Termostat comandat prin Internet, wifi, smartphone, iPhone, Android

automatizari pt. aplicatii termice, hidraulice si de climatizare, termostate, cronotermostate wireless sau cu fir

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
west1785
Mesaje: 2
Membru din: 05 Dec 2018 22:50

Termostat compatibil cu Bosch Gaz 4000

Mesaj necitit de west1785 »

Stie cineva daca CT100 este compatibil cu centrala BOSCH GAZ 4000 W ZWA24-2A23? Din ce am incercat sa-mi dau eu seama din manualele celor 2, nu sunt compatibile, dar as vrea sa stiu sigur. Dar Siemens RDS110 cu aceeasi centrala? Mersi.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Termostat compatibil cu Bosch Gaz 4000

Mesaj necitit de fuji »

west1785 scrie: 05 Dec 2018 22:52 Stie cineva daca CT100 este compatibil cu centrala BOSCH GAZ 4000 W ZWA24-2A23?
nu e compatibil
Dar Siemens RDS110 cu aceeasi centrala ?
da, merge, ca da o comanda on/off.
Avatar utilizator
parpauti77
Junior
Mesaje: 16
Membru din: 08 Dec 2018 18:41

Termostat pentru Vitodens 200

Mesaj necitit de parpauti77 »

Buna seara,

Va rog o recomandare pentru un termostat ambiental pentru o centrala termica VITODENS 200 60 KW CU BOILER 300 L.
As prefera un termostat ambiental wifi .
Varianta Vitotrol 300 RF sau 200 RF este OK?

Multumesc anticipat !
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Termostat pentru Vitodens 200

Mesaj necitit de fuji »

La Vitodens 200 contează ce varianta de automatizare ai: Vitotronic 100 sau Vitotronic 200 cu senzor exterior.

La prima poti lega un termostat on-off, la a doua poti pune Vitotrol 200 sau Vitotrol 300 RF, care însă nu sunt termostate, ci adevarate telecomenzi (porteaza majoritatea funcțiilor cazanului pe telecomanda).

Însă.. contează si ce tip de Vitodens 200 e.. Cele actuale au codul B2HAL.
Avatar utilizator
parpauti77
Junior
Mesaje: 16
Membru din: 08 Dec 2018 18:41

comanda circuite incalzire

Mesaj necitit de parpauti77 »

MUltumesc pentru raspuns. Centrala are automatizare Vitotronic 200 cu senzor exterior.
Centrala este montata pentru un imobil cu 3 nivele, existand cate o pompa pentru fiecare nivel. In aceste conditii am vazut ca exista posibilitatea de a monta cate 1 termostat ambiental pe fiecare pompa astfel incat sa se poata controla temperatura pe fiecare nivel.
Recomandati o asemenea varianta ?
Am atasat si o poza cu montajul.
Multumesc anticipat !
Fişiere ataşate
75712944-8B6A-448A-B106-E7E7FEA7E3FA.jpeg
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: comanda circuite incalzire

Mesaj necitit de fuji »

parpauti77 scrie: 09 Dec 2018 19:33 MUltumesc pentru raspuns. Centrala are automatizare Vitotronic 200 cu senzor exterior.
astea noi au integrat in automatizare Vitoconnect 100 OPTO1 pentru conectare la Internet.
Vitotronic 200 comanda si un circuit de incalzire, deci 1 pompa o poti lega la automatizarea cazanului (pe langa de cea de boiler si cea de pana la butelia de egalizare).
Centrala este montata pentru un imobil cu 3 nivele, existand cate o pompa pentru fiecare nivel. In aceste conditii am vazut ca exista posibilitatea de a monta cate 1 termostat ambiental pe fiecare pompa astfel incat sa se poata controla temperatura pe fiecare nivel.
Recomandati o asemenea varianta ?
da, poti lega termostate independente pe fiecare circuit, respectiv pe fiecare pompa (in cazul in care nu legi nici-o pompa de circuit in cazan).
Avatar utilizator
parpauti77
Junior
Mesaje: 16
Membru din: 08 Dec 2018 18:41

termostat penntru comanda circuit incalzire

Mesaj necitit de parpauti77 »

Multumesc ,
In acest caz, inteleg ca daca am Vitoconnect 100 OPTO1, nu mai este necesar Vitotrol 200 RF deoarece comanda centralei poate fi facuta de pe telefon via Internet.
Pentru comanda celor 3 pompe intuiesc ca pot monta 3 termostate destul de simple , in cazul meu m-am gandit la Computherm Q7 RF.
este OK?

Cu stima !
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: termostat penntru comanda circuit incalzire

Mesaj necitit de fuji »

parpauti77 scrie: 09 Dec 2018 21:45Pentru comanda celor 3 pompe intuiesc ca pot monta 3 termostate destul de simple , in cazul meu m-am gandit la Computherm Q7 RF.
nu sunt niste termostate stralucite Computherm sau Logictherm astea.. insa sunt acceptabile si sunt cu siguranta bune la pret. Vezi ca Q7 sau C7 astea sunt crono-termostate, deci au programare temporala.. daca vrei termostate fara programare, atunci ia Q3 sau C3.
Avatar utilizator
parpauti77
Junior
Mesaje: 16
Membru din: 08 Dec 2018 18:41

Re: Termostat comandat prin Internet, wifi, smartphone, iPhone, Android

Mesaj necitit de parpauti77 »

o recomandare atunci pentru cele 3 termostate. Ideal ar fi wireless.
multumesc !
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

termostate wireless

Mesaj necitit de fuji »

lasa, ai investit destul in Vitodens 200, nu are rost sa mai complici fara rost chestiunile. Computherm sau logictherm sunt f. bune si le cunosc multi instalatori -asta usureaza eventualele interventii.
Avatar utilizator
parpauti77
Junior
Mesaje: 16
Membru din: 08 Dec 2018 18:41

Q8Rf computherm / Vitotrol 300 RF

Mesaj necitit de parpauti77 »

Multumesc mult !
O sa incerc o varianta cu 3 termostate
https://benedekco.ro/termostate-computh ... vidual-p88

Totusi, nu sunt foarte lamurit care era rolul lui Vitotrol 200 in cazul sistemului meu. Este doar o simpla telecomanda(care in cazul accesului din INternet la centrala poate sa lipseasca) sau are si un senzor de temperatura de ambient care ii permite sa regleze centrala astfel incat sa se atinga temperatura reglata in incaperea in care este pozitionat.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

telecomanda Vitotrol 300 RF

Mesaj necitit de fuji »

parpauti77 scrie: 10 Dec 2018 00:50Totusi, nu sunt foarte lamurit care era rolul lui Vitotrol 200 in cazul sistemului meu. Este doar o simpla telecomanda(care in cazul accesului din INternet la centrala poate sa lipseasca) sau are si un senzor de temperatura de ambient care ii permite sa regleze centrala astfel incat sa se atinga temperatura reglata in incaperea in care este pozitionat.
astea sunt intructiunile de la Vitotrol 300 RF (la Vitotrol 200 e asemanator).
https://webapps.viessmann.com/vibooks/a ... t&view=Fit

Vitotrol 300 RF are senzor de ambient, deci inregistreaza si temperatura din camera si o transmite centralei termice. Insa senzorul exterior al cazanului nu este anulat. Pur si simplu se introduce un parametru suplimentar in ecuatie, parametru de care sa tina cont automatizarea Vitotronic 200 a centralei.
Avatar utilizator
parpauti77
Junior
Mesaje: 16
Membru din: 08 Dec 2018 18:41

Vitodens 200 si Vitotrol

Mesaj necitit de parpauti77 »

salutare si multumesc pentru info

In cazul meu, centrala Vitodens 200 are 3 pompe care au urmatorul rol:
- pompa 1 subsol - incalzire in calorifere;nu este necesar termostat de ambient
- pompa 2 parter - incalzire in pardoseala; in acest caz doresc sa montez un termostat de ambient.
La incalzirea din pardoseala de la parter, am o oarecare neclaritate deoarece instalatorul sistemului nu a montat senzor de temperatura in sapa. Este ok asa?
- pompa 3 etaj - incalzire cu calorifere; si aici doresc un termostat de ambient

Ca si neclaritati, in masura in care ma puteti ajuta, ar fi urmatoarele:
- pentru parter unde este incalzire in pardoseala doresc sa montez un senzor de ambient. Ideal ar fi ca acest senzor de ambient sa poata fi accesat online din Internet. Observatia este ca am instalat Vitoconnect 100 dar din cate deduc acesta imi permite sa reglez doar temperatura afisata de automatizarea centralei si nu am control asupra termostatelor de ambient. Daca montez Vitotrol 200 RF pot avea acces la acesta prin Vitoconnect 100? Nu sunt foarte clar daca Vitotrol 200 are senzor ambiental cum are Vitotrol 300 RF care este muuult mai scump.
- pentru etaj, doesc o configuratie care sa permita termostat de ambient conectat la internet. Aici incalzirea este prin calorifere.
Multumesc anticipat!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vitodens 200 si Vitotrol

Mesaj necitit de fuji »

parpauti77 scrie: 27 Dec 2018 16:28Nu sunt foarte clar daca Vitotrol 200 are senzor ambiental cum are Vitotrol 300 RF care este muuult mai scump.
se pare ca Vitotrol 300 RF nu se mai livreaza -e disponibil doar Vitrotrol 200 RF, care are cam aceleasi functii.
Telecomanda cu emițător radio integrat Vitotrol 200 RF, ce functioneaza impreuna cu automatizari Viessmann Vitotronic

Funcții și aplicații posibile pentru reglarea unui circuit de încălzire:
temperatura dorită în încăpere și programul de funcționare
funcție de Party și regim economic
afișarea temperaturii exterioare, a temperaturii din încăpere și a condițiilor de funcționare
senzor pentru temperatura de ambianță
Avatar utilizator
parpauti77
Junior
Mesaje: 16
Membru din: 08 Dec 2018 18:41

Pompe de circuit comandate de Vitotrol 200

Mesaj necitit de parpauti77 »

Buna ziua,

In cazul in care sunt mai multe pompe dupa pompa principala a centralei, este posibil ca Vitotrol 200 sa comande doar pompa care deserveste parterul?
Pun aceasta intrebare deoarece pentru nivelul 1 doresc sa montez un alt termostat ambiental strict pentru acest nivel car cred ca se va monta doar pe pompa care asigura acest nivel.

Multumesc !
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pompe de circuit comandate de Vitotrol 200

Mesaj necitit de fuji »

parpauti77 scrie: 21 Ian 2019 15:05In cazul in care sunt mai multe pompe dupa pompa principala a centralei, este posibil ca Vitotrol 200 sa comande doar pompa care deserveste parterul?
https://webapps.viessmann.com/vibooks/a ... t&view=Fit

Pai Vitotrol 200 RF oricum poate comanda doar 1 circuit. Si se admit max. 3x Vitotrol pe o automatizare Vitotronic.
Pun aceasta intrebare deoarece pentru nivelul 1 doresc sa montez un alt termostat ambiental strict pentru acest nivel car cred ca se va monta doar pe pompa care asigura acest nivel.
f. bine

Vitotronic 200 HO1B poate comanda 1 sau 2 circuite de încălzire cu vane de amestec
Avatar utilizator
parpauti77
Junior
Mesaje: 16
Membru din: 08 Dec 2018 18:41

Cap termostatic electronic EasyControl

Mesaj necitit de parpauti77 »

Buna ziua,

Am decis sa achizitionez Vitotrol 200 RF pentru parter si pentru dormitoare termostate electronice cu comanda pe tf . Pentru termostatele electronice, am gasit mai multe variante si m-ar ajuta o recomandare.
Eu am ramas pe
https://www.termostate.eu/cap-termostat ... 7736701574
dar pretul este cam mare.
Suplimentar, vreau sa intreb daca aceste termostate pot fi setate via Internet chiar daca nu esti acasa.

Multumesc anticipat,
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cap termostatic electronic EasyControl

Mesaj necitit de fuji »



Capetele termostatice Bosch EasyControl au nevoie de un Bosch Smart Home Controller sau de termostatul inteligent CT200 -nu prea are rost sa te complici la sistemul tau Viessmann.

Daca vrei musai sa comanzi si capetele termostatice de pe internet exista solutia Danfoss Link, cu panoul central de comanda Danfoss Link CC.
Daca vrei doar sa setezi capetele termostatice mai repede, de pe telefon, exista capete termostatice cu comanda prin Bluetooth (insa le comanzi de la fata locului, deci nu prin internet).
Avatar utilizator
parpauti77
Junior
Mesaje: 16
Membru din: 08 Dec 2018 18:41

Re: Termostat comandat prin Internet, wifi, smartphone, iPhone, Android

Mesaj necitit de parpauti77 »

Multumesc de info,

Am gasit si varianta asta care pare sa fie asemenatoare
https://www.eradiatoare.ro/termostate-d ... p4606.html

Toturi, ma gandesc ca daca o sa pun Vitotrol 200 RF la parter unde este incalzire in pardoseala si varianta de mai sus la etaj o sa am pe tf doua aplicatii pentru setare temperatura, lucru care nu e foarte OK.

Vreau sa intreb daca in cazul centralei mele Vitodens 200-W B2HA 60KW care in acest moment are un singur circuit, nu pot face o modificare la intrarea in centrala astfel incat sa conectez separat circuitul de la parter care este cu incalzire in pardoseala si circuitul de la etaj cu calorifere astfel incat sa pot monta 2 Vitotrol 200, separat pentru fiecare circuit.
Multumesc!
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori