Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cos123
Junior
Mesaje: 6
Membru din: 01 Iul 2020 06:04

Centrala termica pentru casa 80 mp

Mesaj necitit de cos123 »

Va salut
Desi problema e discutata si supradiscutata, intreb si eu in legatura cu alegerea unei centrale termice. Datele initiale ar fi:
- locuinta la sol compusa din 3 camere, un hol, baie si bucatarie cu suprafata totala de aprox 80 mp.
- spatele aflat la N izolat cu polistiren de 10. Restul va fi izolat cu polistiren de 5.
- a existat o centrala Brava Digit cu tiraj natural care a lucrat bine pana cand in urma cu cativa ani ( vreo 15 ) a inghetat intr-o iarna.
- au fost 6 calorifere : 1200, 2x1000 , 800 , 2x600 ( pe hol)
1 Centrala va fi alimentata de la reteaua de apa (Braila) cu un mic hidrofor. Calitatea apei nu o cunosc. Vor fi 7 calorifere de otel cu instalatie de PPR
2 Eu m-am orientat la Daikin. De 24 kW. Inteleg ca schimbatorul principal e AlSiMg. Daca incarc instalatia cu apa demineralizata e ok? Mai conteaza calitatea apei din retea ?
3 Schimbatorul secundar se spune intr-o prezentare ca e inoxidabil. Deci ar trebui sa nu aiba probleme legat de calitatea apei.
4 Sa maresc suprafata radianta a caloriferelor ? Pentru a putea lucra la temperaturi mai mici ?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pentru casa 80 mp

Mesaj necitit de fuji »

cos123 scrie: 01 Iul 2020 07:04 - a existat o centrala Brava Digit cu tiraj natural care a lucrat bine
pai nu pui tot o centrala cu tiraj natural (racord la cos de fum) ?
Poti monta si o centrala cu tiraj fortat (clasica sau cu condensare) daca proiectul de gaze permite asa ceva.
1 Centrala va fi alimentata de la reteaua de apa (Braila) cu un mic hidrofor. Calitatea apei nu o cunosc.
http://www.apabraila.ro/userfiles/Bulet ... 072015.pdf
depinde ce retea e.. cea de mai sus are duritate intre 7 si 13 grade germane, ceea ce e ok.
Eu m-am orientat la Daikin. De 24 kW. Inteleg ca schimbatorul principal e AlSiMg. Daca incarc instalatia cu apa demineralizata e ok? Mai conteaza calitatea apei din retea ?
3 Schimbatorul secundar se spune intr-o prezentare ca e inoxidabil. Deci ar trebui sa nu aiba probleme legat de calitatea apei.
da, e buna apa demineralizata in instalatia de incalzire, care e o instalatie inchisa. Poti pune si antigel (maxim 25% ca proportie), ca sa nu mai inghete.
Insa.. apa proaspata, apa menajera de consum.. tot apa de la retea ramane. E un circuit deschis, alimentat permanent.
Da, schimbatorul de caldura secundar e din Inox, deci rezista.. dar asta nu inseamna ca nu se poate infunda de la calcar.
Insa daca apa e de retea, eu cred ca o sa fie bine
4 Sa maresc suprafata radianta a caloriferelor ? Pentru a putea lucra la temperaturi mai mici ?
evident ! Da.
Avatar utilizator
cos123
Junior
Mesaje: 6
Membru din: 01 Iul 2020 06:04

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2020

Mesaj necitit de cos123 »

Multumesc pentru amabilitate Dl Fuji.
1. In proiect nu e specificat tipul centralei. Desi nu au fost probleme cu vechea centrala mi se pare ca o centrala cu tiraj fortat e mai sigura.
2. As pune si antigel...sa fie. Dar ce tip de antigel ? Auto o fi bun ? Sau exista antigel pt instalatii ?
3. Daca tot e sa fie as pune termostatul Honeywell TR6 combinat cu un senzor extern. E ok ? Ce senzor extern s-ar potrivi ?
4. Pentru vara voi pune un panou solar nepresurizat cu boiler extern. Intrucat presiunea apei va fi variabila din cauza folosirii hidroforului as vrea sa folosesc si o vana de amestec termostatata ESBE. O parere ? Multumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrala termica, diverse probleme

