Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mrh
Membru Activ
Mesaje: 41
Membru din: 03 Apr 2018 12:46

putere termica Boiler

Mesaj necitit de mrh »

Salut,

Fuji imi zici te rog boilerul Vitocell 100-V de 200l ce putere maxima accepta pe serpentina?
Ma tot uit la specificatii si mi-s neclare: se dau puteri diferite in functie de temperatura agentului termic, i.e daca e 90 grade si vrem sa incalzim de la 10 la
60 grade atunci zice ca e 36kw, etc

Mersi!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: putere termica Boiler

Mesaj necitit de fuji »

mrh scrie: 29 Sep 2019 20:48se dau puteri diferite in functie de temperatura agentului termic, i.e daca e 90 grade si vrem sa incalzim de la 10 la 60 grade atunci zice ca e 36 kw, etc
pai da, e normal.
Boilerul cu serpentina nu produce caldura.. e un Schimbator de caldura (cu acumulare), deci preia caldura transmisa de un Agent termic catre Apa menajera.
Puterea sa termica depinde de temperatura agentului termic, precum si de cea a apei reci (ca variaza si asta).
Ce ai scris tu e Puterea maxim posibila, cand centrala merge la maxim cu 90 grade pe tur. In toate celelalte cazuri, cand temperatura agentului va fi mai mica, scade si puterea termica a boilerului (respectiv dureaza mai mult sa ajunga temperatura Apei de consum la 40-45 grd, si si mai mult la 60 grade C).
Avatar utilizator
Abu
Junior
Mesaje: 7
Membru din: 02 Ian 2019 16:04

centrale termice cu Opentherm

Mesaj necitit de Abu »

Buna seara domnule Fuji,

daca se poate, imi spuneti va rog ce centrale respecta protocolul Opentherm? Sunt interesat de achizionarea unui sistem Honeywell Evohome si as vrea sa il folosesc si la viitoarea centrala - care o fi ea. Evohome are si modul de Opentherm deci as vrea sa profit la maxim de capabilitatile lui.

Multumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: centrale termice cu Opentherm

Mesaj necitit de fuji »

Abu scrie: 08 Oct 2019 19:17daca se poate, imi spuneti va rog ce centrale respecta protocolul Opentherm?
in general, producatorii de centrale termice din linia 2 sau 3 ofera centrale cu conexiuni opentherm.
Liderii Bosch, Viessmann, Vaillant au dezvolta protocoale proprii -doar la centralele de inceput de gama ofera eventual astfel de caracteristici.
De ex. la Bosch Buderus merg (mergeau !) Condens 2000 si GB012.
La Viessmann merg opentherm si Vitodens 050 si Vitodens 100. Si uite asa avem si o sugestie. :D
Mai toate Ferroli si Beretta accepta opentherm, dar si altele.
Avatar utilizator
Abu
Junior
Mesaje: 7
Membru din: 02 Ian 2019 16:04

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2019

Mesaj necitit de Abu »

Am citit ca si Buderus si Bosch au automatizari similare cu Evohome. As dori un sistem de la Buderus, TC100v2, insa nu stiu daca stie sa coordoneze capete termostatice inteligente Bosch. Cele de la Bosch sunt la jumatate de pret fata de cele de la buderus, insa tind sa cred la interior au aceleasi componente si tehnologie. Mi-ar placea un astfel de sistem de automatizare fiindca s-ar potrivi la noua centrala Buderus GB122. Aveti idee daca robinetii Bosch pot fi comandati de catre TC100?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Buderus TC100 si robineti termostatici wifi

Mesaj necitit de fuji »

Abu scrie: 09 Oct 2019 05:30robinetii Bosch pot fi comandati de catre TC100?
eu cunosc numai robineti Bosch ! La Buderus se livreaza tot Bosch (daca n-o fi aparut intre timp o simpla reinscriptionare).
Termostatul Buderus TC100 v2 e absolut identic cu Bosch CT200. Teoretic poti sa folosesti un termostat Buderus si la o centrala Bosch, si invers: un termostat Bosch la o centrala Buderus !
Cred ca singura limitare care exista e: daca ai racordat un termostat (oricare.. Bosch sau Buderus) la o centrala Buderus, ulterior nu vei mai putea sa-l racordezi la o centrala Bosch ! Si viceversa.
-e o limitare din software.. nu sunt diferente tehnologice.

Honeywell EvoHome e o suita mai complexa de aplicatii.. insa daca n-o folosesti integral, cu cat mai multe componente, nu prea are rost..
Avatar utilizator
ktf
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 06 Mai 2017 08:32

Re: Viessmann Vitodens 050-W 24 sau Buderus GB 072-24K V2

Mesaj necitit de ktf »

fuji scrie: 09 Mai 2019 14:12
paciu scrie: 09 Mai 2019 08:22Eu înclinam pentru Buderus, dar mai multe persoane cunoscătoare, printre care și d-voastră, mi-au recomandat Vissmann.
Buderus are schimbator de AlSi, pretentios la calitatea apei -iar dedurizatorul cu schimbator de ioni chiar e interzis de Buderus.
Viessmann Vitodens are schimbator de caldura din inox, mult mai putin vulnerabil la apa de put.
Salut fuji, m-ai ajutat mai demult cu un sfat referitor la o centrala. In cazul meu, am mers pe un LOGAMAX PLUS GB 062 H V2 - 24KW si un boiler extern de 200L si am si un dedurizator North Star 30D instalat. Este ok in cazul asta ?

Si o intrebare tot pe subiectul asta : am un cumnat si o casa de 120mp, partial izolata si vrea o centrala pe gaz. Sa il indrum spre Viessmann Vitodens 050-W 24KW ? Nu vrea sa isi puna boiler extern si are doar o baie. Momentan o sa aiba apa din put, o sa se conecteze la reteaua de apa din satul respectiv, am inteles ca e un put de mare adancime si posibil sa fie duritatea mai mica (nu stiu sigur).
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Vitodens 050 si apa de put

Mesaj necitit de fuji »

ktf scrie: 23 Oct 2019 20:56 am mers pe un LOGAMAX PLUS GB 062 H V2 - 24KW si un boiler extern de 200L si am si un dedurizator North Star 30D instalat. Este ok in cazul asta ?
echipamentele sunt bune.. Insa atentie la apa cu care este incarcata instalatia (inchisa) de incalzire. Ar fi bine sa fie apa demineralizata, sau de retea de la oras.. nu stiu.. Buderus interzice folosirea dedurizatoarelor schimbatoare de Ioni (la boiler e ok, deci pe apa rece, proaspata).
Sa il indrum spre Viessmann Vitodens 050-W 24KW ? Nu vrea sa isi puna boiler extern si are doar o baie. Momentan o sa aiba apa din put, o sa se conecteze la reteaua de apa din satul respectiv, am inteles ca e un put de mare adancime si posibil sa fie duritatea mai mica (nu stiu sigur).
da, mai bine Vitodens 050 in cazul asta.
Insa.. tot trebuie sa ia masuri anti-calcar. Daca nu, o a arunce schimbatorul in placi la 2-3 ani (in functie de duritatea apei). Poate mai bine foloseste un boiler electric pe Apa calda, ca sa mai protejeze centrala termica..
Avatar utilizator
schilea
Mesaje: 3
Membru din: 24 Oct 2019 11:29

Recomandare alegere centrala termica 35KW si boiler

Mesaj necitit de schilea »

Salut fuji,

In prezent am un sistemul vechi de 8 ani, format din centrala Riello Family Condens 35 IS si boilerul Eldom ECO FT 150 (avand si incalzire electrica pe care nu am folosit-o niciodata), care de-a lungul timpului mi-a creat destule probleme, in conditiile in care am facut tot timpul revizia la maxim 2 ani si verificarea cazanului. Acum 3 ani am schimbat placa electronica (2000 RON), iar in primavara centrala a dat de 2 ori eroare de temperatura maxima a gazelor si mi s-a recomandat inlocuirea schimbatorului de caldura (alti 2000 RON). Boilerul nici el nu este grozav, a schimbat deja o data rezistenta electrica si, mai nou, am scurgeri pe la valva de presiune (max 4bar), desi am inlocuit acum un an vasul de expansiune cu unul de 24l.

Asa ca m-am hotarat sa fac un upgrade si as avea nevoie de un sfat legat de alegerea pe care urmeaza sa o fac:

1. Centrala - echivalent tot 35kw as avea de ales intre:
- Viessmann Vitodens 100-W 35 kW incalzire
- VAILLANT ecoTec PLUS VU INT II 356 /5-5 - 35 kW - doar incalzire
- BUDERUS LOGAMAX PLUS GB 172 - 35 i H incazire
- BOSCH 7000iW, 35 kW incalzire

2. Boiler - aici sunt limitat de spatiu, boilerul fiind asezat pe pardoseala, in colt, sub blatul mobilei de bucatarie, nu trebuie sa depasasca 90 cm in inaltime. Cum varianta de 150l este prea inalta, singura optiune pe care am gasit-o acceptabila este cea de 120l:
- Vaillant VIH R 120/6

Legat de centrala, am achizitionat deja in primavara, odata cu senzorii de fum si CO, un cronotermostat Honeywell Lyric T6R (inca in cutie) pe care vreau sa il adaug in Home assistant pentru automatizarea incalzirii. Astfel, din ce am citit, daca vreau sa beneficiez la maximum de Opentherm si automatizare, varianta care ramane, tinand cont si de pret, ar fi Viessmann Vitodens 100-W 35 kW incalzire.

Deci ce parere ai de combinatia Viessmann Vitodens 100-W 35 kW incalzire + Vaillant VIH R 120/6 + Honeywell Lyric T6R?

Merita sa renunt la Opentherm - Honeywell Lyric T6R (sa il vand pe olx) si sa incerc alta optiune?

Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare alegere centrala termica 35KW si boiler

Mesaj necitit de fuji »

schilea scrie: 24 Oct 2019 12:31mi s-a recomandat inlocuirea schimbatorului de caldura (alti 2000 RON).
era bine sa fi scris aici inainte de inlocuirea Schimbatorului.. chiar inainte de inlocuirea placii electronice. Gizas !
1. Centrala - echivalent tot 35kw as avea de ales intre:
- Viessmann Vitodens 100-W 35 kW incalzire
- VAILLANT ecoTec PLUS VU INT II 356 /5-5 - 35 kW - doar incalzire
- BUDERUS LOGAMAX PLUS GB 172 - 35 i H incazire
- BOSCH 7000iW, 35 kW incalzire
eu as alege intre 1, 3 si 4 -dar eu zic sa incerci 1, adica Vitodens 100-W !
Nu stiu de ce s-a gaurit schimbatorul ala Riello (in afara de faptul ca e prost !).. de aceea mai bine nu mai pui o varianta cu schimbator de AlSi, cum e la Bosch Buderus (desi la astia nu se compara cu Riello Beretta, e AlSi de alta calitate fata de Al simplu).
Boiler - aici sunt limitat de spatiu, boilerul fiind asezat pe pardoseala, in colt, sub blatul mobilei de bucatarie, nu trebuie sa depasasca 90 cm in inaltime. Cum varianta de 150l este prea inalta, singura optiune pe care am gasit-o acceptabila este cea de 120l:
- Vaillant VIH R 120/6
orice dealer Viessmann iti va oferi si varianta cu boiler 120 Litri Reflex (Germania), ca e livrat tot de Viessmann.
-e un boiler cu racordurile in sus, deci de montat sub centrala !

