instalatie Incalzire cazan lemne+puffer+panouri solare

mod functionare instalatii, aer in instalatie, pericol de inghet, montaj, diverse

Moderator: fuji

Avatar utilizator
AMORO
Membru Activ
Mesaje: 44
Membru din: 19 Dec 2012 12:42

Re: instalatie Incalzire cazan lemne+puffer+panouri solare

Mesaj necitit de AMORO »

A venit ziua in care am montat si mult doritul puffer!
Totul este perfect,termostatul programabil isi face treaba,laddomatul este ceva de vis.
Singura problema este faptul ca daca in puffer am de exemplu 75 de grade iar termostatul de la Laddomat este fixat la 60 de grade ,acesta din urma functioneaza in continuare chiar daca nu mai este foc pana cand temperatura din puffer scade si ea la 60 grade .
Precizez ca pe Laddomat am bulb de 50 grade si ca pe turul legaturii centrala -buffer am si o supapa de sens.
Oare trebuie sa montez un senzor de fum pe cos inseriat la termostatul centralei sau sa incerc sa schimb bulbul de la laddomat cu unul mai mare?
Avatar utilizator
AMORO
Membru Activ
Mesaje: 44
Membru din: 19 Dec 2012 12:42

Re: instalatie Incalzire cazan lemne+puffer+panouri solare

Mesaj necitit de AMORO »

La multi ani!
Iata ca a venit si timpul sa-mi spun parerea despre functionarea sistemului centrala-puffer.
Totul merge excelent,am o functionare mult mai draguta,nu mai tre.sa alimentez noaptea si comfortul conferit de TA este minunat.
La consumul de lemne nu imi dau seama daca a crescut sau nu.
Problema ca-mi fura temperatura pufferu-lui cand se terminau lemnele am rez.cu un termostat de fum acesta fiind singurul lucru pe care as vrea sa-l schimb cu ceva mai exact daca exista.
Am vaz.la cineva ceva cu un Termostat Electronic Salus care citea diferenta de temperatura dintre CT si Puffer
Se poate face asa ceva ?
Daca da va rog sa-mi explicati si mie cum.
Va multumesc!
Avatar utilizator
drobota
Junior
Mesaje: 8
Membru din: 23 Sep 2018 16:07

Re: instalatie Incalzire cazan lemne+puffer+panouri solare

Mesaj necitit de drobota »

Ce ai mai rezolvat,ai gasit acel termostat care sa citeasca diferenta de temp dintre cazan si puffer? M ar interesa si pe mine. Multumesc!
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator