt dormitoare si bucatarie, 2 port prosoape pt băii. Centrală termica jn condensație 24kw. Mulțumesc pentru răspunsuri.
Fişiere ataşate
AF10DA79-8A33-468D-90E0-19C58AF4DA41.png
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: instalatie Apartament

Mesaj necitit de fuji »

Alege in primul rand instalatorul.. firma de mo ntaj. SI vezi pe urma cu ce lucreaza ei, ce teava recomanda.

Da, teava PE-X cu distributie prin sapa e solutia ideala.
Avatar utilizator
Scr3wBall
Mesaje: 2
Membru din: 19 Feb 2019 14:27

Re: Instalatie incalzire: pompe, diametre teava, calorifere

Mesaj necitit de Scr3wBall »

Hmmm, ma gândeam sa trag eu țevile, de aici si necesitatea unei păreri (alta decât a mea sau a vre-unui “meseriaș” neavizat). Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Instalatie incalzire ingropata

Mesaj necitit de fuji »

Avatar utilizator
Senakaa
Mesaje: 3
Membru din: 24 Sep 2021 20:01

Re: Instalatie incalzire: pompe, diametre teava, calorifere

Mesaj necitit de Senakaa »

Bună la toată lumea! Cine ma ajuta, va rog frumos cu niște informații? Am o centrala prity de 29 KW din care pleacă ppr de 32 la parter și la etaj pana în distribuitoare pe fiecare nivel, adică doua. O singura pompa grundfos 25-40-180. Am vana de amestec de 45 grade. Am circa 150 litri de apa cu antigel, raport de 40kg antigel la 150 litri. Am țevi de cupru moale izolat din distribuitor spre calorifer cu diam de 15 mm. Am greșit la lipirea coturilor, nu am debavurat nimic. Vas de 50 litri cu 2 bari în el. Trei aerisitoare și un boiler termoelectric de 150 litri cu o serpentina plus patru aerisitosere pe fiecare distribuitor. Am 4 calorifere mari de 1.6 metri pe 0.6metri, câte doua pe nivel. Doua de un metru pe un metru și doua de un metru pe 0.8. Pe holurile nivelelor plus doua portprosoape mari de 0.5 pe un metru (circa). Toate caloriferele aerisite ținând tur și retur închise, am închis cele mai apropiate pe jumate sa le echilibreze. Nimic! Degeaba! În afara de cele mici de pe hol, restul sunt reci o parte, sau calde doar sus. Doresc a lua o pompa grundfos 30-60-180. Nu pot lua mai mare pt ca teava e de un tol. Credeți că rezolv problema? Sau e problema în diametru prea mic de 15mm? Distanta liniara de la pompa la ultimele calorifere fără urcare verticala e de circa 12 metri, ele fiind la fel ca mărime și poziție ca cele de sus, fata de cele de la parter. Multumesc!
Avatar utilizator
Senakaa
Mesaje: 3
Membru din: 24 Sep 2021 20:01

Re: Instalatie incalzire: pompe, diametre teava, calorifere

Mesaj necitit de Senakaa »

Incerc sa atasez aici o schita cu planul sau traseul tevilor, valabil pe ambele nivele
Fişiere ataşate
IMG_20210711_201547.jpg
Untitled.png
(10.59 KiB) Descărcat de 1720 ori
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie incalzire: pompe, diametre teava, calorifere

Mesaj necitit de fuji »

Pompa 25-40 e prea mica. Pune una 25-70.

Instalația.. trebuia evitat plasticul la cazane pe combustibil solid.
Avatar utilizator
Senakaa
Mesaje: 3
Membru din: 24 Sep 2021 20:01

Re: Instalatie incalzire: pompe, diametre teava, calorifere

Mesaj necitit de Senakaa »

Mulțumesc de răspuns! Într-adevăr tevile de ppr cu inserție carbon s-au îndoit unde au traseu fara cot sau teu, mai ales pe verticala unde nu le-am susținut cu nimic.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori