Pierderi de apa in reteaua de apa rece

mod functionare instalatii, aer in instalatie, pericol de inghet, montaj, diverse

Moderator: fuji

Avatar utilizator
mosul
Membru Activ
Mesaje: 20
Membru din: 26 Noi 2011 12:53

Pierderi de apa in reteaua de apa rece

Mesaj necitit de mosul »

BOILERUL :!: :?: atasat paralel de cazanul Vaillant,POATE FI SURSA SITUATIEI DIN urmatoarea SPETA :?: :

Chiar daca instalatia interioara cu consumatorii aferenti este oprita si perfect etansa, apometrul RAJA, de la strada, indica continuu consum de apa( un litru la 5 minute :o ).
Daca inchid robinetul de la intrarea in subsol ,respectivul apometru se opreste efectiv si nu mai indica nici-un fel de consum, deci problema mea...... se afla in interior. Nicaieri in casa nu gasesc scurgeri de apa sau macar urme care sa ma dumireasca ? In cautarile mele pe acest forum am citit, pe undeva pe aici, ca in cazul neinchiderii complete a robinetului de umplere a sistemului de incalzire(boilerului!?), datorita presiunii crescute pot apare perturbatii in sistem. E posibil ca cei 5 l apa sa curga in boiler si , eventual,presiunea crescuta din boiler sa produca acest fenomen ( de intoarcere, cumva, a apei , in surplus(invingand presiunea din coloana de apa rece) ? Va rog spuneti-va parerea , in mai multe variante, cu privire la acest fenomen . Sa chem service RAJA sau CENTRALE TERMICE :?: Mc,Tk.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

pierderi de apa

Mesaj necitit de fuji »

Robinetul de umplere asigura legatura dintre instalatia de apa rece si instalatia inchisa de incalzire.
-idealul e ca acest robinet sa fie pe instalatie, deci in centrala termica
-varianta 2: robinetul se afla in centrala termica de perete
-uneori, se folosesc si 2 robineti de umplere (a instalatiei de incalzire), respectiva ambele variante de mai sus.

Uneori, acesti robineti raman blocati, de la depuneri.. mai ales cei din centrala termica, care sunt niste robineti minusculi. In cazul acesta centrala si instalatia de incalzire se umple permanent, insa nu se va depasi presiunea disponibila la reteaua de apa rece..
-e posibil insa sa se si inverseze circulatia, cand presiunea retelei de apa rece e scazuta -in acest caz instalatia de incalzire se va goli in cea de apa rece.

Nu stiu la ce robinet de umplere boiler faci referire..
E posibil sa se fi gaurit serpentina boilerului, si sa comunice prin acel loc instalatia de apa rece cu cea de incalzire.. Sau poate s-a gaurit chiar rezervorul boilerului, si exista scapari de apa pe undeva pe sub izolatia termica a boilerului. Insa in cazul din urma, ar trrebui sa se vada pana la urma pe unde pierde boilerul apa.

In cazul in care nu descoperi pe unde sunt pierderile de apa, inseamna ca apa se duce in instalatia de incalzire.. SI se duce in locurile unde instalatia de apa rece are legatura cu cea de incalzire.

Ref. boiler: am mai vazut boilere gaurite, atat la serpentina, cat si la rezervor.. Unele aveau doar 2-3 ani vechime..
Avatar utilizator
mosul
Membru Activ
Mesaje: 20
Membru din: 26 Noi 2011 12:53

Re: AJUTOOR: Fuji; Jumpi, Doinastela

Mesaj necitit de mosul »

Daca boilerul ar fi gaurit , camera unde se afla centrala ar tb. sa fie inundata cu 12 l/h,or eu nu gasesc nici-o picatura!? Precizez ca boilerul este separat de cazanul instalat pe podea , iar apa este incalzita in ac. cazan( nu stiu sigur cum functioneaza fiindca este instalat la vecinul de la subsol).Oricum e interesant ca luna aceasta s-au inregistrat 17 mc de apa consumata in plus fata de apometrele din casa si nu stim unde se duce. Este curios ca, urmarind apometrul de la strada (cand toti consumatorii sunt opriti), se observa cum (din cand in cand) acul indicator al acestuia(cel ce se roteste), OSCILEAZA-stanga -dreapta , ca si cum ar veni apa inapoi ,fara a inregistra si invers.
Astazi voi merge sa inchid apa rece la intrarea in CT si sa vad ce se intampla cu apometrul RAJA de la strada. Multumesc pt.raspuns, cu stima!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: AJUTOOR: Fuji; Jumpi, Doinastela

Mesaj necitit de fuji »

exista si apometre dilite -astea trebuie reetalonate din cand in cand. Nu strica sa-l controlezi si p-asta.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori