Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
M4V3RiCk
Mesaje: 3
Membru din: 10 Ian 2019 22:51

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de M4V3RiCk »

Utilizatorii pot avea probleme si daca stau in Primaverii.
Nu ca sistemul energetic i-ar feri de asa ceva !

Ca tot am pomenit de Viessmann Vitodens 100, acestea pana la urma unde sunt produse?

Cat despre masini...am trecut la japoneze :)
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

fabrici Bosch

Mesaj necitit de fuji »

M4V3RiCk scrie: 15 Ian 2019 01:07Cat despre masini...am trecut la japoneze
mda, au lansat japonezii de la Daikin o centrala termica de curand.. e produsa integral la fabrica lor Airfel din Turcia..
Si daca te uiti la schimbatorul de caldura al centralei Daikin, o sa observi asemanarea cu cel de la ..Wolf ! :)

Toyota Corolla parca se facea in Turcia. Dar.. n-are importanta, e o masina buna. E Toyota Quality, oriunde ar fi produsa. Nu ?
toyota.jpg


Uite si sursa https://www.toyota-europe.com/world-of- ... ufacturing

Asa e cu globalizarea.. o sa le invatam pana la urma -sau nu ..? :roll:

Continua rationamentul si verifica locurile unde produc Bosch Buderus: https://www.bosch-thermotechnology.com/ ... sites.html

Scrie acolo pe site-ul global si alte lucruri interesante. Pentru cei interesati de statistici, lectura placuta. :thumbup:
M4V3RiCk scrie: 15 Ian 2019 01:07 Utilizatorii pot avea probleme si daca stau in Primaverii.
pai da, ca tot cu cizmari moteaza. :lol:
Dar acolo macar e apa de la reteaua oraseneasca. Si macar juma' de luna au 230 V.
Ca tot am pomenit de Viessmann Vitodens 100, acestea pana la urma unde sunt produse?
are si Viessmann un site global, are si o reprezentanta in Ro-daca iti spun eu totul, ce-o sa mai raspunda astia ?? :D

Insa inteleg ca nu e important, ca Viessmann nu sunt bune, ca a scris o gospodina un review in eva .ro sau pe Amandoi.
-sau aia pe emag: "Centrala e buna.. dar curierul a venit f. tarziu !" "1 Stea de la mine !"
Avatar utilizator
Alex-T
Junior
Mesaje: 14
Membru din: 15 Ian 2019 16:51
Localitate: Bucuresti

Centrala termica centrala casa 110 mp x2

Mesaj necitit de Alex-T »

Salutare

Va rog o recomandare de centrala pentru casa.
In momentul de fata am 110 metri utili, insa din primavara-vara se va dubla suprafata in sensul ca voi termina si etajul.

Ce imi recomandati din modelele de mai jos:? Sau daca aveti si alte recomandari....
1. Viessmann Vitodens 100-W 35 kw combi B1KC157
2. Viessmann Vitodens 050, 33 KW
3. Buderus Logamax Plus GB172-30 iK H 30 kW
4. Ariston Alteas One Net 30, 30 kw

Multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica centrala casa 110 mp x2

Mesaj necitit de fuji »

Alex-T scrie: 15 Ian 2019 17:05 In momentul de fata am 110 metri utili, insa din primavara-vara se va dubla suprafata in sensul ca voi termina si etajul.
ce izolatie termica e sau va fi ?
Ce zona climatica e ?
Pe ce criterii ai ales centralele respective ?
Avatar utilizator
Alex-T
Junior
Mesaje: 14
Membru din: 15 Ian 2019 16:51
Localitate: Bucuresti

Centrala termica localitatea 1 Decembrie

Mesaj necitit de Alex-T »

In acest moment izolatie la exterior polistiren de 10. Inca nu am decis izolatia acoperisului, asta ramane de vazut/cercetat.....
Ilfov, 1 Decembrie mai exact este locatia.
Modelele au fost alese in urma unui mic studiu al acestui forum, in urma discutiilor/parerilor membrilor.
Sincer vin de la bloc, nu am centrala, nu am experiente cu centrale, nu cunosc prea multe. De aceea va cer sfaturile.
Multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica localitatea 1 Decembrie

Mesaj necitit de fuji »

Alex-T scrie: 15 Ian 2019 18:29 In acest moment izolatie la exterior polistiren de 10. Inca nu am decis izolatia acoperisului, asta ramane de vazut/cercetat.....
Ilfov, 1 Decembrie mai exact este locatia.
ok, daca casa ar fi bine izolata termic, necesarul termic ar fi sub 20 kW. Asa, probabil ca e pana in 24 kW. Tinand cont ca e casa, poata expusa mai tare vanturilor, 30 kW ar fi acoperitori.

Atentie la modelele Ariston ca denumirea deobicei exprima cifre care sunt mai mari ca puterea maxima reala..

Eu ti-as recomanda un Vitodens 100-W 35 kW + Boiler cu serpentina de 200 litri (de preferat boiler Viessmann; daca nu, oricare alt boiler).
-o centrala cu boiler iti acopera necesarul actual si viitor de apa calda, inclusiv la mai multe bai.

Daca e o problema cu spatiul, exista centrala cu boiler incorporat Vitodens 111-W 35 kW. Ceva asemanator gasesti si la Ferroli BlueHelix Tech K, precum si la Chaffoteaux Niagara Advance 35.

Daca vrei musai o centrala cu preparare apa calda instant, ia Vitodens 050-W 33.
Cea mai ieftina centrala de 35 kW cred ca e Motan Mkdens 35.
---------------------------------
Ia in calcul la Investitii si o Statie de dedurizare, si pune Stabilizator de tensiune la centrala termica (eventual si la alte aparate din casa).
Avatar utilizator
Alex-T
Junior
Mesaje: 14
Membru din: 15 Ian 2019 16:51
Localitate: Bucuresti

Centrala termica cu preparare Apa calda instant

Mesaj necitit de Alex-T »

Nu am spus ca vreau ceva ieftin, ca si buget undeva la 5000-5500.
Sincer da, prefer una cu apa calda instant, una care sa nu ma lase la greu sa zic asa...

La Vitodens 050-W 33 ma incadrez ca si investitie, dar pot avea ceva mai bun in bugetul alocat oare?
Ma uitam si la Buderus Logamax Plus GB172-30 iK H, este peste Vitodens 050-W 33 ?
Sau daca mai cresc putin bugetul se poate lua ceva si mai bun?

Stabilizatorul si statia sunt luate in calcul, investitia este separat aici.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica cu preparare Apa calda instant

Mesaj necitit de fuji »

Alex-T scrie: 15 Ian 2019 23:14 Nu am spus ca vreau ceva ieftin, ca si buget undeva la 5000-5500.
deci, eu am luat in calcul si locatia, la fel si tipul apei de alimentare (retea locala, cu apa netratata, sau put de adancime, deci nu oraseneasca) -si am exclus centralele cu schimbator AlSi (care au restrictii ale calitatii apei chiar in documentatia lor).

La Viessmann scara valorica o deduci chiar din numerotare: 050, 100 / 111, 200 / 222, 300 / 333 / 343.
Dar.. nu vrei sa stii cat costa un Vitodens 200-W de 35 kW ! Am mai montat d-astea, dar numai cu Boiler separat. Nu mai stiu daca a fost 20 mii Lei sau mai degraba 25 mii Lei.

Vitodens 050 e o centrala cu automatizare relativ simpla, dar fiabila -Vitodens 100-W are cam acelasi schelet tehnic, doar automatizarea e mai compexa (ecran touchscreen si posibilitati de montare module suplimentare pentru comanda diverse circuite incalzire). Insa si pretul e mult mai mare la Vitodens 100-W, dar tu te incadrezi cu bugetul.

Da, GB172i si Bosch Condens 7000i sunt superioare pe hartie lui Vitodens 050, poate chiar si lui Vitodens 100, dar.. vezi mai sus.
Avatar utilizator
Alex-T
Junior
Mesaje: 14
Membru din: 15 Ian 2019 16:51
Localitate: Bucuresti

Centrala termica mai buna ca Vitodens 100-W

Mesaj necitit de Alex-T »

In regula, ca si concluzie sa zic asa de preferat este sa evit modelele cu schimbator AlSi si sa merg pe modelele ce ofera un shimbator inox.
Am inteles, un model este Vitodens 100-W.

Vreau doar sa stiu daca pot lua ceva peste acest Vitodens 100-W,? exceptand modelele cu schimbator AlSi
bugetul il cunosti...poate sunt dispus sa in mai cresc cu 500 lei max daca ajuta....

MS
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica mai buna ca Vitodens 100-W

Mesaj necitit de fuji »

Alex-T scrie: 17 Ian 2019 14:06Vreau doar sa stiu daca pot lua ceva peste acest Vitodens 100-W,? exceptand modelele cu schimbator AlSi
crezi ca nu spuneam, daca stiam ?

Vitodens 200-W 26 kW =18.700 Lei
Vitodens 200-W 35 kW =20.800 Lei
Vitodens 222-W 35 kW =16.400 Lei
Avatar utilizator
Alex-T
Junior
Mesaje: 14
Membru din: 15 Ian 2019 16:51
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de Alex-T »

Ok, am inteles.
Multumesc frumos!

O recomandare pentru un stabilizator pentru centrala? Ma poti ajuta?

MS
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

stabilizator de tensiune pentru Centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

Stabilizator well cu releu.. AVR-SERV Constant 500 e suficient (sau 1000, daca vrei sa bagi mai multe aparate in el).
Avatar utilizator
Iulian
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 11 Dec 2018 23:21

Centrala termica Buderus GB072 fara robineti

Mesaj necitit de Iulian »

Am cumparat recent o centrala Buderus GB 072 24K cu incalzire si ACM, dar in (colet) setul de livrare nu existau robinetii care sunt metionati ca accesorii in documentatia tehnica a centralei fiind nevoit sa-i cumpar din magazin. Asa se livreaza aceasta centrala fara robineti?. Cu un an in urma un apropiat a cumparat Buderus GB 062 24KW si a avut in setul de livrare toti robinetii (dati de producator) mentionati in documentatie. E vreo explicatie pentru acest fapt tinand cont ca ambele centrale sunt facute de acelasi producator?.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica Buderus GB072 fara robineti

Mesaj necitit de fuji »

Iulian scrie: 24 Ian 2019 10:52..robinetii care sunt metionati ca accesorii..
da, accesorii, care nu sunt obligatorii sa fie acelea, adica fix acel tip de robineti. Si nu zice nimeni ca sunt inclusi in pret (..sau daca zice, sa-i furnizeze !).
Poti pune oricand niste robineti de la buticul din colt, de preferat robineti sferici italieni.

Nu cred ca a fost livrat cu GB062 cu placa de racorduri cu robineti, eventual doar cu o placa de racorduri (adica cu niple).

Dintre accesoriile de prin documentatiile nemtesti, valorosi sunt robinetii sferici de gaz ce apar acolo -sunt d-aia cu siguranta termica (se inchid la foc, la cresterea temperaturii), cf. standard german.

Pe scurt, datorita puterii scazute de cumparare din Ro toata lumea scoate din pachete tot ce se poate scoate, ca sa ofere centrala la un pret cat mai scazut -pret pe care sa-l poata plati romanii. Daca centrala se furniza cu placa cu racorduri si robineti.. si costa 400 Lei.. ai fi platit ? :roll:
Avatar utilizator
Iulian
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 11 Dec 2018 23:21

Centrala termica GB072 functioneaza silentios

Mesaj necitit de Iulian »

Am trecut azi pe la persoana care a cumparat GB 062 si mi-a reconfirmat faptul ca setul de livrare a continut si robinetii. M-am uitat la robineti si erau intr-adevar robinetii din documentatie, dar fara robinetul de gaz. Am vazut ca la GB 072 umplerea instalatiei nu se face in interiorul centralei ca la GB 062 si trebuie facut un racord pentru umplere din conducta de apa rece ce intra in centrala. S-a facut PIF-ul la GB 072 si functioneaza silentios.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica GB072 functioneaza silentios

Mesaj necitit de fuji »

Iulian scrie: 24 Ian 2019 16:40 S-a facut PIF-ul la GB 072 si functioneaza silentios.
interesant ar fi sa ne zici de ce ai ales GB072 si nu GB062 (sau mai noul GB122).

Avatar utilizator
Iulian
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 11 Dec 2018 23:21

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de Iulian »

Am cumparat GB 072 24 KW in urma discutiilor de pe acest forum (Iulian » 11 Dec 2018 , pag. 30) si a recomandarii facute de firma care face PIF-ul si asigura service-ul in perioada de garantie. Mi-ati spus de la inceput ca GB 072 este superioara fata de GB 062, iar cei de la firma mi-au spus si ei acelasi lucru si m-au asigurat ca nu gresesc cumparand GB 072. Despre GB 122 fiind o centrala nou aparuta, s-au abtinut sa faca un review pentru ca inca nu au lucrat cu ele iar eu am vrut sa am certitudinea ca nu risc.
Avatar utilizator
madalin
Mesaje: 3
Membru din: 25 Ian 2019 16:52

alegere Centrala termica casa 100 mp Valenii de Munte

Mesaj necitit de madalin »

salutare. la fel ca toti cei de aici incerc sa ma hotarasc si eu la o ct pentru o casa de aprox.100mp.locatie valenii de munte, ph,alimentare apa de la retea, din calcul iese un necesar de 20kw la caldura. comentariile care cred ca mi se potrivesc se invart intre GB 072, GB 122 si vitodens 050.ca o concluzie, raport pret-calitate-fiabilitate ce-mi recomandati ?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

alegere Centrala termica casa 100 mp Valenii de Munte

Mesaj necitit de fuji »

madalin scrie: 25 Ian 2019 17:01.. intre GB 072, GB 122 si vitodens 050.ca o concluzie, raport pret-calitate-fiabilitate ce-mi recomandati ?
e o loterie pana la urma. Ia-o pe cea care beneficiaza de service local mai bun.
Avatar utilizator
madalin
Mesaje: 3
Membru din: 25 Ian 2019 16:52

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de madalin »

Mulțumesc mult. O sa mă mai gândesc puțin până luni când o să fac o comanda.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori