robineti cu cap termostatat

automatizari pt. aplicatii termice, hidraulice si de climatizare, termostate, cronotermostate wireless sau cu fir

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Nelu Nicorici
Mesaje: 2
Membru din: 19 Sep 2018 10:23

robineti cu cap termostatat

Mesaj necitit de Nelu Nicorici »

ce intrebare vreau sa pun:
daca montez robineti termostatati continui sa utilizez si termostatul de ambient sau nu?
Daca anulez term. ambient cum functioneaza centrala, cine o comanda?
Raspuns va rog pe nicorici.ionel@yahoo.com
Va multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: robineti cu cap termostatat

Mesaj necitit de fuji »

termostatul nu exclude robinetii termostatici -se completeaza minunat.
Trebuie doar sa nu pui robinet termostatic in incaperea in care e instalat termostatul de camera.
Avatar utilizator
catalink
Junior
Mesaje: 16
Membru din: 22 Sep 2018 17:33

Re: robineti cu cap termostatat

Mesaj necitit de catalink »

Si cum este mai bine sa le combinam ?
Eu ma gandeam sa las termostatul de camera pe o temperatura cu 2 grade mai mare (gen 23) si sa-mi reglez din capetele termostatate temperatura dorita. Este ok asa ?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: robineti cu cap termostatat

Mesaj necitit de fuji »

ok este cum considera fiecare. Confortul e o chestie subiectiva.
Robinetii termostatici sunt pentru reglaj LOCAL. Asta inseamna 24 grd in Baie, 15 grd pe Hol, 20 grd in Bucatarie si 23 grd in Dormitor, de exemplu.
Acum.. daca punem un termostat de camera in sufragerie si il reglam pe 23 grd, sa zicem.. e posibil ca la atingerea temperaturii in sufragerie sa nu se fi atins temperatura dorita in Baie sau in Dormitor ! In incaperile respective mai mult decat e reglat nu se poate obtine, dar temperaturi mai scazute pot fi.

De aceea, e f. important ce incapere alegem drept incapere-pilot, care sa descrie din punct de vedere termic intreaga casa si sa instalam Termostatul de camera acolo. Pe urma, e importanta temperatura pe care o stabilim in acea incapere-pilot.

Rezultatul ideal se poate atinge numai prin incercari succesive si nu exista o reteta, un model.. pentru ca..
.."Confortul e o chestie subiectiva." :wave:
Avatar utilizator
catalink
Junior
Mesaje: 16
Membru din: 22 Sep 2018 17:33

Re: robineti cu cap termostatat

Mesaj necitit de catalink »

Am inteles, multumesc mult pentru informatii. Intr-adevar face sens ce spuneti.
Eu am dat cam din burta temperatura pentru ca noi ca familie suntem mai 'exotici' putin si chiar nu putem sta la 21-22 grade. Ni se pare frig.
Ma rog, probabil o sa ni se para frig pana la prima factura mai serioasa de gaz :D

Eu mi-am luat ca etalon un open-space (living+bucatarie) de cca 28mp si am pozitionat termostatul astfel incat sa nu fie influentat de ferestre, soare sau curenti de aer.

O sa incep cu teste sa vad cum e cel mai bine.

Meri mult,
Zile calde ca sa zic asa :)
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori