Centrala peleti BIODOM 27 de 30kw + PUFFER

automatizari pt. aplicatii termice, hidraulice si de climatizare, termostate, cronotermostate wireless sau cu fir

Moderator: fuji

Avatar utilizator
camyroxy
Mesaje: 2
Membru din: 04 Dec 2018 13:41

Centrala peleti BIODOM 27 de 30kw + PUFFER

Mesaj necitit de camyroxy »

Buna ziua, va rog mult de tot , ma puteti ajuta si pe mine, cu niste sfaturi. Am o centrala pe peleti Biodom de 30 kw,
cumparata in 2012 pt o casa cu un singur nivel si de incalzit sunt cca 500mc si sunt 12 calorifere.Centrala este
comandata de un termostat de ambient .
Am montat un puffer de 450 litri.Instalatorul nu a stiut sa termine automatizarea. Adica in dreapta centralei este
pompa puffer-radiatoare care este comandata de termostatul de ambient, dar aceata pompa a ramas legata la centrala .
Din cate am inteles aceata trebuia sa nu mai aiba nimic cu centralA, adica firul negru dintre pompa si centrala
trebuia taiat pus un stecher si bagat in priza.
In partea stanga a centralei este pompa cazan-puffer care este bagata in priza si are un termostat cu teaca bagat
in puffer.Am mai multepoze dar Nu pot sa pun mai mult de 3 poze
VA ROG DIN SUFLET SPUNETI-MI CE SA FAC. ESTE TOTUL BINE ? VA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU AMABILITATE. O ZI BUNA !
3 . in dreapta centralei pompa puffer-radiatoare 2.jpg
4 . in dreapta centralei pompa puffer-radiatoare 3.jpg
5 . in dreapta centralei pompa puffer-radiatoare 4.jpg
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala peleti BIODOM 27 de 30 kw + PUFFER

Mesaj necitit de fuji »

In primul rând, la un cazan funcționând cu peleti nu e necesar un Acumulator, Puffer..
camyroxy scrie: 04 Dec 2018 14:26 Adica in dreapta centralei este pompa puffer-radiatoare care este comandata de termostatul de ambient, dar aceata pompa a ramas legata la centrala .
Din cate am inteles aceata trebuia sa nu mai aiba nimic cu centralA, adica firul negru dintre pompa si centrala trebuia taiat pus un stecher si bagat in priza.
Da, exact.

Atasez o schemă cazan lemne -Puffer.
schema-cazan-lemne-puffer.JPG

si astea sunt niste Instructiuni de montaj Puffer: https://www.ferroli.ro/media/pdf/Manual ... 7.2015.pdf
Avatar utilizator
camyroxy
Mesaje: 2
Membru din: 04 Dec 2018 13:41

puffer pentru Centrala peleti BIODOM

Mesaj necitit de camyroxy »

Va multumescmult de tot pentru ajutor. Nu stiu ca safac , credeti ca este mai bine sa renunt la puffer ???? O zi buna
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: puffer pentru Centrala peleti BIODOM

Mesaj necitit de fuji »

camyroxy scrie: 05 Dec 2018 17:04este mai bine sa renunt la puffer ????
nu este necesar puffer-ul si nici nu va aduce ceva in plus -asta din punct de vedere tehnic. Ca investitie, daca tot e cumparat... nu stiu ce-ar fi de facut.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori