Plata caldurii comune la RADET termoficare

mod functionare instalatii, aer in instalatie, pericol de inghet, montaj, diverse

Moderator: fuji

Avatar utilizator
iorasuke
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 07 Aug 2013 15:09

Plata caldurii comune la RADET termoficare

Mesaj necitit de iorasuke »

Imi cer scuze pentru greselile de mai sus, dar m-am grabit si nu mai pot corecta.

Inca o intrebare, legata de incalzirea comuna, de tevile care trec prin apartament, daca stiti ceva legat de acest subiect.
Am toate tevile izolate din casa mai putin la bucatarie, unde intentionez sa le izolez anul acesta. Pana anul trecut plateam la intretinere o suma mica calculata doar pentru bucatarie, in iarna care a trecut cei de la ISTA ne-au trecut calcule pentru tot apartamentul nu doar bucatarie, nu doar noua ci la toti cei cu centrale din bloc, in loc sa platim 20-30 ron am platit aproximativ 120-140 ron. Au fost diverse scandaluri cu administratora si aceasta ne-a cerut sa vorbim cu cei de la ISTA si ne-a zis ca acum suntem obligati sa platim caldura pentru toate tevile chiar daca sunt izolate, iar cu acestia nu am reusit sa vorbesc la telefon in aceea perioada iar la mail nu mi-au raspuns din cate tin minte.

Stiti cumva ceva legat de acest subiect daca chiar trebuie sa platim caldura de la bloc in acest caz? sau ce trebuie sa facem? (personal ma ocup recent de cheltuielile administrative ale apartamentului si am primit la cunostinta si aceste probleme)
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plata tevilor comune la RADET termoficare

Mesaj necitit de fuji »

da, se plateste caldura la comun, inclusiv aceste coloane ce trec prin apartament.
Cat se plateste stabileste Adunarea Proprietarilor -iar astia stabilesc deobicei maximul posibil.
Am impresia ca se ia in considerare o izolare a tevilor doar daca sunt imbracate ulterior si in rigips -unii administratori insa nu accepta nici asa...
Nu cred ca Ista decide de capul ei -ea pune in aplicare niste reglementari ale ANRSC si niste hotarari ale Adunarii de Proprietari.

E o chestiune spinoasa, si nu-i vad rezolvare..

Cel mai bine e ca o scara de bloc sa aiba integral acelasi sitem de incalzire: centrale individuale sau termoficare. Dealtfel asa e la blocurile nou-construite. Ram,ane sa se reglementeze si la blocurile vechi.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori