Recomandare termostat smart 2020

automatizari pt. aplicatii termice, hidraulice si de climatizare, termostate, cronotermostate wireless sau cu fir

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Misu
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 19 Aug 2020 03:54

Recomandare termostat smart 2020

Mesaj necitit de Misu »

Salutare! Tot studiez de 2 zile ce model termostat smart sa achizitionez...Schimb vechea centrala cu un Ariston clas one..initial ma orientasem spre artison cube s net dar parerile despre el nu sunt tocmai bune...Il detine cineva? Placerea mea vinovata ar fi ca vreau sa pot conecta si cu boxa Google...Ceva recomandari va rog!
Avatar utilizator
Misu
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 19 Aug 2020 03:54

Nest sau Honeywell termostat wifi T6R Lyric

Mesaj necitit de Misu »

Nest sau Honeywell termostat wifi T6R Lyric?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nest sau Honeywell termostat wifi T6R Lyric

Mesaj necitit de fuji »

Misu scrie: 20 Aug 2020 00:20 Nest sau Honeywell termostat wifi T6R Lyric?
nu incetez s-o repet: Nest nu este oferit pentru zona Romaniei, nu are suport si nici garantie.
nest-retea-distributie.jpg

Altfel.. daca astea nu conteaza.. de ce nu Eve de la Elgato sau Tado ?
Avatar utilizator
Misu
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 19 Aug 2020 03:54

Re: Recomandare termostat smart 2020

Mesaj necitit de Misu »

Atunci de ce mai sunt comercializate in Romania? extras din site care comercializeaza la noi : "Alimentarea la 230V a HeatLink-ului trebuie sa aiba legata si o siguranta de 3A, pentru a rezista fluctuatiilor de tensiune. In lipsa acestei sigurante, produsul isi pierde garantia!" Deci garantie exista...Singurul incovenient probabil ar fi faptul ca nu poate fi setata functia geofencing, Romania posibil sa nu fie inclusa...Personal, imi place tare mult cum arata acest termostat si sunt convins ca este calitativ :)
Avatar utilizator
Misu
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 19 Aug 2020 03:54

Re: Recomandare termostat smart 2020

Mesaj necitit de Misu »

De pe acelasi site : "Termostatul Nest ar trebui sa fie instalat de un profesionist care poate fi contactat si la nest.com/eu/install. Acest produs poate fi cumparat si cu instalarea inclusa: odata ce ai primit termostatul Nest, poti pur si simplu suna la numarul de pe pachet pentru a stabili data instalarii. Un profesionist va seta apoi noul termostat in locatia potrivita, il va conecta la retea si iti va oferi si un scurt demo.Acest produs este compatibil cu toate standardele Romanesti si Europene. Produsul are garantie 24 de luni."


Astept inca recomandari pt un termostat smart, recomandari venite din partea celor care folosesc un model si sunt multumiti...
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare termostat smart 2020

Mesaj necitit de fuji »

Misu scrie: 20 Aug 2020 21:28 Atunci de ce mai sunt comercializate in Romania?
pff.. de ce ? in scop de profit.
In Ro se vand cantitati enorme si pe Olx, pe persoana fizica. Si aia te asigura ca ai garantie totala, completa.
Misu scrie: 20 Aug 2020 21:38Astept inca recomandari pt un termostat smart, recomandari venite din partea celor care folosesc un model si sunt multumiti...
termostatul e mai putin important.. e un gadget. Monteaza un Nest si aia e ! Ce poti pierde in afara de cei 1100-1200 Lei ?
Important e generatorul de caldura.. centrala termica. Degeaba ai super gadget daca ai o centrala si neperformanta si nefiabila. Nu ?
Am intalnit suficiente situatii in care lumea vroia sa monteze nu stiu ce gadget scump la .. Ferroli Divacondens sau Ariston Cares ?!

Scopul instalatiei de incalzire e sa asigure confortul termic in imobil. Pentru beculete colorate exista bradul de Craciun, benzile LED pentru hol, etc.
..parerea mea.
Avatar utilizator
Misu
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 19 Aug 2020 03:54

Re: Recomandare termostat smart 2020

Mesaj necitit de Misu »

nu beculetele ma interesau, si nici vorba de 1100-1200 lei, ce am inebunit :))) nest gen3 gasisem la 550...in final m-am hotarat la un tado v3+....350 lei...imi satisface si partea cu google assistent ;) Multumesc oricum de sfaturi!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare termostat smart 2020

Mesaj necitit de fuji »

gasisem la 550...in final m-am hotarat la un tado v3+....350 lei...imi satisface si partea cu google assistent
probabil de pe Olx, la banii ăștia..
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori