Puffere, Acumulatoare de agent termic

Boilere cu serpentina, Gaz-Boilere, Boilere electrice, Puffere, Acumulatoare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Puffere, Acumulatoare de agent termic

Mesaj necitit de fuji »

Principiul de functionare al Pufferelor moderne:



Filmul e de la Junkers Bosch.

Un puffer (Buffer in engleza) este un acumulator termic inertial de agent termic, care se monteaza de exemplu intre cazanul pe combustibil solid si instalatia de incalzire pe care o deserveste.

Utilizarea unui puffer are destule avantaje:
  • Creste autonomia de ardere cu min. 30% -autonomia poate ajunge si pana la 24 ore sau mai mult, marind astfel confortul
    Economia de combustibil este de peste 30% fata de instalatiile fara puffer
    Protejeaza cazanul si ii mareste durata de viata.
    Siguranta sporita a functionarii instalatiei prin asigurarea descarcarii termice a cazanului in perioadele in care locuinta nu are un necesar termic mare, totodata conservand prin stocare energia descarcata.
Avatar utilizator
condreaghita
Mesaje: 2
Membru din: 15 Ian 2015 19:53

Puffer pentru soba cu serpentina

Mesaj necitit de condreaghita »

Am o soba cu serpentina. Din ce am citit pe forum este mai mult decat necesar montarea unui puffer. Ce-mi recomandati, cu sau Fara serpentina? Pufferul bineanteles!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Puffer pentru soba cu serpentina

Mesaj necitit de fuji »

Soba este un echipament de incalzire locala, cu acumulare a caldurii.
O soba cu serpentina este o soba care poate fi racordata la o instalatie de incalzire.

Soba prin definitie acumuleaza ea insasi caldura -nu are nevoie de alt acumulator. Numai daca e vorba de un semineu sau asemanator ne putem gandi la un acumulator / puffer.
Si daca s-ar monta un puffer cu 1 serpentina.. ce s-ar racorda la acea serpentina ? Iei Puffer cu serpentina cand ai ce lega la acea serpentina.

Ma intreb insa unde ar putea fi montat acel puffer.. ca soba se monteaza deobicei in casa, chiar in camere de locuit..
Avatar utilizator
condreaghita
Mesaje: 2
Membru din: 15 Ian 2015 19:53

soba cu puffer

Mesaj necitit de condreaghita »

M-am gandit ca teava de tur care iese din soba sa o racordez la un puffer izolat pus intr-o camera de langa casa pentru ca energia termica acumulata in puffer sa fie distribuita in calorifere pe timpul noptii, sa nu mai pun pe foc noaptea. Acum nu stiu ce fel de puffer sa fie, cu serpentina pe toata lungimea lui, adica cu tur in partea de jos si retur sus, sau fara serpentina. Mentionez ca soba este in perete intre baie si bucatarie, iar in baie am montat un boiler de 110 l cu serpentina racordat la instalatie, care este cu circuit inchis. Temperatura apei pe tur la un foc este de maxim 70-80 grade, seara am in casa 22-23 grade, iar dimineata circa 17-18 grade, depinde de cat de frig este afara, asta daca nu mai pun pe foc noaptea. Multumesc foarte mult.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: soba cu puffer

Mesaj necitit de fuji »

Puffer cu 1 sau 2 serpentine se monteaza cand exista mai multe surse de caldura: de ex. instalatie solara si soba / cazan lemne, sau centrala pe gaz..
In cazul de fata eu zic ca ar fi nimerit un puffer fara serpentina.
Imagine
Avatar utilizator
AMORO
Membru Activ
Mesaje: 44
Membru din: 19 Dec 2012 12:42

Re: Puffere, Acumulatoare de agent termic

Mesaj necitit de AMORO »

Am si eu o dilema!
Am o centrala clasica bosch solide 2000b de 28kw care incalzeste o casa cu un necesar de 21kw.
As vrea sa montez un puffer dar inca nu stiu daca se merita in situatia mea si de cat sa fie.
O varianta este sa inmultesc puterea centralei cu 50 si imi rezulta capacitatea pufferului iar alta varianta pe care am aflat-o este ca nu trebuie sa iau un puffer foarte mare ptr.ca diferenta dintre puterea centralei si necesarul casei nu va putea sa-l incalzeasca.De asemenea anumite persoane folosesc ladomat 21,altele nu.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Puffer pentru cazan lemne Bosch Solid 2000 B

Mesaj necitit de fuji »

AMORO scrie:Am o centrala clasica bosch solid 2000 b de 28 kw care incalzeste o casa cu un necesar de 21 kw.
As vrea sa montez un puffer dar inca nu stiu daca se merita in situatia mea si de cat sa fie.
O varianta este sa inmultesc puterea centralei cu 50 si imi rezulta capacitatea pufferului iar alta varianta pe care am aflat-o este ca nu trebuie sa iau un puffer foarte mare ptr. ca diferenta dintre puterea centralei si necesarul casei nu va putea sa-l incalzeasca. De asemenea anumite persoane folosesc laddomat 21,altele nu.
Scheme de montaj, in mare -la sfarsitul prospectului:
http://www.ivp.ro/Prospecte/FSB3-N-pros ... oli%20.pdf

Laddomat sunt mai multe piese asamblate intr-o unitate -poti pune asa ceva, sau un produs similar, dar cu alta denumire. Sau poti pune respectivele componente independente una de alta.

Recomandarea grosiera pentru volum Puffer e intre 25-75 litri/kW, cu o medie de 50. Deci poti pu e orice Puffer intre 500 si 1.000 Litri, cf. buget si spatiu. Cu cat mai mare cu atat mai bine.
Avatar utilizator
AMORO
Membru Activ
Mesaje: 44
Membru din: 19 Dec 2012 12:42

Puffer pentru centrala pe lemne Bosch Solid 2000 B

Mesaj necitit de AMORO »

Multumesc de raspuns!
Pana la urma sa inteleg ca acesta este caluculul corect si nu varianta cu diferenta de putere dintre centrala si casa.
A reusit sa ma sperie un nene ca o sa il iau degeaba daca diferenta este mica. No
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Puffer pentru centrala pe lemne Bosch Solid 2000 B

Mesaj necitit de fuji »

AMORO scrie:..varianta cu diferenta de putere dintre centrala si casa..
puterea termica a cazanului e relativa, ca depinde tare de tipul combustibilului solid si de calitatea acestuia. ;)
Practic, trebuie sa te gandesti ca un cazan are max. 26 kW (sau 24, sau 28, cat e data puterea lui nominala), valoare ce s-a atins in laborator. Cu lemne mai putin uscate si de proasta calitate cu greu atingi puterea declarata de producatori in instructiuni. :)
Avatar utilizator
Andrey94
Mesaje: 3
Membru din: 12 Ian 2019 21:12

Dimensiune puffer

Mesaj necitit de Andrey94 »

Buna ziua am instalatia de fata cu un cazan viadrus de 35 kw .
Intrebarea mea este ar fii rentabiil un puffer , daca da de care ?
Casa este izolata fparte bine si pe exterior si tavanele
Fişiere ataşate
20190111_144352.jpg
20190111_144335.jpg
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

calcul Dimensiune puffer

Mesaj necitit de fuji »

Andrey94 scrie: 15 Ian 2019 00:41 cu un cazan viadrus de 35 kw
la orice cazan pe lemne este bun un Acumulator de agent termic (Puffer, Buffer).
Producatorii recomanda cam 50 litri de volum de puffer pentru 1 kW de cazan (sau mai larg.. intre 25-75 litri/kW).

35 kW x 50 litri/kW =1750 Litri. Deci daca pui unul de 1500 litri, e super ! Daca nu, atunci macar unul de 1000 de litri.

De care.. de exemplu Tesy -puffere rezistente... ideal era un Viessmann, dar costa cat toata instalatia, eventual si cat o casa din vreun orasel mic..
Avatar utilizator
elixir
Senior
Mesaje: 96
Membru din: 09 Ian 2011 21:58
Localitate: prahova, la tara :)

Re: Dimensiune puffer

Mesaj necitit de elixir »

daca ai casa izolata cum trebuie(15cm polistiren la exterior si 40cm vata la pod) si niste calorifere mai maricele, o sa ai:
-minim 12 ore de caldura din puffer
-temperatura controlabila in casa=confort
-exploatare mai usoara: faci foc cand ai timp, avand o rezerva de caldura in puffer
-stai linistit noapte si dimineata!
-scade consumul de lemne, in cazul tau mai putin, fiind un cazan clasic!

Daca ai spatiu, ia unul de 1500l. nu conteaza firma, toate fac acelasi lucru! cam 2600 lei, cu tot cu izolatie am ajutat un prieten sa instaleze de curand!
Avatar utilizator
Marius1970
Mesaje: 1
Membru din: 18 Dec 2019 08:54

Temperatura puffer

Mesaj necitit de Marius1970 »

Buna dimineata,recent am montat un puffer de 825 de l iar centrala este de 30kw combustibil solid.Am urmatoarea problema:nu reusesc sa ridic temperatura in puffer.In centrala temperatura este de 90-95 grade iar in puffer de 35-40 grade indiferent de cit foc as face.Habar nu am care-i problema,ma puteti ajuta cu-n sfat?
Avatar utilizator
elixir
Senior
Mesaje: 96
Membru din: 09 Ian 2011 21:58
Localitate: prahova, la tara :)

Re: Temperatura puffer

Mesaj necitit de elixir »

pai si unde se duce caldura din cazan, cand se duce?
pune o schema cu instalatia, eveentual ceeva poze clare!
ps: e foarte mic pufferul! pacat de deranj-investitie!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Temperatura puffer

Mesaj necitit de fuji »

elixir scrie: 22 Dec 2019 18:29 pai si unde se duce caldura din cazan, cand se duce?
ce e sigur aici, e ca puffer-ul n-are nici-o vina. Pufferul stocheaza ce i se da.. respectiv apa, agentul termic cu care este alimentat.
Poate pompa de circulatie e mica, poate teava e de diametru mic.. Poate arunca multa caldura la cosul de fum (mai ales daca acesta e supra-dimensionat).
Avatar utilizator
elixir
Senior
Mesaje: 96
Membru din: 09 Ian 2011 21:58
Localitate: prahova, la tara :)

Re: Temperatura puffer

Mesaj necitit de elixir »

intrebarea mea era ironica!
cu siguranta e problema de instalatie!
dar se pare ca omul nu e foarte interesat de caldura din casa!
Avatar utilizator
eugen79
Mesaje: 2
Membru din: 15 Ian 2020 22:59
Contact:

Puffer la centrala pe gaz

Mesaj necitit de eugen79 »

Salut baieti! Incalzirea casei mele este prin pardoseala la parter si prin radiatoare la mansarda. De la centrala in condensare, deci pe gaz, pleaca un circuit pentru parter si unul pentru mansarda si din fiecare distribuitor circuite separate pentru fiecare zona/radiator. Centrala este legata la un boiler de 200l care la randul lui este legat si cu un panou solar pentru a avea apa calda menajera. Acum neclaritatea mea... Mai este necesar sa instalez un puffer pentru incalzirea casei? Daca da, este suficient unul de 500l?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Puffer la centrala pe gaz

Mesaj necitit de fuji »

in principiu la centrala termica functionand cu gaze nu se monteaza niciun Puffer !
De ce sa incalzesti inutil un volum mare de apa ? Centrala pe gaz furnizeaza agent termic imediat, oricand.

Puffer.. adica acumulare ai deja la incalzirea in pardoseala, care e un sistem inertial.

Cel mai bine pui Grup de pompare-amestec la Incalzirea in pardoseala, ca sa functioneze practic independent de restul.
Avatar utilizator
Stefan Stanciu
Junior
Mesaje: 7
Membru din: 30 Oct 2020 06:22

Re: Puffere, Acumulatoare de agent termic

Mesaj necitit de Stefan Stanciu »

Salutare! Ce fel de puffer este necesar pentru a încălzi agentul termic pentru 2 case si ce alte anexe mai sunt necesare? Mulțumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Puffere, Acumulatoare de agent termic

Mesaj necitit de fuji »

Stefan Stanciu scrie: 05 Apr 2022 15:46 Salutare! Ce fel de puffer este necesar pentru a încălzi agentul termic pentru 2 case si ce alte anexe mai sunt necesare?
ce cazan sau cazane se monteaza ?
Sau se instalează pompe de căldură ?
Pufferul în sine e o "Anexa"
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori