Pompe submersibile

pompe submersibile, pompe circulatie, hidrofoare

Moderatori: fuji, Mercer

Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pompa submersibila irigare gradina

Mesaj necitit de fuji »

mihaela d scrie:Doresc sa achizitionez o pompa submersibila pentru irigarea unei gradini cu o suprafata de aproximativ 400 mp .

Fantana are o adancime de 8 m (distanta pana la luciul apei este de 2 m) iar distanta de la fantana la gradina este de aproximativ 100 m. Nu este in linie dreapta, gradina fiind in urcare, la o diferenta de nivel de 3 m. Va rog sa-mi sugerati si cateva modele de pompe sau sa-mi dati cateva caracteristici.
n-ai spsu ce diametru are fantana..

Probabil ca debitul de calcul e in jur de 2 m3/h sau putin mai mare. La acest debit trebuie asigurata o presiune de H=35-40 mH2O.

Iti exemplific cu un grafic de alegere pompe de la Pedrollo:
Grafic pompe submersibile

Ma gandesc ca o pompa cum ar fi 4Block4/7 ar fi mai mult decat suficienta -Pedrollo 4BLOCKm 4/7
Avatar utilizator
mihaela d
Mesaje: 3
Membru din: 25 Iun 2014 11:01

Re: Pompe submersibile

Mesaj necitit de mihaela d »

diametrul fantanii este de aproximativ 80 cm - 1 m
Avatar utilizator
mihaela d
Mesaje: 3
Membru din: 25 Iun 2014 11:01

Re: Pompe submersibile

Mesaj necitit de mihaela d »

multumesc pentru raspuns.
nu prea ma pricep la detalii tehnice :) dar va rog sa aruncati o privire este link-urile trimise si sa-mi spuneti daca modelele trimise vor face fata.

covera.ro/masini-unelte/pompe-hidrofoare/pompe/pompa-submersibila-inalta-presiune-taifu-4twp2-5f-0-25-kw-60-l-min_377/
pompe-submersibile.com.ro/9-pompe-submersibile-ape-curate/238-pompa-submersibila-economy-x70.html
pompe-submersibile.com.ro/9-pompe-submersibile-ape-curate/238-pompa-submersibila-economy-x70.html
Multumesc frumos
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pompe submersibile

Mesaj necitit de fuji »

nu merge site-ul ala covera.. doar ultimul link l-am putut accesa. Oricum, nu e un site serios, ca nu ai acolo graficul pompei -ori eu ti-am dat debitul de calcul si inaltimea necesara de pompare..

Daca cauti pompa chinezeasca cum sunt aceste Taifu, uita-te direct aici
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori