Fiabilitate / durabilitate la centrala termica

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
helpop
Mesaje: 1
Membru din: 17 Ian 2019 20:39

Fiabilitate / durabilitate la centrala termica

Mesaj necitit de helpop »

In 5 ani am făcut 3 reparatii la centrala Romstal Vision II 24KW (niciuna la schimbator), in total cam 1300 lei. La ultima interventie tehnicianul m-a informat ca oricum centralele se inlocuiesc la 10 ani. Azi la pranz s-a defectat iar.
Ma gandesc sa o schimb de pe acum ca sa nu mai platesc inca vreo 3-4 reparatii. Dar as vrea o centrala care sa se defecteze mai rar. Asta de acum a fost montata de constructorul apartamentului, probabil era cea mai ieftina.

Ce marca si ce model merita mai multa incredere ca fiabilitate si durata de viata?
Chestii ca WiFi, control prin smartphone etc. nu ma intereseaza deloc. Nici puterea (apartamentul are vreo 45 mp si e foarte bine izolat). Dar nu vreau sa mai chem depanatorul in fiecare iarna. Mi-ar trebui o Toyota a centralelor.
Bosch, Viessmann? Motan, poate?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fiabilitate / durabilitate la centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

helpop scrie: 17 Ian 2019 21:07..Mi-ar trebui o Toyota a centralelor.
Bosch, Viessmann ? Motan, poate?
Motan nu poate fi o Toyota a centralelor, mai degraba un Logan !
Si chiar se potriveste filosofia de la Logan: Motan, centrale termice care "fac", care "merita" banii -asta e ideea.
-piesele de schimb de la Motan, desi in mare parte italiene, sunt cele mai ieftine.

Centrale mai fiabile sunt tot vechile centrale clasice -dintre acestea mai bune la Motan sunt cele din gama Optimus 24 kW si Max Optimus 31 kW.
Din aceleasi motive, multi isi cumpara Arca Pocket.

Trecand la centralele cu condensare e posibil ca Immergas Victrix Tera sa fie fiabile.
Mai solide sunt si centralele termice Bosch si Buderus din gama superioara, respectiv Bosch Condens 7000i, Buderus GB172i.
Viessmann, desi are piese destul de scumpe, se pare ca se strica mai rar -astfel avem un alt reper de calitate per total, indiferent de ce tip de Vitodens vorbim.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] și 18 vizitatori