Boiler, Puffer in regim DIY

Boilere cu serpentina, Gaz-Boilere, Boilere electrice, Puffere, Acumulatoare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
mester strica
Membru Activ
Mesaje: 36
Membru din: 15 Dec 2010 08:48
Localitate: bucuresti

Boiler, Puffer in regim DIY

Mesaj necitit de mester strica »

O intreprindere din tara produce si comercializeaza butoaie metalice din tabla de 2mm la un volum de 240 litri.
S-ar putea folosi acest butoi pe post de boiler, daca capacele butoiului ar fi intarite (platbanda in cant, sudata sub forma de stea).
Ar rezista la presiunea apei de la reteaua de alimentare?
Stiu ca nu este o treaba "ortodoxa"si nu mi-ati recomanda in nici un caz aceasta solutie, dar sa consideram discutia pur teoretica. Sa auzim de bine.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

grosime tabla

Mesaj necitit de fuji »

din ce am vazut, gasesti boilere cu tabla de 2 mm (chiar si cu grosime de 1,8 mm), sau de 2,5 mm. Probabil exista si cu tabla mai groasa.
-la Viessmann de exemplu nu stiu ce grosime are tabla.. E interesanta insa Fisa tehnica .. poate te inspira la alte chestiuni...

Inclin sa cred ca o grosime de 2,5 mm e mai buna, dar nu conteaza doar grosimea tablei dupa cum stii.
Avatar utilizator
mester strica
Membru Activ
Mesaje: 36
Membru din: 15 Dec 2010 08:48
Localitate: bucuresti

Re: Boiler in regim DIY.

Mesaj necitit de mester strica »

Nu pot sa spun decit ca boilerul de la Viessmann,pe care mi l-ai prezentat,este o "bijuterie" si probabil si pretul este pe masura,dar merita.Pacat ca nu ne-am intilnit mai demult(inainte de a-mi cumpara porcaria de VK 314-E si boiler de 200 litri de la Vaillant,care mi-a albit mustata-si ma opresc aici.)
Dar sa trec la "problema"mea,fiind vorba de DIY si cum "romanul"este inventiv din fire(am vazut si auzit de atitea "traznai"-eu de ce as face exceptie),am mai multe variante cu boilerul:
1. O vizita la REMAT
2.Cauta un atelier mecanic,o firma de "Confectii metalice",chiar un sudor bun si cu "ceva"dotari.
3.Bricola un recipient construit pt.alte utilizari.
Nu stiu daca am mai spus-o,sint "ardelean capos",tot ce fac,fac din pasiunea de a mesteri si nu pt. a face economie(de multe ori prost inteleasa),asa ca nu ma grabesc,dar la sfirsit-bine'nteles,daca voi reusi vreau sa am satisfactia lucrului bine facut,daca nu-cel putin mi-a facut placere.
Sa ai o zi cu multe bucurii.
Avatar utilizator
valiflo
Mesaje: 3
Membru din: 29 Apr 2012 23:24

vas acumulare (puffer) din inox, fara serpentine 1000 litri

Mesaj necitit de valiflo »

Salutare domnilor! Mea culpa pentru ca sunt off topic, dar este singurul subiect cu activitate mai recenta, si sunt sigur ca voi primi un sfat pertinent. Am o nelamurire legata de un vas de acumulare, pe care mi l-a confectionat si montat un amic ce se ocupa cu astfel de instalatii (deocamdata sunt in probe - m-a asigurat ca totul este montat corect si o sa functioneze foarte bine, dar mai vreau si alte opinii). Pe scurt, partile componente ale instalatiei sunt:
- instalatie de incalzite de tip inchis
- cazan Junkers gazeificare 36Kw
- vas de acumulare (puffer) din inox, izolat, fara serpentine - 1000 litri
- pompa de recirculare intre cazan si puffer, comandata de automatizarea cazanului la 60 grade C
- pompa de recirculare intre puffer si caloriferele din locuinta comandata de un termostat de ambient.
Nelamurirea mea este legata de racordurile de conectare la puffer care are cca. 68 cm diametru si cca. 240 cm inaltime: racordurile pentru retur (cazan si calorifere) sunt dispuse diametral opus in partea de jos a puffer-ului, iar racordurile pentru turul caloriferelor este in partea de sus. Ce nu ma multumeste este racordul turului de la cazan care este dispus diametral opus turului caloriferelor dar la jumatatea inaltimii puffer-ului. Ce credeti despre acesta constructie?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vas acumulare (puffer) din inox, fara serpentine 1000 li

Mesaj necitit de fuji »

valiflo scrie:..racordul turului de la cazan care este dispus diametral opus turului caloriferelor dar la jumatatea inaltimii puffer-ului. Ce credeti despre acesta constructie?
nu stiu cum a gandit respectivul..
Eu pot sa-ti dau exemple de cum e la producatorii consacrati -Buderus, respectiv Flamco:
Puffer Buderus PR
Puffer Buderus PR
Avatar utilizator
valiflo
Mesaje: 3
Membru din: 29 Apr 2012 23:24

Re: Boiler, Puffer in regim DIY

Mesaj necitit de valiflo »

Mersi de lamurire. O sa-l pun sa faca modificarea. Culmea este ca initial puffer-ul avea doar 4 racorduri sus-jos diametral opuse, dar chiar inainte de montaj a mai sudat si racordul acela de mijloc, spunand ca asa este mai bine!
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori