Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Viessmann Vitodens 050-W 24 sau Buderus GB 072-24K V2

Mesaj necitit de fuji »

paciu scrie: 09 Mai 2019 08:22Eu înclinam pentru Buderus, dar mai multe persoane cunoscătoare, printre care și d-voastră, mi-au recomandat Vissmann.
Buderus are schimbator de AlSi, pretentios la calitatea apei -iar dedurizatorul cu schimbator de ioni chiar e interzis de Buderus.
Viessmann Vitodens are schimbator de caldura din inox, mult mai putin vulnerabil la apa de put.
Avatar utilizator
paciu
Mesaje: 4
Membru din: 08 Mai 2019 15:56

Re: Viessmann Vitodens 050-W 24 sau Buderus GB 072-24K V2

Mesaj necitit de paciu »

fuji scrie: 09 Mai 2019 14:12
paciu scrie: 09 Mai 2019 08:22Eu înclinam pentru Buderus, dar mai multe persoane cunoscătoare, printre care și d-voastră, mi-au recomandat Vissmann.
Buderus are schimbator de AlSi, pretentios la calitatea apei -iar dedurizatorul cu schimbator de ioni chiar e interzis de Buderus.
Viessmann Vitodens are schimbator de caldura din inox, mult mai putin vulnerabil la apa de put.
Mulțumesc.
Acum incă 2 întrebări:
1. De care Vissmann recomandați?
a) Vitodens 050-w 24 sau
b) Vitodens 100-w 26.
Amândouă cu prepararea apei instant.
2. Acel filtru anti-magnetită este de folos sau este frecție...?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Viessmann Vitodens 050-W 24 sau Vitodens 100-W

Mesaj necitit de fuji »

paciu scrie: 09 Mai 2019 16:10 a) Vitodens 050-w 24 sau b) Vitodens 100-w 26.
E suficient de bun Vitodens 050, dar, na, Vitodens 100 are display mai mare, touchscreen. Si automatizare mai complexa, dar nu stiu daca vei folosi acest atuu.
Acel filtru anti-magnetită este de folos sau este frecție...?
pai depinde care filtru anti-magnetita.. Sunt de fapt dispozitive magnetice, care atrag (si separa) particolele metalice.. Fernox e dispozitivul clasic, sau Adey, Watts..

Insa acel dispozitiv separa doar partile metalice din apa (daca astfel de parti metalice exista in instalatie !).. Tot e nevoie si de un Filtru Y pe instalatie. Orice metoda de filtrare e buna.

Incearca sa bagi Apa demineralizata pentru Instalatii in circuitul inchis de incalzire, deci nu apa de put.
Avatar utilizator
iulic
Mesaje: 4
Membru din: 14 Mai 2019 13:58

Centrala termica casa Iasi, apa dura

Mesaj necitit de iulic »

Am parcurs cu interes acest topic si multumesc dlui fuji pentru contributie.
Tema pe care ma framant sa o rezolv:
1. Imobil: Casa de 130 mp utili, din caramida, izolata cu polistiren de 10 cm, tamplarie de calitate PVC cu geamuri de tip tripan, cu cea mai mare parte a suprafetelor vitrate orientata spre sud. Dispune de 2 bai si o bucatarie si este locuita de 4 persoane.
2. Instalatie termica: teava PPR si radiatoare de aluminiu, centrala dispusa in bucatarie.
3. Utilitati - conditii:
- apa este de la reteaua publica (zona metropolitana Iasi), insa are o duritate ridicata;
- gazele naturale si electricitatea sunt in parametri (pentru siguranta, utilizez un stabilizator de tensiune).
Intentionez sa inlocuiesc centrala termica actuala, model Ferroli DOMIproject F32D, din doua motive: schimbatorul bitermic a suferit vreo 4-5 spalari chimice in cei 6 ani de functionare din cauza apei dure si estimez ca nu mai face fata la inca o spalare; cea mai deranjanta este insa productia de calcar pe saptamana, care imi infunda tot ce inseamna baterie si dus.

Ma preocupa posibilitatea de a instala o centrala noua, robusta / cu costuri de intretinere rezonabile pentru conditiile de apa dura si care sa-mi asigure confort pe partea de apa calda.
Mi-as dori: Viessmann Vitodens 111W, 26kW (cu boiler incorporat de 46 l), insa din pacate nu dispun de camera tehnica, si acest model are dimensiuni prea mari pentru locul unde trebuie instalata.
Compromis: Vitodens 100W, 26 kW, eventual cu ceva automatizari daca investitia nu este prea mare.

Intrebari: In ce masura, insa, o centrala de va face fata debitului de apa calda (macar dus + bucatarie)? Schimbatorul de inox rezista la spalari chimice multiple?

P.S: Am urmarit si Buderus GB172, dar ezit pentru ca are schimbator Al-Si.

Multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica casa Iasi, apa dura

Mesaj necitit de fuji »

pentru un debit mai mare de apa calda poti monta Vitodens 050-W 33 kW (sau Vitodens 100-W 35 kW, daca consideri ca merita aproape 1000 Lei in plus).
Poti monta si GB172i sau Condens 7000i, daca umpli instalatia cu apa dedurizata, distilata, sau mineralizata.. cum o fi. Conteaza mult si conductivitatea apei !

La partea de apa proaspata, menajera.. singura solutie ar fi o statie de dedurizare.
Daca nu vrei sa montezi, atunci asuma-ti ca vei curata de 1-2 ori schimbatorul in placi (atat la Vitodens, cat si la GB172i), si pe urma il inlocuiesti. Avantajul inlocuirii: pret relativ scazut (3-400 Lei, plus manopera).
Avatar utilizator
iulic
Mesaje: 4
Membru din: 14 Mai 2019 13:58

putere minima Centrala termica

Mesaj necitit de iulic »

Am intors pe toate partile deja varianta instalarii dedurizatorului cu schimbator de ioni. Principalele inconveniente ar fi ca nu am camera tehnica, ca necesita o investitie initiala relativ ridicata si ca echipamentul presupune cheltuieli si efort de intretinere. In plus, apa necesita un sistem suplimentar de conditionare pentru a fi bauta (filtru cu osmoza inversa). Un calcul sumar imi sugereaza ca e mai avantajos sa fac doua spalari chimice si apoi sa inlocuiesc schimbatorul in placi (aprox 900 lei la 3 ani), insa nu imi dau seama daca apar si alte defectiuni datorate apei dure.
Legat de tratarea apei, mentionez ca in caminul de apa am deja instalat de vreo 6 luni un aparat Scalewatcher (tratare magnetica anticalcar). Din pacate, mi se pare ca are o eficienta redusa si ma gandesc sa-l returnez, producatorul acceptand reuturnarea in termen de 1 an de la clientii nemultumiti. Aveti poate alte experiente (eventual pozitive) cu acest tip de dispozitive?
Legat de modelul de centrala, as investi 1000 de lei in plus pentru un produs de calitate, daca mi-ar asigura confortul pentru apa calda instant. O ezitare am insa, din cauza raportului de modulare de doar 1:4 pentru Viessmann 100-W, ceea ce face ca modelul de 35 kW sa aiba puterea minima de aproximativ 9kW. Daca vreau sa folosesc apa la debit mic, iar fierbe apa in schimbator si se colmateaza cu calcar.
Atatea dileme... sper sa pot lua decizia corecta cu ajutorul vostru.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: putere minima Centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

iulic scrie: 16 Mai 2019 00:23Legat de modelul de centrala, as investi 1000 de lei in plus pentru un produs de calitate, daca mi-ar asigura confortul pentru apa calda instant. O ezitare am insa, din cauza raportului de modulare de doar 1:4 pentru Viessmann 100-W, ceea ce face ca modelul de 35 kW sa aiba puterea minima de aproximativ 9kW. Daca vreau sa folosesc apa la debit mic, iar fierbe apa in schimbator si se colmateaza cu calcar.
confort la Apa calda presupune existenta unui Boiler. Dar nu e spatiu.. deci, ramane varianta instant. De ce nu avem apa calda din belsug ..? Simplu: pentru ca n-avem spatiu ! Raspunde asa la orice reclamatie, si esti acoperit. :D

N-o sa fiarba centrala daca o folosesti pe putere minima, sau mai mult ca in situatia in care o folosesti pe putere maxima ! Baga apa demineralizata in circuitul primar de incalzire, circuitul centralei, sau in orice caz, nu acea apa din put, si nu vei avea probleme.
Avatar utilizator
iulic
Mesaje: 4
Membru din: 14 Mai 2019 13:58

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2019

Mesaj necitit de iulic »

Fuji, multumesc pentru clarificari. Accept ironia, cu toate ca nu ma consider chiar atehnic. M-am documentat destul de mult inainte sa scriu pe acest forum si am inteles de la inceput ca ideal ar fi sa montez boiler sau cel putin centrala cu vas de acumulare a ACM.
Legat de fierberea apei in schimbatorul principal, am plecat de la formula Energie= Putere x Timp. Oarecum intuitiv am dedus ca o putere mai mare presupune mai multa energie in aceeasi unitate de timp, deci probabil apa fierbe mai repede. Se pare insa ca de la formulele de la fizica de liceu, pana la ingineria in domeniul termodinamic e cale lunga.
Ca sa fiu mai clar, avand in vedere ca am acceptat ipoteza ca voi lua o centrala cu productie de ACM instant. Referirea mea la confortul de apa calda era legata mai mult de debitul de ACM instant: in ce masura centrala de 26 kW asigura un debit suficient pentru situatii cu doi consumatori concomitent si daca se justifica upgrade la 35 KW (sau 33 kW).
Oricum, locuinta mea e racordata la apa din reteaua publica, nu e din put, dar apa din suburbia unde locuiesc e mai dura. Cum ziceam, am montat deocamdata un sistem Scalewatcher, dar pare putin eficient (am avut si recomandari pozitive si negative privind acest sistem). Voi intreba cum se procedeaza pentru incarcarea instalatiei cu apa dedurizata.
Mi-ati starnit interesul si pentru un sistem de automatizare inteligent Danfos, dar locuinta are living+3 dormitoare+bucatarie+2 bai, deci necesita ceva calcule de rentabilitate, caci sistemul e scump.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

ecuatia energiei termice Q = mc∆T

Mesaj necitit de fuji »

Centralele astea.. au o putere termica declarata pentru Incalzire, si alta putere termica pentru preparare Apa calda. Asta din cauza restrictiilor la Noxe: pe incalzire trebuie sa se incadreze strict in niste valori, si atunci se limiteaza puterea maxima posibila. Insa la functionarea pe Apa calda se poate considera ca e o functionare temporara in acel regim..

De ex. Vitodens 100-W 26 kW are o putere termica pe Apa calda de 29,3 kW.

heat energy = (mass of substance)(specific heat)(change in temperature)
Q = m c ∆T

Q = heat energy (Joules, J); m = mass of a substance (kg); c = specific heat (units J/kg∙K); ∆ is a symbol meaning "the change in";
∆T = change in temperature (Kelvins, K).
-daca pui un punct peste Q si m, ai energie termica (W) si debit masic (adica kg/s, nu kg).

Completam cele de mai sus cu m =ρ x V, ρ = densitatea apei, iar V = debitul volumic.

Sa facem niste calcule pentru Apa calda cu temperatura de 35 grd la robinet, respectiv 40 grd C (si implicit dT=25 K, resp. dT=30 K).

In cazul nostru Q=29,3 kW =25.198 kcal/h.
Rezulta:
la dT=25 K, debit/ ora = 25198/25 =1008 litri/h >> adica 16,8 litri/min. de apa la 35 grd C
la dT=30 K, debit/ ora = 25198/30 =840 litri/h >> adica 14 litri/min. de apa la 40 grd C.

La Dus se ia in considerare un debit necesar de 10 litri/min.... La Cada e nevoie de macar 12 litri/min. La Bucatarie ai nevoie de 8 litri/min.

Comparativ, Vitodens 100-W 35 are pe Apa calda o putere de ..35 kW =30.100 kcal/h, ceea ce inseamna 20 litri/min. la dT=25 K si 16,7 litri/min. la dT=30 K.
Sper ca aceste calcule se clarifice un pic situatia si sa te ajute la alegere.

Trecand la Danfoss Link (sau Honeywell EvoHome).. Sistemele astea de automatizari sunt scumpe pentru ca pot face multe, pot comanda in primul rand o instalatie de incalzire in pardoseala.. dar si capete termostatice wifi si centrala termica.
Insa daca nu ai Incalzire in pardoseala, ci doar radiatoare.. poate mai bine alegi o centrala Buderus sau Bosch Condens.. ca astea functioneaza cu termostat Bosch EasyControl CT200 (sau Buderus TC100.2, tot aia), care poate comanda si capete termostatice wifi, oferite tot de Bosch. Exista si niste seturi ce includ Termostat + capete termostatice.
Iar centrala.. daca zici ca e totusi apa de retea (..uitasem eu in precedentul mesaj), inseamna ca un tratament oarecare a primit.
-si reteaua din Bucuresti are apa dura.. conteaza insa valorea duritatii: in Buc. sunt 8-10 dH (grade germane), ceea ce e acceptabil. E acceptabil si 15 dH. Si daca umpli circuitul primar cu apa buna, nu mai pot fi probleme.
Avatar utilizator
paciu
Mesaje: 4
Membru din: 08 Mai 2019 15:56

Re: Viessmann Vitodens 050-W 24 sau Vitodens 100-W

Mesaj necitit de paciu »

paciu scrie: 09 Mai 2019 16:10 a) Vitodens 050-w 24 sau b) Vitodens 100-w 26.
Am achziționat până la urmă un Vitodens 100. O rugăminte.
Îmi puteți recomanda un termostat? Wireless. Buget 200-300 lei.
Computerm Q7 RF se încadrează, dar am văzut multe plângeri privitor la conectarea radio cu centrala.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Viessmann Vitodens 050-W 24 sau Vitodens 100-W