Si altii au boilere de 120 litri: in primul rand Bosch, Buderus, dar si Tesy sau chiar Motan ! Depinde cum trebuie sa fie racordurile: in sus sau laterale.
Legat de centrala, am achizitionat deja in primavara, odata cu senzorii de fum si CO, un cronotermostat Honeywell Lyric T6R (inca in cutie) pe care vreau sa il adaug in Home assistant pentru automatizarea incalzirii.
Foarte frumos -impresionant !
daca vreau sa beneficiez la maximum de Opentherm si automatizare, varianta care ramane, tinand cont si de pret, ar fi Viessmann Vitodens 100-W 35 kW incalzire.

Deci ce parere ai de combinatia Viessmann Vitodens 100-W 35 kW incalzire + Vaillant VIH R 120/6 + Honeywell Lyric T6R?

Merita sa renunt la Opentherm - Honeywell Lyric T6R (sa il vand pe olx) si sa incerc alta optiune?
nu trebuie sa faci o obsesie din opentherm. Acest protocol prilejuieste termostatului sa moduleze flacara arzatorului continuu, deci nu sa functioneze doar on/off. Insa Beneficiile nu sunt neaparat impresionante..
Opentherm da posibilitatea teoretica sa portezi anumite functii de la centrala la termostat -insa nefiind vorba de un standard, rar se "pupa" termostatele cu modelul de centrala, astfel incat pana la urma tot cu modularea flacarii te alegi.

Termostatele Honeywell sunt printre cele mai fiabile, eu folosesc unul cu fir de 16 ani (..si probabil va supravietui centralei !).
Lyric T6R poti sa-l legi la opentherm la Vitodens 100 sau la on/off.
Eu te sfatuiesc sa mergi pe aceasta varianta in continuare.

Daca nu aveai T6R cumparat (plus alte componente Honeywell) si vroiai sa te indrepti catre Bosch sau Buderus, atunci merita sa iei termostatul CT200 Bosch (respectiv TC100 Buderus, acelasi produs), eventual cu capete termostatice wifi. Insa.. vezi mai sus.
Avatar utilizator
schilea
Mesaje: 3
Membru din: 24 Oct 2019 11:29

Re: Recomandare alegere centrala termica 35KW si boiler

Mesaj necitit de schilea »

fuji scrie: 24 Oct 2019 13:10 era bine sa fi scris aici inainte de inlocuirea Schimbatorului.. chiar inainte de inlocuirea placii electronice. Gizas !
Schimbatorul nu l-am inlocuit inca, am observat ca centrala intra in reset atunci cand facem toti 4 cei din casa baie succesiv, asa ca m-am gandit ca pot sa mai trag de el un an cu putina planificare. Cu placa nu am avut ce face pentru ca a cazut iarna in timp ce eu eram in concediu. Cand m-am intors erau 15 grade in casa si a trebuit sa o inlocuiesc in regim de urgenta.
fuji scrie: orice dealer Viessmann iti va oferi si varianta cu boiler 120 Litri Reflex (Germania), ca e livrat tot de Viessmann.
-e un boiler cu racordurile in sus, deci de montat sub centrala !
Si altii au boilere de 120 litri: in primul rand Bosch, Buderus, dar si Tesy sau chiar Motan ! Depinde cum trebuie sa fie racordurile: in sus sau laterale.
Merci pentru sugestiile de boiler. Reflex-ul este oferit la pachet doar pentru centrala de 26W, am sunat la acum cateva zile la Viesmann, separat costa dublu fata de Vaillant. Mai incerc poate obtin ceva.
Acum am racordurile laterale, dar orice varianta este acceptabila atata timp cat ma duce sub 90cm. O sa analizez mai departe care s-ar potrivi.
fuji scrie: Daca nu aveai T6R cumparat (plus alte componente Honeywell) si vroiai sa te indrepti catre Bosch sau Buderus, atunci merita sa iei termostatul CT200 Bosch (respectiv TC100 Buderus, acelasi produs), eventual cu capete termostatice wifi. Insa.. vezi mai sus.
La Bosch/Buderus am vazut ca nu merge conectat termostatul in Home Assistant, si cum eu mai am si niste senzori de temperatura Xioami conectati acolo as merge pe totusi pe varianta Honeywell. Capete termostatice am la caloriferele din camere, dar fara wifi si nu stiu daca le-as schimba acum. Dar e o varianta pentru viitor.

Multumesc mult fuji pentru sugestii.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

schimbator caldura centrala Riello

Mesaj necitit de fuji »

schilea scrie: 24 Oct 2019 15:48Schimbatorul nu l-am inlocuit inca, am observat ca centrala intra in reset atunci cand facem toti 4 cei din casa baie succesiv, asa ca m-am gandit ca pot sa mai trag de el un an cu putina planificare.
la prepararea de Apa calda centrala functioneaza la puterea sa termica maxima.
Probabil schimbatorul are depuneri.. e colmatat.. si atunci centrala intra in supra-temperatura.. nu stiu. Stie service-ul.
Reflex-ul este oferit la pachet doar pentru centrala de 26W, am sunat la acum cateva zile la Viesmann, separat costa dublu fata de Vaillant.
Reflex e un producator independent. E liderul de piata la Vase de expansiune, de exemplu. Insa produce si Boilere cu serpentina. Cu acest boiler mic de 120 litri au legat o relatie de colaborare cu Viessmann (..ca tot le livrau Vasele de expansiune).
Da, ai dreptate, cumparat separat boilerul reflex e peste 3000 Lei in conditiile in care vad ca un boiler Vaillant e sub 2000 Lei !
Cam tot cat boilerul Vaillant costa si Ariston BDR CDS 120 ARI EU 2
Avatar utilizator
schilea
Mesaje: 3
Membru din: 24 Oct 2019 11:29

Re: schimbator caldura centrala Riello

Mesaj necitit de schilea »

fuji scrie: 24 Oct 2019 18:29Reflex e un producator independent. E liderul de piata la Vase de expansiune, de exemplu. Insa produce si Boilere cu serpentina. Cu acest boiler mic de 120 litri au legat o relatie de colaborare cu Viessmann (..ca tot le livrau Vasele de expansiune).
Da, ai dreptate, cumparat separat boilerul reflex e peste 3000 Lei in conditiile in care vad ca un boiler Vaillant e sub 2000 Lei !
Cam tot cat boilerul Vaillant costa si Ariston BDR CDS 120 ARI EU 2
@fuji Multumesc mult de sugestii.
Am verificat acum boilerele de 120/150L de la Vaillant, Buderus, Bosch, Reflex, Ariston, Motan, Ferroli etc. si singurele care se incadreaza in criteriul de inaltime max 93cm (sub blatul de bucatarie) cu tot cu tevaraie sunt Vaillant 120L si Reflex 120L. Toate celelalte sunt mai mari de 95cm. Daca nu o sa obtin un discount de la Viesmann pentru Reflex in combinatia dorita, probabil ca o sa merg pe Vaillant VIH R 120/6 unde am un spatiu de manevra de 75mm (930 - 853), zic eu suficient sa se monteze tevaraia in unghi de 90.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrala termica Daikin

Mesaj necitit de fuji »




Ati vazut noile centrale termice Daikin ?
Ce pot eu sa va zic e ca sunt niste centrale foarte mici dimensional -esti impresionat de la prima interactiune cu ea. :shock:
Cam asa era si Remeha Tzerra.

Din punct de vedere estetic si functional, eu cred ca in anii urmatori centralele Daikin o sa aiba un succes notabil. Mai ales ca implica si un Brand cunoscut de publicul larg.
Avatar utilizator
Movidiu90
Mesaje: 1
Membru din: 07 Noi 2019 09:36

Centrala termica Vitodens 050 + Accesorii

Mesaj necitit de Movidiu90 »

Bună ziua,doresc să achiziționez o centrala termica pentru un apartament de 51mp. Viessmann Vitodens 050-W 24 kW( centrala) +Honeywell Smart Round Y87RF(termostat)+stabilizator tensiune well va500 e bună combinația?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica Vitodens 050 + Accesorii

Mesaj necitit de fuji »

Movidiu90 scrie: 07 Noi 2019 09:42 ..centrala termica pentru un apartament de 51mp. Viessmann Vitodens 050-W 24 kW( centrala) +Honeywell Smart Round Y87RF (termostat)+stabilizator tensiune well va500 e bună combinația?
combinatia e buna, in sensul ca e functionala.
Poate totusi in loc de Y87RF iei T3RF.
Iar stabilizatorul.. cele de la well au codul AVR-ceva sau AVRS-ceva.. Mai bune sunt cele cu Servo-motor, dar merg si cele cu Releu.
Avatar utilizator
sorint87
Junior
Mesaje: 15
Membru din: 12 Ian 2017 17:57

Centrala termica 24 kW 3000 Lei

Mesaj necitit de sorint87 »

Salut @fuji. Doresc sa achizitionez o centrala de 24w, in jur de 3000 RON, ( voiam sub 3000 dar am vazut recomandari de Vitodens 050-W care e 3300) intrebarea mea: este best buy in acest interval de pret? Stau la curte in Bucuresti, nu este zona cu apa dura.

Alte recomandari? In caz va vor fi preturi bune la ele saptamana viitoare.

Multumesc anticipat!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica 24 kW 3000 Lei

Mesaj necitit de fuji »

sorint87 scrie: 08 Noi 2019 19:41 Salut @fuji. Doresc sa achizitionez o centrala de 24w, in jur de 3000 RON, ( voiam sub 3000 dar am vazut recomandari de Vitodens 050-W care e 3300) intrebarea mea: este best buy in acest interval de pret? Stau la curte in Bucuresti, nu este zona cu apa dura.
Vaillant si Vitodens 050 sunt cam cu 10% mai scumpe -si nu cred ca vor fi preturi mai mici (ar trebui sa fie mai mari!).

Eventual, GB062 Buderus si Bosch Condens 2500 ar putea sa mai scada un pic (oricum le gasesti sub 3200 la ora actuala).
Aceeasi situatie si la Ariston Clas One.

Deja sub 3000 Lei sunt Ariston Cares / Chaffoteaux Inoa si noul Ferroli Bluehelix Prima.
Cam astea ar fi centralele cu condensare.

Mai gasesti si centrale clasice: Motan SIgma, Arca Pixel, Arca Pocket,
Avatar utilizator
alex230ro
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 15 Sep 2019 14:32

Centrala termica Vitodens 111 si termostat Salus IT500

Mesaj necitit de alex230ro »

Vitodens 111 W s a luat, plus un Salus IT 500 din păcate acum merge in orb luni se montează termostat. Cei care au montat centrala au zis că nu știu/vor să se bage.
Avatar utilizator
sorint87
Junior
Mesaje: 15
Membru din: 12 Ian 2017 17:57

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2019

Mesaj necitit de sorint87 »

Recomanzi diferenta de 10% pt Vaillant si Vitodens 050? Daca da care dintre ele?

Cele 2 au reviewuri destul de ok peste tot, restul au si multe negative la nivel de zgomot sau piese schimbate, trebuie sa vedem si ce apare saptamana viitoare la blackfriday...dar ma gandesc ca degeaba te bucuri acum la cateva sute de lei daca in timp ai problema cu ea :), multumesc pt raspunsuri.
fuji scrie: 08 Noi 2019 22:28Vaillant si Vitodens 050 sunt cam cu 10% mai scumpe -si nu cred ca vor fi preturi mai mici (ar trebui sa fie mai mari!).
Eventual, GB062 Buderus si Bosch Condens 2500 ar putea sa mai scada un pic (oricum le gasesti sub 3200 la ora actuala).
Aceeasi situatie si la Ariston Clas One.
Deja sub 3000 Lei sunt Ariston Cares / Chaffoteaux Inoa si noul Ferroli Bluehelix Prima.
Cam astea ar fi centralele cu condensare.
Mai gasesti si centrale clasice: Motan SIgma, Arca Pixel, Arca Pocket,
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] și 17 vizitatori