Zgomot puternic instalatie incalzire

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Dan_23_ro
Membru Activ
Mesaje: 44
Membru din: 02 Ian 2016 01:58

Zgomot puternic instalatie incalzire

Mesaj necitit de Dan_23_ro »

Buna seara si La Multi Ani !
Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi pentru rezolvarea urmatoarei problems.
Instalatie incalzire cu distribuitor +calorifere, butelie egalizare presiune +pompa recirculare.
De curand am montatat sistemul cu actuatoare pe distribuitor si termostat wireless pentru fiecare zona in casa.
Cand in distribuitor erau inchise toate zonele, si mergea numai o zona se auzea in zgomot in instalatie.
Credeti ca pompa de reccirculare din afara centralei ar trebui sa si moduleze puterea in functie de cat este nevoie si cate zone sunt deschise?
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi in rezolvarea problemei cu zgomotul (lovitura de berbec)
Am facut schema cu instalatia si va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi sa pot rezolva problema.
Fişiere ataşate
15781616869811573368956359830654.jpg
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Zgomot puternic instalatie incalzire

Mesaj necitit de fuji »

Dan_23_ro scrie: 04 Ian 2020 21:15Credeti ca pompa de reccirculare din afara centralei ar trebui sa si moduleze puterea in functie de cat este nevoie si cate zone sunt deschise?
pai e pompa ce moduleaza automat ? Grundfos cu auto-adapt ?
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi in rezolvarea problemei cu zgomotul (lovitura de berbec)
lovitura de berbec apare la presiuni foarte mari in instalatii deschise, de apa rece / apa calda menajera.

La tine in instalatia inchisa de incalzire poate fi un mini-soc hidraulic.. Sau pur si simplu altceva.. Aerul face zgomot in instalatie... Sau impuritatile, mai ales metalice.
Ca sa rezolvi o problema, ai nevoie de un diagnostic exact.
Avatar utilizator
Dan_23_ro
Membru Activ
Mesaje: 44
Membru din: 02 Ian 2016 01:58

Re: Zgomot puternic instalatie incalzire

Mesaj necitit de Dan_23_ro »

fuji scrie: 05 Ian 2020 04:00 pai e pompa ce moduleaza automat ? Grundfos cu auto-adapt ?

Pompa nu este cu modulare automata.(este cu reglaj manual, si am lasat o la treapta 1).Acum am aerisit si am lasat presiunea in instalatie la 1 bar. Zgomotul a disparut total. Cred ca pompa cu modulare ar fi mai utila si de aia as vrea sa o schimb. Imi puteti recomanda un model dimensionata pt sistemul meu?
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi in rezolvarea problemei cu zgomotul (lovitura de berbec)
lovitaura de berbec apare la presiuni foarte mari in instalatii deschise, de apa rece / apa calda menajera.

La tine in instalatia inchisa de incalzire poate fi un mini-soc hidraulic.. Sau pur si simplu altceva.. Aerul face zgomot in instalatie... Sau impuritatile, mai ales metalice.
Ca sa rezolvi o problema, ai nevoie de un diagnostic exact.
Ce este drept aveam aer in instalatie la radiatorul din baie de la etaj. Despre impuritati stiu ca sunt ceva in distribuitor (este un fel de rugina).
Daca aveti alte sfaturi, va rog sa ma ajutati
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Zgomot puternic instalatie incalzire

Mesaj necitit de fuji »

Dan_23_ro scrie: 05 Ian 2020 07:12Ce este drept aveam aer in instalatie la radiatorul din baie de la etaj. Despre impuritati stiu ca sunt ceva in distribuitor (este un fel de rugina).
aerisire mai buna -montaj aerisitoare automate la cele mai inalte puncte ale instalatiei.
Montaj filtru magnetic. Plus, orice altceva hotaraste o firma de specialitate ce analizeaza situatia la fata locului.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] și 11 vizitatori