Crestere normala/anormala presiune instalatie incalzire

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Al|n
Mesaje: 2
Membru din: 26 Dec 2020 01:03

Crestere normala/anormala presiune instalatie incalzire

Mesaj necitit de Al|n »

Buna la toti.
Se da urmatoarea instalatie de incalzire cu lemne:
Cazan Viadus U22, 30 kw, 7 calorifere plus boiler 120 litri pentru apa calda menajera. Vas de expansiune 35 litri, preincarcat la 1,5 bari. Asa a fost si acum doi ani cand l-am montat, acum verificandu-l, mai avea 0,5 bari, am completat pana la 1,5. Nu e sparta membrana.
De doi ani de cand am centrala, am mi se pare cresteri mari de presiune cald-rece.
Mai exact, daca la 20->30 grade, cand fac focul am 1,5 bari in instalatie la rece, la 80 grade la cat pleaca pompa, am 2,1->2,2 bari.
Deci o crestere de aproximativ 0,7 bari / 50 grade.
Mie mi se pare ca e mult.
Intrebarea mea ar fi, la instalatia de mai sus, cu cat ar trebui sa creasca normal presiunea de la rece la cald? Cat af fi ok?
Cresterea specificata de mine, 0,7 bari / 50 grade, nu e mult?
Mersi.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crestere normala/anormala presiune instalatie incalzire

Mesaj necitit de fuji »

După ce criterii ți se pare prea mare creșterea de presiune ??
E în regula variația de presiune.
Eu as fi pus vas de expansiune de 50 de litri, dar probabil ca a fost ales tot din ochi un vas mai mic.
La ce presiune maxima declarată rezista cazanul ? Sau nici asta nu se știe?
Avatar utilizator
Al|n
Mesaje: 2
Membru din: 26 Dec 2020 01:03

Re: Crestere normala/anormala presiune instalatie incalzire

Mesaj necitit de Al|n »

fuji scrie: 26 Dec 2020 02:30După ce criterii ți se pare prea mare creșterea de presiune ??
Dupa ce am mai citit pe internet, cresterea e mare. In general am dedus ca o crestere de 0,3 bari cald rece e buna, in rest devine mare.
fuji scrie: 26 Dec 2020 02:30Eu as fi pus vas de expansiune de 50 de litri, dar probabil ca a fost ales tot din ochi un vas mai mic.
Avand in vedere instalatia precizata in primul post, nu trec de 200 litri apa in sistem. Deci vasul ales, 35 litri este mai mult decat suficient, dupa tone de calcule.
fuji scrie: 26 Dec 2020 02:30La ce presiune maxima declarată rezista cazanul ? Sau nici asta nu se știe?
Nu vad legatura, instalatia e prevazuta cu supape de siguranta de 2,5 bari. Viadrus-urile rezista pana la o presiune maxima de 8 bari.
Totusi mie, revenind, imi pare mult la o centrala pe lemne o crestere de 0,6 bari cald/rece, 25 grade (1,5 bari)--L>80 grade (2,1 bari).
Vasul de expansiune avand presiunea de preincarcare aer 1,5 bari, peste 1,5 ar trebui sa intre in vas, iar cresterea presiunii in instalatie sa fie mica.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crestere normala/anormala presiune instalatie incalzire

Mesaj necitit de fuji »

Al|n scrie: 26 Dec 2020 14:48 Dupa ce am mai citit pe internet, cresterea e mare. In general am dedus ca o crestere de 0,3 bari cald rece e buna, in rest devine mare.
pe net poti sa citesti si Manualul de la Fac. de Instalatii. Daca insa ai citit alte chestii, umoristice.. well, astea te duc la concluziile astea false.
Cresterea depinde de volumul de apa si de vasul de expansiune montat.
7 calorifere.. pot fi radiatoare de otel sau din fonta -cele din urma au un volum mai mare de apa, nu ?
Avand in vedere instalatia precizata in primul post, nu trec de 200 litri apa in sistem. Deci vasul ales, 35 litri este mai mult decat suficient, dupa tone de calcule.
la cazane pe lemne se recomanda vase mai mari. Dar daca ai facut "tone de calcule" :D las-o asa !
Nu vad legatura, instalatia e prevazuta cu supape de siguranta de 2,5 bari.
nu vezi legatura pentru ca nu stii despre ce e vorba.
Daca presiunea maxima de lucru permisa de cazan este 2,5 bar si se monteaza supapa de siguranta de 2,5 bar, atunci nu cresterea presiunii e problema (..doar daca esti statistician e o problema), ci valoarea in sine a presiunii poate deveni o problema: daca presiunea ajunge la 2,2 sau chiar 2,5 bar, atunci va scuipa supapa de siguranta.
Viadrus-urile rezista pana la o presiune maxima de 8 bari.
complet fals. Nici macar presiunea de incercare nu cred ca e 8 bar, dar e posibil sa fie.
Insa pe noi ne intereseaza presiunea maxima de lucru, care nu e in niciun caz 8 Bar ! Mai degraba 3 bar sau 2,5 bar.
Eu am sperat sa dai fuga la documentatia tehnica si sa ne dai un extras aici cu valoarea exacta a presiunii de lucru, daca tot citesti tone pe net !
Vasul de expansiune avand presiunea de preincarcare aer 1,5 bari, peste 1,5 ar trebui sa intre in vas, iar cresterea presiunii in instalatie sa fie mica.
vasul e turcesc sau chinezesc ?

Si.. daca cazanul rezista la 8 bar (!), de ce ai montat supapa de 2,5 bar ??
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] și 8 vizitatori