Suprapresiune centrala termica Chaffoteux Alixia 24FF

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
elman
Mesaje: 3
Membru din: 10 Noi 2019 21:02

Suprapresiune centrala termica Chaffoteux Alixia 24FF

Mesaj necitit de elman »

Va salut,
am o centrala Chaffoteux Alixia 24FF, de 3 zile, incetisor (in 12-24 ore) creste presiunea pana da apa afara, fara ca eu sa o alimentez cu apa. Am golit centrala, am verificat vasul de expansiune, presiunea era mica, am bagat 1 bar (cat scrie in manual), aceleasi simtome. Am verificat robinetul de umplere si pare ok, am mai desfacut cartus robinet retinere acesta avea sita sparta si supapa de sens un pic afectata (nu stiu ce rol are supapa). Atasez poze cu sita cartusului si cu cartusul.
Impresia este ca presiunea creste mai repede cand utilizez apa calda frecvent.
Este posibil sa intre apa in centra ( in caz de defect) si prin alta parte in afara de acel robinet de umplere? Care ar putea fi cauza.
Va multumesc!
cartus-robinet-retinere_65105323-min1.jpg
Fişiere ataşate
sita.jpg
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Suprapresiune centrala termica Chaffoteux Alixia 24FF

Mesaj necitit de fuji »

elman scrie: 10 Noi 2019 21:20..centrala Chaffoteux Alixia 24FF, de 3 zile, incetisor (in 12-24 ore) creste presiunea pana da apa afara, fara ca eu sa o alimentez cu apa. Am golit centrala, am verificat vasul de expansiune, presiunea era mica, am bagat 1 bar (cat scrie in manual), aceleasi simtome. Am verificat robinetul de umplere si pare ok, am mai desfacut cartus robinet retinere acesta avea sita sparta si supapa de sens un pic afectata (nu stiu ce rol are supapa). Atasez poze cu sita cartusului si cu cartusul.
Impresia este ca presiunea creste mai repede cand utilizez apa calda frecvent.
Este posibil sa intre apa in centrala ( in caz de defect) si prin alta parte in afara de acel robinet de umplere? Care ar putea fi cauza.
robinetul de umplere e una din piesele posibil defecte..
Poate si schimbatorul in placi.. daca a fost curatat chimic prea tare sau prea des.

http://www.chaffoteaux.ro/download/manu ... A-24FF.pdf
Avatar utilizator
elman
Mesaje: 3
Membru din: 10 Noi 2019 21:02

Re: Suprapresiune centrala termica Chaffoteux Alixia 24FF

Mesaj necitit de elman »

Va multumesc pentru raspuns si interesul acordat.
O sa schimb garniturile la robinet, daca nu se rezolva o dau jos schimbatorul in placi si o sa-l verific.
Avatar utilizator
elman
Mesaje: 3
Membru din: 10 Noi 2019 21:02

Re: Suprapresiune centrala termica Chaffoteux Alixia 24FF

Mesaj necitit de elman »

Am dat jos schimbatorul secundar de caldura, l-am testat sub presiune si am constatat ca-i defect. Cele 2 camere comunica.
Multumesc pentru ajutorul acordat.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori