Probleme la instalatia de incalzire

mod functionare instalatii, aer in instalatie, pericol de inghet, montaj, diverse

Moderator: fuji

Avatar utilizator
dragosei
Mesaje: 1
Membru din: 10 Ian 2011 10:25

Probleme la instalatia de incalzire

Mesaj necitit de dragosei »

am o centrala termica arca pocket 24f si instalatia pe pexal de vreo 8 ani.
De vreo saptamana am sesizat un lucru foarte deranjant ,in timpul functionarii centralei si putin timp dupa ce aceasta se opreste se aud pe conducte ca niste picuraturi de apa destul de tare.este aceeasi senzatie ca atunci cind picura apa intr-un vas de tabla gol..daca misc putin de conducte nu se mai aude dar revine la scurt timp.va rog frumos daca puteti sa-mi dati un sfat.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

aer in instalatia de incalzire ..?

Mesaj necitit de fuji »

pare a fi aer in instalatie.
Avatar utilizator
manolealin
Junior
Mesaje: 9
Membru din: 21 Dec 2015 00:06

se formeaza gheata pe Kit-ul de evacuare gaze arse

Mesaj necitit de manolealin »

Buna ziua.Am o centrala vissmann vitodens 100w, nu stiu daca este o problema sau este normal....dar pe cosul de evacuare se formeaza gheata , asta acum cand temperaturile sunt undeva la -10 grade. Cosul are inclinatie de la exterior spre interior mai mare de 3% , temperatura pe retur undeva la 35-45 grade iar temperatura de pe tur undeva la 55 grade... Este normal sa faca acea gheata?...m.am uitat si prin jur la alte centrale si nu am observat acest lucru.Multumesc si o zi buna.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: se formeaza gheata pe Kit-ul de evacuare gaze arse

Mesaj necitit de fuji »

se mai intampla astfel de fenomene, in anumite conditii deosebite de instalare si cand sunt anumite fenomene meteo (ger, bate vantul, casa expusa, etc.).
Incearca sa functionezi cu o temperatura mai mare pe tur la centrala... se rezolva problema ?
Avatar utilizator
manolealin
Junior
Mesaje: 9
Membru din: 21 Dec 2015 00:06

Re: Probleme la instalatia de incalzire

Mesaj necitit de manolealin »

Am marit temperatura pe tur la treapta 4 ....dar acum posibil ca ct sa nu mai mearga in condensatie 100%....o sa revin cu raspuns.
Avatar utilizator
manolealin
Junior
Mesaje: 9
Membru din: 21 Dec 2015 00:06

Re: se formeaza gheata pe Kit-ul de evacuare gaze arse

Mesaj necitit de manolealin »

fuji scrie:se mai intampla astfel de fenomene, in anumite conditii deosebite de instalare si cand sunt anumite fenomene meteo (ger, bate vantul, casa expusa, etc.).
Incearca sa functionezi cu o temperatura mai mare pe tur la centrala... se rezolva problema ?
Conditii deosebite de instalare ???
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

functionare cu condensare

Mesaj necitit de fuji »

manolealin scrie:Am marit temperatura pe tur la treapta 4 ....dar acum posibil ca ct sa nu mai mearga in condensatie 100%....
dupa cum scopul automobilului nu este economia de combustibil (ci deplasarea), nici al centralei nu este condensarea, ci incalzirea locuintei.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: se formeaza gheata pe Kit-ul de evacuare gaze arse

Mesaj necitit de fuji »

manolealin scrie:Conditii deosebite de instalare ???
da, mai exact de amplasare a centralei, respectiv a imobilului.
Una e la "Rascruce de vanturi", alta e intre 4 blocuri de 20 de etaje (fiecare cu cate 6 scari :D )

Poti face un experiment: poti monta centrala ta la unul din vecin, care are centrala ce functioneaza fara eroare, si s-ar putea sa constati ca si a ta merge la el fara eroare. Viceversa, centrala lui ireprosabil s-ar putea sa aiba probleme in locatia ta.

Mai e o posibilitate: exploatare defectuoasa.
Avatar utilizator
manolealin
Junior
Mesaje: 9
Membru din: 21 Dec 2015 00:06

Re: Probleme la instalatia de incalzire

Mesaj necitit de manolealin »

Am inteles ...o sa ma duc la vecinu sa vad daca vrea
sa inversam centralele..:))))
Acum ca am glumit putin...poti fi putin mai explicit la exploatare defectuasa?....cateva sfaturi ar fi utile.multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

utlizare centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

manolealin scrie:..poti fi putin mai explicit la exploatare defectuasa?..
ideea este ca aceste probleme s-ar putea sa apara doar in anumite conditii meteo, de exmplu viscol (nu atat frig, cat vant) -adica exact ca in perioada care o traversam acum.
Situatii similare s-au rezolvat prin modificarea Kit-ului de evacuare gaze arse (de ex. s-a montat un cot suplimentar, afara) sau chiar cu mutarea Kit-ului pe alta directie / perete.

S-ar putea insa ca si modul de utilizare sa fie cauza: de exemplu pauze prea mari in functionare sau temperatura prea joasa.
Trebuie vazut si daca aceasta inghetare a traseului de gaze arse apare foarte rar, sau este un fenomen ce intervine destul de des.

Un tehnician de service priceput ar trebui sa-i dea de cap la fata locului.
Avatar utilizator
mihaieugen
Mesaje: 3
Membru din: 04 Ian 2016 14:33

Re: consum prea mare gaze BUDERUS 25KW condens

Mesaj necitit de mihaieugen »

Buna ziua,

Am studiat cu atentie diferite consumuri de gaze, de pe acest forum, si mai ales in comparatie cu vecinii mei, de la etaje superioare, am senzatia ca centrala mea imi consuma extrem de mult.
Apartament de bloc in BUCURESTI construit in 1995, 90 mp utili, plus 6 mp balcon inchis cu termopan, 2.5 m inaltime camere. Etaj 1 din 3. Constructie cu doua (2) randuri de caramida poroterm, pereti interiori tot din caramida poroterm, dar doar un rand. Grosimea peretilor exteriori (masurata) 50-60 cm (fara gluma). NU are polistiren. Geamuri termopan de calitate, izolatie si fonica foarte buna, usor de remarcat.
Sunt 2 dormitoare, o baie, bucatarie, hol mare si un living de 30 mp.
Folosesc calorifere de aluminiu, pe baza de elementi, de 60 cm inaltime. In total sunt exact 70 de elementi de calorifer in toata casa, repartizati pe 6 calorifere (cate unul de 10-12 aprox pe fiecare camera, in living fiind 2 de 12).
Temperatura in apartament este de aprox 23 grade, permanent.
Termostat open-term setat la 23 permanent, calorifere la 5 peste tot, uniform (chiar am nevoie de temperatura uniforma).

Consum 300 - 450 mc pe luna, in functie de cat de frig e afara, dar NICIODATA sub 250 (chiar si la 15 grade afara, de ex in Octombrie anul asta).
Zilele astea extrem de geroase: 15 mc pe zi.
Buderus GB 012 25KW in condensatie.

Vecinii mei, cu 22 de grade in casa (et 2 si 3) consuma LA JUMATATE (centrale Viessmann si Vaillant in condensatie, calorifere mai PUTINE ca la mine).
Pardoseala proprie: parchet MASIV de 18 mm in toata casa, mai putin in baie. Atat.

Orientare: soare toata ziua, sud-est.

Singurul factor NEGATIV: sub mine, parter, nu sta nimeni, birou sigilat complet, neincalzit de ani de zile, dar bine izolat cu termopane, etc.

Ce parere aveti? Centrala nou nouta in garantie. Mie mi se pare cel putin cu 50% prea mult.
Am incercat diferite temperaturi in cazan, de la 40 la 55 grade, variatii infime pe consum.

Multumesc mult anticipat.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

consum prea mare gaze apartament 90 mp

Mesaj necitit de fuji »

eu cred ca nu consumi, prea mult, consumi exact cat ai dorit sa consumi, respectiv exact cum ai facut reglajele...
In primul rand, nu stiu daca porothermul asta tine loc de izolatie termica. Iar apartamentul neincalzit este de fapt incalzit (..de tine !).

Ref. reglaje: ar trebui sa setezi o temperatura scazuta de noapte, sa zicem 21 grd, sau macar 22.
Deasemeni, ar fi bine sa faci un program si peste zi, ca sa-i mai dai centralei niste pauze. Lumea mai si pleaca de-acasa, etc.

Capetele termostatice reglate la 5 practic sunt degeaba puse, ca 5 =28 grade, temperatura care nu se atinge niciodata, deci robinetii nu inchid niciodata. Regleaza capetele termostatice pe 4 =24 grade.
Desi vrei temperatura uniforma, n-o vei avea, ca amplasarea camerelor e diferita, si cand se ating 23 grade in camera unde e montat termostatul, intr-o incapere vecina poate sunt 24 grade, in alta poate 22 grade..

Ai putere termica instalata de 13,3 kW (am luat in calcul 190 W / element de radiator).
Avatar utilizator
mihaieugen
Mesaje: 3
Membru din: 04 Ian 2016 14:33

Re: Probleme la instalatia de incalzire

Mesaj necitit de mihaieugen »

Multumesc mult de raspuns!

Totusi nu am cum sa nu ma raportez la vecinii mei, care cu suprafata de incalzit absolut identica, si centrale asemanatoare, dar suprafata radianta sensibil mai redusa, consuma jumatate, fara sa exagerez. Conteaza oare aprox 1 grad diferenta (21-22 vs 23 la mine) atat de muuult?
Sau faptul ca biroul de sub mine este complet neincalzit sa imi mai ridice consumul cu 20-30%???

Multumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

comparatie consumuri gaze

Mesaj necitit de fuji »

mihaieugen scrie:Totusi nu am cum sa nu ma raportez la vecinii mei, care cu suprafata de incalzit absolut identica, si centrale asemanatoare, dar suprafata radianta sensibil mai redusa, consuma jumatate, fara sa exagerez.
chiar tu spui ca au suprafata radianta mai redusa..
Conteaza oare aprox 1 grad diferenta (21-22 vs 23 la mine) atat de muuult?
da, conteaza mult. 1 grad diferenta la temperatura interioara inseamna un consum mai mare cu aprox. 6%.
In plus, vecinii probabil ca nu tin constant temperatura la acelasi nivel..
Sau faptul ca biroul de sub mine este complet neincalzit sa imi mai ridice consumul cu 20-30%???
poate sa ridice si cu mai mult consumul.
Repet, nu centrala consuma, ci imobilul si utilizatorul (sa nu uitam, ca la contorul de gaze citim si consumul aragazului, precum si cel pentru prepararea apei calde menajere -nu toata lumea se spala la fel de des, si nu toti gatesc..).

Centrala ta, montata la vecini, ar consuma probabil la fel ca centrala actuala a vecinilor. Dupa cum centrala vecinului, montata la tine si exploatata de tine, va avea consumul pe care-l inregistrezi in prezent.
Avatar utilizator
mihaieugen
Mesaje: 3
Membru din: 04 Ian 2016 14:33

Re: Probleme la instalatia de incalzire

Mesaj necitit de mihaieugen »

OK am inteles.

Apropo de apa calda, pe 5 luni in vara, am consumat 50 mc, deci 10 mc pe luna, doar pentru apa calda. Asa ca logica aia nu se aplica cu apa calda.

Probabil ca cel putin 30% in plus afecteaza biroul neincalzit de dedesubt....

Chiar si asa, nu prea ne da calculul:

150 mc la vecin x plus 15% (din dif de grade) x plus 35% (din cauza biroului) = 224 mc pe luna.
Pe luna noiembrie eu am avut 300, asta inseamna ca mai e ceva pe acolo care da cu virgula....

Ma gandesc serios sa vb cu cei de la Garantii, pe care ii cunosc, sa imi schimbe arzatorul, eventual si schimbatorul de caldura...
Apropo, care componente afecteaza cel mai mult consumul de gaz?? Ar fi si ceva senzori?

Multumesc mult.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

componente centrale termice

Mesaj necitit de fuji »

mihaieugen scrie:Apropo de apa calda, pe 5 luni in vara, am consumat 50 mc, deci 10 mc pe luna, doar pentru apa calda. Asa ca logica aia nu se aplica cu apa calda.
consumul de gaz pentru ACM e mic, dar daca e sa fim rigurosi, trebuie sa luam totul in calcul.
Probabil ca cel putin 30% in plus afecteaza biroul neincalzit de dedesubt....
iar restul, mediul ambiant. :)
Chiar si asa, nu prea ne da calculul:
150 mc la vecin x plus 15% (din dif de grade) x plus 35% (din cauza biroului) = 224 mc pe luna.
Pe luna noiembrie eu am avut 300, asta inseamna ca mai e ceva pe acolo care da cu virgula....
cheama un auditor energetic sau pe cineva cu o camera d-aia cu infrarosu, flir sau similar, si o sa vezi unde se duce caldura.
Ma gandesc serios sa vb cu cei de la Garantii, pe care ii cunosc, sa imi schimbe arzatorul, eventual si schimbatorul de caldura...
Apropo, care componente afecteaza cel mai mult consumul de gaz?? Ar fi si ceva senzori ?
nici-o componenta nu afecteaza consumul de gaze -termostatul tau de camera afecteaza consumul, ca el da comanda sa plece centrala, nu ? La fel, si capetele alea termostatice deschise permanent... Din cauza lor agentul termic se intoarce rece la centrala.
Avatar utilizator
marmota1970
Mesaje: 2
Membru din: 24 Ian 2017 16:39

Re: Probleme la instalatia de incalzire

Mesaj necitit de marmota1970 »

Buna ziua,
Am si o problema cu care ma confront de ceva timp. Am o centrala cu gazifiere pe lemne Vigas de 24kw pentru o casa P+1E cu 10 calorifere. In calorifere am bagat antigel. De asemenea am si un vas de expansiune si un boiler bivalent de 300l in care imi incalzesc apa menajera cand centrala este in functiune.
Problema mea este ca pierd presiunea in instalatie. Presiunea la manometru ajunge mereu la 0 si trebuie de fiecare data sa bag apa in system sa cresc presiunea ,ceea ce dus la diluarea antigelului din system.
La parter si etaj am un distribuitor de unde pot inchide sau deschide circuitul fiecarui calorifer. Ma gandesc la urmatorul procedeu sa descoper de unde se pierde lichid. Fac focul in centrala, ridic presiunea la 2 bari si inchid pe rand fiecare circuit de calorifer din distribuitor si vad pe care circuit am pierderile inchizand in prealabil circuitul de apa calda. Daca constat ca nu e vina caloriferelor inchid toate caloriferele si las doar circuitul de apa calda si ma edific daca am sau nu pierderi.
Intreb daca solutia mea cu depistarea problemei e ok si daca da ,la circuitul apei calda unde ar putea fi problema.Alta intrebare este cam cat antigel/amestec apa antigel ar fi necesar pentru o central de 24kw? E posibil sa fie cam 75l? E mai bines a bag antigel sau glycol, am inteles ca antigelul distruge garniturile?
Din pacate am facut greseala sa bag tevile de cupru pentru fiecare calorifer sub podeaua de lemn si e f f greu sa scot toata podeaua din casa sa vad unde curge
Specific faptul ,casa este o casa de vacanta unde merg relativ de putine ori pe timpul iernii si casa este situate in zona montana.
Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme la instalatia de incalzire

Mesaj necitit de fuji »

marmota1970 scrie: 24 Ian 2017 16:41 La parter si etaj am un distribuitor de unde pot inchide sau deschide circuitul fiecarui calorifer. Ma gandesc la urmatorul procedeu sa descoper de unde se pierde lichid. Fac focul in centrala, ridic presiunea la 2 bari si inchid pe rand fiecare circuit de calorifer din distribuitor si vad pe care circuit am pierderile inchizand in prealabil circuitul de apa calda. Daca constat ca nu e vina caloriferelor inchid toate caloriferele si las doar circuitul de apa calda si ma edific daca am sau nu pierderi.
nu e circuit de apa calda, ci e circuitul de incarcare a boilerului.
Intreb daca solutia mea cu depistarea problemei e ok si daca da ,la circuitul apei calda unde ar putea fi problema.
da, e buna solutia asta de depistare a neetanseitatilor din instalatie (nu e insa sigur ca vei descoperi locul scurgerilor).
cam cat antigel/amestec apa antigel ar fi necesar pentru o central de 24kw? E posibil sa fie cam 75l?
baga in proportie de max. 1:4 antigel/apa. Trebuie sa estimezi volumul total de apa din instalatie.
E mai bines a bag antigel sau glycol, am inteles ca antigelul distruge garniturile?
baga Antigel special pentru instalatii, nu altceva.
am facut greseala sa bag tevile de cupru pentru fiecare calorifer sub podeaua de lemn si e f f greu sa scot toata podeaua din casa sa vad unde curge
da, vad ca stii deja in ce zona ar putea fi problemele.. :(
Avatar utilizator
marmota1970
Mesaje: 2
Membru din: 24 Ian 2017 16:39

Re: Probleme la instalatia de incalzire

Mesaj necitit de marmota1970 »

Multumesc frumos pentru sfaturi!
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator