Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chaffoteaux Urbia Green

Mesaj necitit de fuji »

Georgeprv scrie: 03 Mai 2018 21:49are acel mini boiler de 4l....
e mult spus boiler, e un buffer.. adica un mini-rezervor, care are rolul de-a mai atenua din fluctuatiile de temperatura a apei calde menajere.
Da, e o chestie utila, de ce nu ?
Avatar utilizator
Georgeprv
Mesaje: 2
Membru din: 03 Mai 2018 21:40

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de Georgeprv »

Neata. Da îl are incorporat.Nu m-am exprimat eu corect referitor la acel mini 'boiler',dar ținând cont ca în el sta,circula constant apa fiarta nu exista posibilitatea de a se depune mai repede calcar pe pereții interiori...ținând cont ca apă își va lua din puț. Să nu fie cu supărare dar sunt afon la așa ceva și încerc sa aflu și sa țin cont și de alte păreri. Mulțumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

apa calcaroasa din put

Mesaj necitit de fuji »

Georgeprv scrie: 04 Mai 2018 05:36..nu exista posibilitatea de a se depune mai repede calcar pe pereții interiori...ținând cont ca apă își va lua din puț.
nici-un echipament termico-sanitar nu functioneaza bine cu apa de put. Mai mult, pierzi si garantia folosind apa de put.
Poate doar o centrala cu boiler cu serpentina cu anod de magneziu de protectie..

Cel mai indicat e sa iei o centrala cu schimbator in placi.. si schimbi schimbatorul la 1-2-3 ani (cand se infunda), ca valorea acestuia nu e f. mare (3-400 Lei).
Acum.. depinde si de gradul de duritate al apei -fa analiza apei.
Avatar utilizator
Redsor
Junior
Mesaje: 7
Membru din: 12 Apr 2018 14:43

Centrala termica Habitat 25K

Mesaj necitit de Redsor »

Salutare

Ceva impresii despre CENTRALA HABITAT 25K, 21KW(50-30°C)?
A achizitionat careva ? E noua.
Centrala termica cu functionare in condesare, cu functie dubla ( incalzire si preparare apa calda menajera).
Centrala este alcatuita din:
- Schimbator de caldura primar in condensare din otel inxidabil cu canalele de apa marite, certifican RANGE;
- Schimbator de caldura a.c.m.;
- Sonda control temperatura a.c.m.;
- Robinet umplere instalatie;
- Fluxistat de prioritate;
- Presostat de siguranta min. presiune apa;
- Clasa 5 de noxe;
- Sistem I.C.S. (Sistem inteligent de gestionare a arderii) ce garanteaza o ardere perfecta in orice conditii);
- Functionare cu orice tip de gaz fara a inlocui duzele;
- Flacara modulanta;
- Grup hidraulic din alama cu montare pe sina de tip DIN;
- Dimensiuni ultracompacte;
- Usor de instalat;
- Posibilitatea montarii la interior sau la exterior in locuri partial protejate (temperatura 0 – 60)
- Functionari la temperaturi joase. 
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica Habitat 25K

Mesaj necitit de fuji »

Romstal nu produce centrale -Habitat e o marca inventata de ei. Sub numele asta comanda diverse produse la producatori. Centralele deobicei le fac in Italia.. dar nu stiu unde e facut acest model.
Avatar utilizator
lodu
Mesaje: 1
Membru din: 16 Mai 2018 09:04

consum gaze centrala cu condensare

Mesaj necitit de lodu »

Buna ziua,
Centrala in condensare este compatibila cu calorifere de fonta. Eu am platit pt un ap 3 cam, 70 mp, in ian-mar 2018, 600 lei/luna. O suma uriasa pt o centrala care ar trb sa micsoreze costurile. Temp reglata la termostat 23 grade.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: consum gaze centrala cu condensare

Mesaj necitit de fuji »

lodu scrie: 16 Mai 2018 09:16Eu am platit pt un ap 3 cam, 70 mp, in ian-mar 2018, 600 lei/luna.
adica 1800 Lei in 3 luni ? Mult, mai mult decat dublu fata de normal.
Probabil blocul nu e izolat termic si astfel incalzesti mediul ambiant..
O suma uriasa pt o centrala care ar trb sa micsoreze costurile.
poate chiar le micsoreaza.. daca cu o centrala clasica, conventonala plateai nu 600, ci 660 Lei sau 700 ?
Avatar utilizator
marius1981
Senior
Mesaje: 73
Membru din: 11 Feb 2017 00:39

Re: consum gaze centrala cu condensare

Mesaj necitit de marius1981 »

lodu scrie: 16 Mai 2018 09:16 Buna ziua,
Centrala in condensare este compatibila cu calorifere de fonta. Eu am platit pt un ap 3 cam, 70 mp, in ian-mar 2018, 600 lei/luna. O suma uriasa pt o centrala care ar trb sa micsoreze costurile. Temp reglata la termostat 23 grade.
Citirea cum o dadeai ? reala sau estmativa?
Avatar utilizator
vmocanu
Mesaje: 3
Membru din: 05 Iul 2018 14:02

Recomandari Centrala termica casa 155 mp

Mesaj necitit de vmocanu »

Ziua buna tuturor. Doresc un sfat legat de achizitionarea unei centrale termice in condensare care sa functioneze, atat cu gaz metan cat si cu propan (in lipsa racordarii la gaze) Imobilul este P+1E, suprafata de incalzit este de aprox. 155mp, caramida porotherm, izolatie polistiren 10cm, iar podul nelocuibil este izolat complet cu vata minerala. Buget alocat ~5000 de lei. Multumesc anticipat!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandari Centrala termica casa 155 mp

Mesaj necitit de fuji »

De exemplu, Viessmann Vitodens 050 24 kW, care costa mult mai puțin 3400 lei, sau cât o fi.
Cu acel buget poți să iei chiar si Vitodens 100 26 kW.

Si centralele cu boiler încorporat se apropie de suma aia, dar mai trebuie adăugat ceva.
Avatar utilizator
vmocanu
Mesaje: 3
Membru din: 05 Iul 2018 14:02

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de vmocanu »

Multumesc pentru raspuns. Mai am o intrebare la dvs. Avand in vedere ca folosesc apa doar din put, ma gandesc sa folosesc centrala doar pentru incalzire, astfel incat instalatia sa o incarc cu antigel. Este ok? Centrala poate functiona cu acest antigel? Daca da, imi recomandati ceva anume?? Multumesc mult @fuji.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrala termica cu apa din puț

Mesaj necitit de fuji »

Pentru apa din puț recomand o stație de dedurizare.
Deasemeni, ar fi bun un Boiler cu serpentina cu anod de magneziu pentru protectie.
Vitodens 050 nu are versiune doar Incalzire.. deci trebuie Vitodens 100 sau asemănător.

Antigel: exista un produs numit chiar asa, Antigel de instalatii, deci nu Antigel auto. Dozaj: Max 1:4 Din volum total de apă din instalație.
Avatar utilizator
vmocanu
Mesaje: 3
Membru din: 05 Iul 2018 14:02

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de vmocanu »

Multumesc mult pentru sfaturi!
La Vitodens 100 ma uitam si eu si cred ca voi ramane la acest model.
Weekend placut.
Avatar utilizator
adyo13
Mesaje: 2
Membru din: 13 Iul 2018 11:12

Centrala termica pentru asa demisol+parter+ pod

Mesaj necitit de adyo13 »

Salutare! Ma puteti ajuta sa decid intre Vaillant vuw 305/5-5 30KW si Viessmann Vitodens 100w 35KW, ambele incalzire si apa calda instant? Centrala este pentru o casa demisol+parter+un 2 radiatoare in pod, aproximativ 80mp suprafata la sol construita, iar din dimensionarea radiatoarelor cu 55w pe m3 reiese un necesar de aproximativ 25kw. Bugetul este de aproximativ 5500, si nu stiu din ce motive m-am oprit la modelele astea doua..poate din dorinta de fiabilitate in timp..asa ca sunt deschis si la alte sfaturi, doar ca ar trebui luata saptamana viitoare si nu stiu daca mai apuc s-o iau de la capat cu documentarea. Ma intereseaza confortul la apa calda ptr 2 bai cu 3 locatari si consum redus la incalzire pe timpul iernii, casa fiind f bine izolata (polistiren grafitat de 15 la pereti, 10 extrudat in pamant la demisol ptr placa si pereti, 20cm vata la pod, geamuri triplex, fara balcoane si punti termice la trotuare). Multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pentru asa demisol+parter+ pod

Mesaj necitit de fuji »

adyo13 scrie: 15 Iul 2018 10:04..intre Vaillant vuw 305/5-5 30 KW si Viessmann Vitodens 100w 35 KW.. reiese un necesar de aproximativ 25kw.
ok, si de ce nu compari Vitodens 100-W 26 cu Vaillant VUW 305/5-5, ca asta e comparatia corecta ?
Ambele centrale au 26 kW pe Incalzire si aprox. 30 kW pe Apa calda.
Vitodens 100-W 35 kW e mai mare ca putere.
Oricum, eu as alege Viessmann, indiferent ce model, de 26 sau 35 kW.

Nici-o centrala termica cu preparare apa calda instant nu face fata la 2 bai simultan.. Sigur, conteaza puterea termica maxima.. cu cat e mai mare, cu atat poate produce mai multa apa calda >> Vitodens 100-W 35
Avatar utilizator
adyo13
Mesaje: 2
Membru din: 13 Iul 2018 11:12

Re: Centrala termica pentru asa demisol+parter+ pod

Mesaj necitit de adyo13 »

fuji scrie: 15 Iul 2018 11:18 de ce nu compari Vitodens 100-W 26 cu Vaillant VUW 305/5-5, ca asta e comparatia corecta ?
Ambele centrale au 26 kW pe Incalzire si aprox. 30 kW pe Apa calda.
Vitodens 100-W 35 kW e mai mare ca putere.
Oricum, eu as alege Viessmann, indiferent ce model, de 26 sau 35 kw.
Trebuia sa scriu VUW 306 nu 305...dar nu cred ca exista 305.
Le-am comparat pe cele 2 ptrca au pret similar.
Are Viessmannul ceva tehnic in plus? Sau doar reputatia buna?
Si daca sunt cu necesarul termic aproape de 26kw, merita sa merg pe cea de 32, sau e ok 26? Va consuma mult mai mult cea de 32? Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

putere termica / consum gaze

Mesaj necitit de fuji »

centrala termica consuma cat e nevoie, respectiv cat e necesarul termic. Daca ai 10 kW, atunci pe 10 kW va functiona si centrala.
Avatar utilizator
daddy0307
Junior
Mesaje: 9
Membru din: 09 Feb 2018 13:49

Centrala termica pentru apartament 100 mp 2 bai

Mesaj necitit de daddy0307 »

dupa lungi cautari m am oprit la urm variante de centrale, dat fiind ca trebuie sa o inlocuiesc pe cea veche. apartament etaj intermediar de 100 mp, 2 bai.
vaillant eco tec pure 236 4150 lei garantie 2 ani
saunier duval semia condens 25A 3750 lei garantie 6 ani
viessmann 050 w 4200 lei garantie 2 ani
toate montate cu un salus it500 in pretul de mai sus
sau, desi putin mai scump ariston alteas one care are totul integrat 4500 lei garantie 7 ani

se poate o parere despre care varianta ati alege o? sau altele poate mai bune.
la mers zi noapte 23 grade, este vreuna mai economica decat alta? adica cele 3 care vin montate cu un termostat on/off care nu moduleaza consuma mai mult decat aristonul care isi face singur treaba automat?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pentru apartament 100 mp 2 bai

Mesaj necitit de fuji »

daddy0307 scrie: 19 Iul 2018 10:03apartament etaj intermediar de 100 mp, 2 bai.
daca e nevoie de mai multa apa calda, atunci monteaza o centrala cu boiler.
Daca nu.. eu as alege Vitodens 050 24 kW, iar termostatul comandat prin Internet l-as cumpara separat. Si nu as lua iT500 Salus, ci ceva mai performant, Besmart Beretta, Honeywell Lyric, Siemens RDS110, cloudwarm, orice..
Avatar utilizator
daddy0307
Junior
Mesaje: 9
Membru din: 09 Feb 2018 13:49

Vitodens 050 sau Semia Condens

Mesaj necitit de daddy0307 »

nu i nevoie de apa calda.
am notat si elimin Salus, termostatul oricum il cumpar separat, dintre cele indicate, toate merg si comunica cu 050w Opentherm? m-as orienta inspre Besmart sau Cloudwarm, ultima varianta fiind Siemens care vad ca poate multe dar e si cam scump.
dintre centrale elimin Vaillant si Ariston dar Saunier Duval ma cam incanta putin.
acum m ar ajuta niste motive de ce Viessmann si nu Saunier.
multumesc.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot] și 7 vizitatori