teava de gaz pentru Centrala termica

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Oliviu Petrescu
Membru Activ
Mesaje: 30
Membru din: 12 Sep 2017 06:08

solutie alimentare cu gaz a CT

Mesaj necitit de Oliviu Petrescu »

As dori un sfat privind alimentarea cu gaz a CT Vitodens 200-W 49kW – versiunea B2HAL55.
Teava de la gard pina la peretele casei este de 1". Pentru a face economie (sa nu folosesaca electrovalva de 1" ci de 3/4") firma doreste sa folosesca urmatoarea solutie: sa monteze o reductie 1"-3/4" in exterior si apoi sa faca trecerea prin peretele casei cu 3/4" si sa puna in interior un T de 3/4" (pentru alimentarea celor 2 consumatori - CT + plita). Deci in final CT va fi alimentata direct de la T iar plita printr-o reductie la 1/2".

Eu i-am solicitat sa folosesca si trecerea prin perete cu 1", apoi in casa un T de 1" si la iesirile acestuia sa monteze reductii corepunzatoare de 3/4" (catre CT) si respectiv 1/2" (catre plita). In acest caz electrovalva va trebui sa fie de 1" (deci o solutie mai scumpa).

Intrebare: care solutie este cea corecta? Ce rost mai are sa folosesc o teva de 1" de la gard pina la casa daca este gituita undeva pe traseu la 3/4"?

Scuze daca am plasat intrebarea incorect (nu am stiut locul adecvat).
Avatar utilizator
marius1981
Senior
Mesaje: 73
Membru din: 11 Feb 2017 00:39

Re: solutie alimentare cu gaz a Centralei termice

Mesaj necitit de marius1981 »

Eu zic ca totul se realizeaza conform proiectului...si proiectantul stie cum si ce trebuie facut.
Si la mine o fost problema ..deoarece distanta de la teava principala la consumatori era mare si conform nr de consumatori prea mare depaseam ceva valori si sa inceput cu teava groasa in diametru si pana la ultimul consumator a fost teava mai subtire ( nu stiu de cat ca nu ma pricep la ele) si nu prea mi-a placut ca aspect ...sa folosesc teava de plastic prin pamant nu puteam ca trebuia spart in beton ...oricum cand au venit la receptie de la gaz totul e fost in regula din punct de vedere a proiectului si a normelor in vigoare.
Avatar utilizator
Oliviu Petrescu
Membru Activ
Mesaje: 30
Membru din: 12 Sep 2017 06:08

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de Oliviu Petrescu »

marius1981 scrie: 21 Oct 2017 09:38 Eu zic ca totul se realizeaza conform proiectului...si proiectantul stie cum si ce trebuie facut.
Firma e si proiectant si executant.
Dupa ce am negociat si semnat contractul pentru teava de 1 " vine acum, urmarind sa iasa cit mai ieftin, cu solutii "merge sigur"...
Avatar utilizator
marius1981
Senior
Mesaje: 73
Membru din: 11 Feb 2017 00:39

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de marius1981 »

In cazul asta se realizeaza conform proiectului .
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

teava de gaz pentru Centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

Oliviu Petrescu scrie: 21 Oct 2017 10:42Firma e si proiectant si executant.
Dupa ce am negociat si semnat contractul pentru teava de 1 " vine acum, urmarind sa iasa cit mai ieftin, cu solutii "merge sigur"...
Marius are dreptate, totul trebuie facut cf. Proiect si cf. reglementarilor in vigoare. Ca Proiectul mai poate fi si el gresit.. Dar Proiectul trebuie avizat si aprobat de ANRGN / ANRE.
Daca proiectul e aprobat de ANRE, atunci teoretic si formal, e bun !
Sigur, Romania e tara legilor si a normativelor, dar si a ..exceptilor de la reguli ! :lol:

Tehnic vorbind, poti racorda un aragaz si cu teava de 3/8" si o centrala termica cu conducta de gaz de 1/2". Debitul si presiunea de gaze vor fi suficiente cu aceste dimensiuni -ma refer la centralele de 24 kW.
Uzual insa, aragazul se racordeaza cu teava de 1/2" si centrala de 24 kW cu 3/4" -e mai bine, pentru ca aparatele vor functiona si la presiuni mai scazute ale gazului (..respectiv in regim anormal de functionare.. iarna.. cand scad ucrainenii presiunea si ai doar 10 mbar sau mai putin..).

Tinand cont ca Oliviu are o centrala de 49 kW, bine era ca racordul sa fie pe 1", tocmai pentru perioade de presiune scazuta... Dar tehnic e bine si pe 3/4". La urma urmei perioadele de presiune scazuta, de avarie, sunt f. rare (in ultimii ani nici macar n-au mai fost).
Formal vorbind, nu stiu in ce masura tu ca Beneficiar ai ceva de zis la conceperea Proiectului de gaze.. poti sa zici multe, dar nu stii daca firma de proiectare le transpune in Proiect si nici daca Proiectul va fi aprobat !
Avatar utilizator
Oliviu Petrescu
Membru Activ
Mesaje: 30
Membru din: 12 Sep 2017 06:08

Re: teava de gaz pentru Centrala termica

Mesaj necitit de Oliviu Petrescu »

fuji scrie: 21 Oct 2017 19:29 Formal vorbind, nu stiu in ce masura tu ca Beneficiar ai ceva de zis la conceperea Proiectului de gaze.. poti sa zici multe, dar nu stii daca firma de proiectare le transpune in Proiect si nici daca Proiectul va fi aprobat !
Da, vina imi apartine, am semnat si acum vad ca sint multe aspecte nespecificate, care lasa spatiu la interpretari. Dar nici nu voi accepta, dupa ce a facut devizul foarte vag, fara sa precizeze toate amanuntele tehnice, sa introduca componente ieftine ca sa-si maximizeze profitul. De ex. in contract se specifica Kit detectie gaze naturale cu un senzor si electrovalva -350 lei. Fara sa specifice producator, diametru etc. Am constatat ca oferta pe piata este foarte bogata de la 100 la 500 lei. Ati putea sa oferiti citeva nume de firme consacarte in domeniul electrovalva + senzor? Multumesc
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] și 9 vizitatori