Mesaj necitit de fuji »

cos123 scrie: 02 Iul 2020 07:11 1. In proiect nu e specificat tipul centralei. Desi nu au fost probleme cu vechea centrala mi se pare ca o centrala cu tiraj fortat e mai sigura.
in desenul proiectului centrala poate fi figurata ca avand un racord la cos de fum. Sau poate sa apara un Kit de evacuare prin perete (ceea ce ar insemna ca trebuie o centrala cu tiraj fortat). Insa in general, pe desen centrala e figurata cu un patrat si ..atat. :) Atunci poti pune de oricare, daca nu e specificat altfel la partea scrisa.
2. As pune si antigel...sa fie. Dar ce tip de antigel ? Auto o fi bun ? Sau exista antigel pt instalatii ?
da, exista antigel special pentru instalatii.
Eu nu zic sa pui neaparat.. antigelul in general dauneaza in timp componentelor instalatiei.. Insa ai mentionat ca precedenta centrala a inghetat !
3. Daca tot e sa fie as pune termostatul Honeywell TR6 combinat cu un senzor extern. E ok ? Ce senzor extern s-ar potrivi ?
termostatul T6 sau T6R de la Honeywell isi ia datele meteo de pe internet, nu are nevoie de senzor exterior. Daca vrei sa pui totusi un senzor, atunci il pui la centrala termica.
4. Pentru vara voi pune un panou solar nepresurizat cu boiler extern. Intrucat presiunea apei va fi variabila din cauza folosirii hidroforului as vrea sa folosesc si o vana de amestec termostatata ESBE. O parere ?
e un sistem cu o investitie mica, care poate functiona bine. Insa.. iarna trebuie golit, etc.
Avatar utilizator
cos123
Junior
Mesaje: 6
Membru din: 01 Iul 2020 06:04

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2020

Mesaj necitit de cos123 »

Multumesc pentru lamuriri. In final m-am decis pentru Daikin de 24 kW luata de la un dealer Daikin care m-a asigurat ca nu vor fi probleme cu PIF. Urmeaza montajul si sa asteptam iarna ! O seara buna tuturor.
Avatar utilizator
florinvladutoiu
Mesaje: 1
Membru din: 30 Iul 2020 13:09
Contact:

Centrala termica Semiatek sau Habitat

Mesaj necitit de florinvladutoiu »

Buna ziua. Pentru un apartament de 50 mp ce ati recomanada intre Saunier Duval si Habitat
https://www.saunierduval.ro/prima-pagin ... -2305.html
Si
https://www.romstal.ro/centrala-termica ... AYQAvD_BwE

Am observat ca Habitatul are Schimbatorul de caldura primar in condensare din otel inxidabil pe cand saunier duval nu

Vă multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica Semiatek sau Habitat

Mesaj necitit de fuji »

florinvladutoiu scrie: 30 Iul 2020 13:22 Buna ziua. Pentru un apartament de 50 mp ce ati recomanada intre Saunier Duval si Habitat
nu stiu cum ai ajuns la alternativele astea ..?! Exista si centrale bune. :)

Le poti compara mai greu.. Habitat e mai mica, are 20 kW (insa e suficienta).
Si Semiatek are schimbator de caldura principal din Inox.
Avatar utilizator
Andu
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 20 Oct 2015 13:33

Re: Centrala termica Semiatek sau Habitat

Mesaj necitit de Andu »

florinvladutoiu scrie: 30 Iul 2020 13:22 Buna ziua. Pentru un apartament de 50 mp ce ati recomanada intre Saunier Duval si Habitat
Eu v-as recomanda Vaillant, Viessmann, La parintii mei la apartament am pus Vitodens 050 si nu am avut nicio problema ea. Are schimbatoarele si arzatorul din inox. Functioneaza ca-n prima zi, consum ok
Avatar utilizator
nelu
Membru Activ
Mesaje: 22
Membru din: 11 Iun 2015 22:36

utilizare Centrala termica pe GPL la apartament

Mesaj necitit de nelu »

Buna ziua
Este permisă folosirea unei centrale termice pe gpl într-un apartament legal
Conectarea la gaze nefiind posibil
Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: utilizare Centrala termica pe GPL la apartament

Mesaj necitit de fuji »

nelu scrie: 24 Aug 2020 17:34 Este permisă folosirea unei centrale termice pe gpl într-un apartament legal
e permis tot ce este conform unui Proiect autorizat. Insa cu GPL la Apartament.. din cate stiu nu este o varianta realizabila.
La centrala este nevoie de Butelii GPL de marime medie, eventual baterii de cate 2 butelii medii -si nu ai unde sa le stochezi pe acestea in siguranta. Nu le poti pune nici in interiorul apartamentului, nici afara.
Avatar utilizator
nelu
Membru Activ
Mesaje: 22
Membru din: 11 Iun 2015 22:36

Centrala termica pe GPL

Mesaj necitit de nelu »

Totuși de ce ar fi necesar un proiect atîta timp cît nu mă pot conecta la rețeaua de gaze
Doar pentru garanția centralei că pt calorifere și apă caldă nu cred că este necesar.
Iar legat de butelii daca ar fi lîngă centrala nu este în siguranță pentru că cînd nu erau gaze foloseam butelia lîngă aragaz
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pe GPL

Mesaj necitit de fuji »

Normativ de proiectare NP309/199:
5.2. Execuția, montarea, echiparea și autorizarea recipientelor pentru gaze petroliere lichefiate sub presiune se va face în conformitate cu Prescripțiile tehnice C4 și C8 Colecția ISCIR; fără această autorizație stația nu poate funcționa.

Iar PT C8 gasesti aici de pe la pag. 303: https://www.iscir.ro/doc/legislatie/PTC ... 102010.pdf

Contacteaza o firma de Gaze pentru Proiect si executie.
nelu scrie: 25 Aug 2020 00:00 Totuși de ce ar fi necesar un proiect atîta timp cît nu mă pot conecta la rețeaua de gaze
GPL tot gaze sunt -si sunt sub in regim strict, atat ANRE, cat si ISCIR.
Nu are legatura cu garantia centralei.. aia e asigurata de Bosch sau Ariston si per total garanteaza ca produsul nu are vicii de fabricatie. Dar producatorii impun conditia respectarii tuturor Normativelor in vigoare.
Avatar utilizator
nelu
Membru Activ
Mesaje: 22
Membru din: 11 Iun 2015 22:36

centrala pe butelie

Mesaj necitit de nelu »

Dar dacă aș racorda centrala la rețeaua pt aragaz ar funcționa
Bănuiesc că presiunea la gaze este aceiași sau o alta solutie
M-am documentat și pt centrala electrica dar este scump
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: centrala pe butelie

Mesaj necitit de fuji »

nelu scrie: 25 Aug 2020 13:33 Dar dacă aș racorda centrala la rețeaua pt aragaz ar funcționa
Centrala nu stie de unde ii vin gazele.. daca ii dai gaze la 20 mbar sau GPL la 30 mbar, atunci functioneaza (la GPL trebuie sa schimbi duzele sau sa refaci setarile).
Insa.. e ilegal, daca nu exista un Proiect aprobat in acest sens si Autorizari etc.

Oricum, centrala nu prea poate functiona cu o butelie mica, de aragaz.. Iarna o consuma imediat. O sa te ocupi mai mult cu schimbatul buteliilor decat cu Incalzirea.
Avatar utilizator
Alex-T
Junior
Mesaje: 14
Membru din: 15 Ian 2019 16:51
Localitate: Bucuresti

Centrala termica pentru hala 80 mp

Mesaj necitit de Alex-T »

Va salut.

