Centrala termica pentru casa in loc de cazan pe lemne

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
MihaiM
Mesaje: 4
Membru din: 13 Aug 2019 13:43

Centrala termica pentru casa in loc de cazan pe lemne

Mesaj necitit de MihaiM »

Buna ziua.

As avea si eu nevoie, va rog, de cateva recomandari pentru o centrala termica in condensatie pentru o casa cu etaj (ca. 100-110 mp per etaj).
Casa a avut centrala pe lemne care din pacate a cedat.
De asemenea exista si o centrala pe gaz, care da semne de oboseala.

Instalatia este alcatuita din: tevi cupru, calorifere aluminiu, puffer 800 L, pompe separate pe fiecare etaj cu termostat (nu stiu modelul).
Mentionez ca exista 4 camere pe nivel, 2 bucatarii si 2 bai.
Casa este izolata cu polistiren 10 cm. Etajul este din lemn de asemenea izolat.
Termopane existente.
Am de asemenea rugamintea, daca este posibil, sa imi recomandati si un service autorizat in Brasov (daca stie cineva) pentru montaj.

Astept propunerile dvs.
Multumesc frumos in avans si va doresc o zi placuta.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pentru casa Brasov

Mesaj necitit de fuji »

MihaiM scrie: 13 Aug 2019 13:57 As avea si eu nevoie, va rog, de cateva recomandari pentru o centrala termica in condensatie pentru o casa cu etaj (ca. 100-110 mp per etaj).
necesarul termic e probabil max. 24 kW.
Casa a avut centrala pe lemne care din pacate a cedat.
duca-se ! :thumbup:
Instalatia este alcatuita din: tevi cupru, calorifere aluminiu, puffer 800 L, pompe separate pe fiecare etaj cu termostat (nu stiu modelul).
Mentionez ca exista 4 camere pe nivel, 2 bucatarii si 2 bai.[/quote]La limita, merge o centrala cu preparare instant -cum e Viessmann Vitodens 050-W 24 kW (sau, mai bine, 33 kW).

La centrala pe gaz nu e necesar Pufferul (ar merita sa incerci sa-l vinzi).

Mai multe Bai.. necesar mai mare de apa calda -atunci trebuie o centrala cu Boiler cu serpentina, separat. Exemplu: Vitodens 100-W 35 kW + Boiler 200 litri.

Fiind vorba de Brasov, am recomandat centrale de la producatorul german Viessmann.
Avatar utilizator
MihaiM
Mesaje: 4
Membru din: 13 Aug 2019 13:43

Re: Centrala termica pentru casa

Mesaj necitit de MihaiM »

Multumesc frumos pentru rapsunsul dvs.
Mentionez faptul ca nusunt deloc un cunoscator al acestui domeniu.

As avea totusi intrebarea de ce nu pot pastra puffer-ul existent? Dvs ati spus ca nu este necesar. De vandut este cam dificil si de aceea v-as intreba daca pierd sau castig prin pastrarea si folosirea acestuia.

Multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Puffer la instalatie cu centrala pe gaz

Mesaj necitit de fuji »

MihaiM scrie: 14 Aug 2019 09:38de ce nu pot pastra puffer-ul existent? Dvs ati spus ca nu este necesar. De vandut este cam dificil si de aceea v-as intreba daca pierd sau castig prin pastrarea si folosirea acestuia.
tehnic poti pastra pufferul, instalatia va functiona.

Insa de ce sa folosesti un Acumulator de agent termic, un puffer, la o instalatie cu o centrala care incalzeste apa f. repede ? Si s-o stochezi apoi, generand pierderi termice.
Cand vei da drumul la centrala, in loc sa se incalzeasca casa aproape instant, vei incalzi intai 800 de litri de apa ? De ce ai face asa ceva ?
Centrala pe gaz e automata, nu semi-automata (sau semi-manuala ca un cazan pe lemne), mentine temperatura agentului termic constanta, fie noapte, fie zi. Si nu are nevoie de re-alimentare.
Avatar utilizator
MihaiM
Mesaje: 4
Membru din: 13 Aug 2019 13:43

Re: Centrala termica pentru casa

Mesaj necitit de MihaiM »

Sa inteleg ca principiul de functionare al unei centrale termice in condensare este total diferit de cel al centralelor pe lemne spre exemplu.
Acest tip de centrala in condensare este mai ok sa mearga cat mai mult timp pe temperaturi joase pe retur (din ce am citit), nefiind nevoie sa incalzeasca acel surplus de apa care ulterior sa fie folosita? :?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pentru casa

Mesaj necitit de fuji »

Eu am scris de centralele de perete functionand cu gaz in general. In particular, cele cu condensare consuma mai putin daca merg cu apa la temperaturi de 40/30 grd C.
Pentru asta insa trebuie ca radiatoarele sa fie supra-dimensionate (cu 60%) -ceea ce inteleg ca nu e cazul la tine.
Insa si daca functioneaza cu 80/60 grd tur/retur, tot nu e nevoie de Puffer.
Avatar utilizator
MihaiM
Mesaje: 4
Membru din: 13 Aug 2019 13:43

Re: Centrala termica pentru casa in loc de cazan pe lemne

Mesaj necitit de MihaiM »

Supradimensionate nu sunt, instalatia existand deja fiind facuta pentru centrala pe lemne.

Concluzia ar fi ca desi se va achizitiona o centrala in condensare, aceasta va functiona ca una normala neavand niciun beneficiu in plus?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pentru casa in loc de cazan pe lemne

Mesaj necitit de fuji »

MihaiM scrie: 14 Aug 2019 15:03Concluzia ar fi ca desi se va achizitiona o centrala in condensare, aceasta va functiona ca una normala neavand niciun beneficiu in plus?
pai centrala poate functiona cum vrei tu, poate merge si cu 40/30 grd tur/retur -insa Iarna, cand va fi ger, va fi frig in casa cu regimul asta de functionare, pentru ca radiatoarele nu sunt supra-dimensionate.
Insa va putea functiona full-condensing toamna, primavara.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] și 11 vizitatori