Pompa de evacuare condens pt centrale termice

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Dana C
Mesaje: 2
Membru din: 24 Mai 2018 21:12

Pompa de evacuare condens pt centrale termice

Mesaj necitit de Dana C »

Buna ziua
Pe scurt iata problema mea .Am recent instalata centrala Ariston in condensare. Pentru evacuarea condensului i s-a facut de instalator o scurgere (vizibila in poza din teava alba plastic). va rog vedeti poza
Din pacate de la inceput picura sub centrala imediat la imbinarea dintre teava alba si partea verde ce se vede sub centrala.
Mi s-a spus ca e necesar sa cumpar si o pompa de evacuare condens Sanicondens pt centrale termice (am atasat si o poza cu acest tip de pompa, gasita pe net).Pt ca e destul de scumpa, inainte sa o iau va rog sa ma sfatuiti imi spuneti privind poza:
IMG_20180511_134835.jpg


1.unde credeti ca e cel mai bine sa o amplaseze,
2. de la centrala la pompa scurgerea sa fie tot din teava alba plastic sau mai bine furtun de evacuare ?
3.de la pompa pana la scurgerea de canalizare se poate lasa teava de plastic actuala ?
4.Credeti ca poate fi alta problema decat pompa,deci alta solutie ?
Fişiere ataşate
PGImg.jpg
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: pompa de evacuare condens pt centrale termice

Mesaj necitit de fuji »

Dana C scrie: 24 Mai 2018 22:50 Din pacate de la inceput picura sub centrala imediat la imbinarea dintre teava alba si partea verde ce se vede sub centrala.
dar cel care a autorizat centrala nu a facut nici-o sesizare la Punerea in functiune ?
1.unde credeti ca e cel mai bine sa o amplaseze,
oriunde sub centrala, prinsa de perete sau pe podea.
2. de la centrala la pompa scurgerea sa fie tot din teava alba plastic sau mai bine furtun de evacuare ?
3.de la pompa pana la scurgerea de canalizare se poate lasa teava de plastic actuala ?
furtunul tot din plastic e si oricum, condensul nu stie prin ce circula. E treaba de instalator asta.
Credeti ca poate fi alta problema decat pompa,deci alta solutie ?
pot fi multe probleme, dar nu le stim noi de la departare. Dar pompa de condens, da, e necesara, ca nu poti evacua condensul toxic prin peretele exterior, afara..
SI fara pompa nu circula condensul pana la sifonul chiuvetei din bucatarie.
Avatar utilizator
Liviudami13
Membru Activ
Mesaje: 22
Membru din: 21 Sep 2018 21:42

Re: Pompa de evacuare condens pt centrale termice

Mesaj necitit de Liviudami13 »

Teava prin care se elimina condensul poate fi montata si pe deasupra si intr-un final sa cada spre zona chiuvetei? La mine doar asa ar merge din cauza mobilierului de bucatarie care nu permite sa duc respectiva teava prin spate.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

evacuare condens de la centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

este Condens de gaze arse, nu de apa !
Este un condens f. coroziv, d-aia nu e permis sa-l evacuati afara, etc.
Avatar utilizator
Liviudami13
Membru Activ
Mesaje: 22
Membru din: 21 Sep 2018 21:42

traseu evacuare condens

Mesaj necitit de Liviudami13 »

Nu ma refeream la asa ceva. Stiu foarte bine asta. Deasupra insemnand pe sus, pe langa tavan si intr-un final sa cada pe partea cealalta a bucatariei, spre sifonul chiuvetei...
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: traseu evacuare condens

Mesaj necitit de fuji »

ok, atunci e o problema de hidraulica, de instalatii. Daca pompa face fata, e f. bine. Daca nu, se alege o pompa mai mare.
Avatar utilizator
zerillos
Junior
Mesaje: 7
Membru din: 24 Oct 2018 13:46

evacuare condens de la centrale termice

Mesaj necitit de zerillos »

Daca fac evacuarea condensului printr-o teava care are cadere pana la scurgerea de la cada din baie, ma pot conecta la ea? Sau e toxic sau cine stie ce alte minunatii?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: evacuare condens de la centrale termice

Mesaj necitit de fuji »

da, e toxic, da e coroziv.
Cada.. o mai folosesti dup-aia ?
Avatar utilizator
zerillos
Junior
Mesaje: 7
Membru din: 24 Oct 2018 13:46

Re: Pompa de evacuare condens pt centrale termice

Mesaj necitit de zerillos »

Cada are o scurgere prin teava de PVC. La aceea teava vreau eu sa ma conectez. Adica de la scurgerea cazii mai jos pe conducta la 20 cm, pun un Y in care ma bag cu scurgerea de la centrala. A nu se intelege ca scurgerea da direct in cada. Daca fac cum am descris aici tot e nasol? Pai altfel cum sa fac, ca oricum as face tot in scurgere trebuie sa ma duc si putin mai sus pe scurgere oricum e o chiuveta sau o cada, nu?
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] și 9 vizitatori