Am nevoie de o centrala pentru incalzirea unei hale de 80 mp inchisa cu panouri sandwich de 10.
Ma gandesc la o centrala de 24 kw ca este suficient, avand 200 de mc.
Inclin catre o centrala cu schimbator de inox avand in vedere calitatea apei.

Sunt de luat in calcul cele de mai jos?
https://www.ivp.ro/centrale-termice/con ... &order=ASC
https://www.ivp.ro/centrale-termice/blu ... &order=ASC
https://www.ivp.ro/centrale-termice/cen ... &order=ASC

Ma puteti ajuta cu ceva recomandari?

Multumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pentru hala 80 mp

Mesaj necitit de fuji »

Alex-T scrie: 02 Sep 2020 15:59Ma gandesc la o centrala de 24 kw ca este suficient, avand 200 de mc.
da.
Sunt de luat in calcul cele de mai jos?
deci discutam despre Motan Condens 050, Ferroli Bluehelix Prima si Motan Mkdens 25-P.
Eu as opta pentru Ferroli Bluehelix Prima. Face banii.

Motan Condens 050 e deabia aparuta.. si nu e full condensing, ci cu recuperator de caldura (inlocuieste Motan Green).
Avatar utilizator
Alex-T
Junior
Mesaje: 14
Membru din: 15 Ian 2019 16:51
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2020

Mesaj necitit de Alex-T »

In privinta centralei mai am o precizare daca are importanta, ACM nu se va folosi...

Mai am o nedumerire in privinta caloriferelor
- sa merg pe 4-5 calorifere mari ~2900 W
- sau 8-9 calorifere mai mici ~1600 W

La un calcul aproximativ ar fi necesar un ~11-12.000 W pt toata incaperea.
Insa calculam sa ajung la valoarea de 14-15.000 W. Este gresit?

Cum recomanzi ca ar fi mai indicat?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2020

Mesaj necitit de fuji »

Alex-T scrie: 02 Sep 2020 20:40 In privinta centralei mai am o precizare daca are importanta, ACM nu se va folosi...
atunci ori alegi un model doar Incalzire, sau ramai la cele initiale, dar nu racordezi la iesirea de apa calda nimic.
- sa merg pe 4-5 calorifere mari ~2900 W sau 8-9 calorifere mai mici ~1600 W
depinde de compartimentarea cladirii. Doar daca sunt multe camere separate are sens sa pui calorifere mici si multe. Altfel, sunt de ajuns 4-5 calorifere. Insa macar unul mic va fi in grupul sanitar.
La un calcul aproximativ ar fi necesar un ~11-12.000 W pt toata incaperea.
Insa calculam sa ajung la valoarea de 14-15.000 W. Este gresit?
e bun calculul.
Avatar utilizator
Alex-T
Junior
Mesaje: 14
Membru din: 15 Ian 2019 16:51
Localitate: Bucuresti

Centrala montata la distanta de hala

Mesaj necitit de Alex-T »

Va fi o problema daca centrala se va monta la o distanta de 35 m fata de hala? Tevile vor fi duse prin pamant...
Ma gandesc la pompa daca va fi afectata?
Mai pot interveni si alte probleme?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala montata la distanta de hala

Mesaj necitit de fuji »

Alex-T scrie: 02 Sep 2020 22:49 Va fi o problema daca centrala se va monta la o distanta de 35 m fata de hala? Tevile vor fi duse prin pamant...
Ma gandesc la pompa daca va fi afectata?
pompa nu e afectata, dar s-ar putea sa nu faca fata, daca nu montezi tevi cu diametre mai mari. Pierderile hidraulice liniare nu sunt mari, dar exista totusi.. si sunt mai mari la diametre mici.
Alte probleme: pai riscul de inghet, nu ?
Insa ambele probleme sunt solubile: in cel mai rau caz, mai montezi o pompa exterioara centralei (eventual si o butelie de egalizare inainte).. dar nu cred ca e cazul.
Si inghetul.. ingropi teava cat mai adanc si/sau o izolezi termic f. bine. Si lasi pompa centralei sa functioneze permanent (asta inseamna sa nu-i pui termostat e camera).
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] și 8 vizitatori