Mesaj necitit de fuji »

paciu scrie: 28 Mai 2019 08:52Îmi puteți recomanda un termostat? Wireless. Buget 200-300 lei.
Honeywell Y87RF, sau CMT727.. sau altele de la Siemens sau Danfoss.
Restul sunt chinezesti.
Avatar utilizator
ionutp05
Mesaje: 2
Membru din: 15 Iun 2019 05:42

Chaffoteaux Mira Advance 30 sau DE Dietrich MPX 28/33 MI COMPACT

Mesaj necitit de ionutp05 »

Salut,
Pentru un apartament ~100mp, etaj 7/8, izolat, 2 bai se poate o recomandare de centrala termica in condensatie? Centrala veche, dupa aprox. 15 ani, da semne evidente de lesin si trebuie pregatit terenul pentru o inlocuire.
Dupa ceva cautari/recomandari, in principal lista s-a redus la:
- Chaffoteaux Mira Advance 30
- DE Dietrich MPX 28/33 MI COMPACT - 28 kW
Imi puteti recomanda in mod deosebit una dintre cele doua centrale? Sau pana la urma orice alta opinie/optiune este binevenita.
Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chaffoteaux Mira Advance 30 sau DE Dietrich MPX 28/33 MI COMPACT

Mesaj necitit de fuji »

bun, inteleg ca ai o preferinta pentru brandurile franceze de centrale termice. :D
Alege impacat Chaffoteaux, ca beneficiaza de reteaua Ariston de service, mult mai bine pusa la punct.
Avatar utilizator
ionutp05
Mesaje: 2
Membru din: 15 Iun 2019 05:42

Re: Chaffoteaux Mira Advance 30 sau DE Dietrich MPX 28/33 MI COMPACT

Mesaj necitit de ionutp05 »

fuji scrie: 15 Iun 2019 06:40 bun, inteleg ca ai o preferinta pentru brandurile franceze de centrale termice. :D
Alege impacat Chaffoteaux, ca beneficiaza de reteaua Ariston de service, mult mai bine pusa la punct.
:D nu prea imi plac francezii, dar de data asta se pare ca sunt castigatori. Multumesc pentru raspuns
Avatar utilizator
spaceframe
Mesaje: 2
Membru din: 01 Sep 2019 16:36

centrala termica pt apartament de 55 metri patrati parter

Mesaj necitit de spaceframe »

Buna ma aflu si eu in cautarea unei centrale termice pt un apartament de 55 metri patrati situat la parter in bloc izolat termic + termopane oras targu mures.
Apa si gazele de la reteaua publica. Buget ar fi pana in 4500 ron.
Ma intereseaza doar cele cu prepararea apei instant + caldura. Din cate am inteles pt un apartament de 55 metri patrati nu trebuie cu condensare neaparat se poate merge si pe conventionale dar oferta este mult redusa. Sa fie fiabila, usor de reparat in caz ca se strica, sa isi faca bine treaba pentru apartamentul descris. O sa vreau sa am un termostat wirelless la ea. Nu trebuie sa fie frumoasa sau cu prea multe automatizare, becuri si lcd-uri.
Radiatoare de aluminiu ramase de la prezenta centrala conventionala si nu prea sunt interesat sa le schimb.
Am citit toate paginile de pe de la acest post si am ramas cu urmatoarele optiuni dar nu stiu pe care sa o aleg:

1) Motan OPTIMUS 24 kW ERP montata cu regulator de gaz, filtru y pt impuritati, stabilizator de tensiune well VA500, termostat wireless Salus RT510RF am inteles ca merge ok. Cred ca raportul calitate pret este bun si din cate am inteles model este mai bun decat celelalte motan

2) Viessmann Vitodens 050-w 24 montata cu regulator de gaz, filtru y pt impuritati, stabilizator de tensiune well VA500, termostat Computherm Q7 RF fara fir dar nu stiu daca este bun pt ca am inteles ca centrala ar fi mai pretentiosa la termostat. Puteti sa imi recomandati unul mai bun daca este. Un pic mai scumpa calitate peste motan probabil, cu 10% mai economa pt ca este in condensatie, piese mai scumpe dar poate rezista mai mult


Nu cred ca imi trebuie filtru antimagnetita din ce am citit pe aici dar poate ma insel deci corectati-ma daca nu este asa sau daca am uitat sa mentionez ceva accesoriu.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: centrala termica pt apartament de 55 metri patrati parter

Mesaj necitit de fuji »

spaceframe scrie: 01 Sep 2019 17:421) Motan OPTIMUS 24 kW ERP montata cu regulator de gaz, filtru y pt impuritati, stabilizator de tensiune well VA500, termostat wireless Salus RT510RF am inteles ca merge ok. Cred ca raportul calitate pret este bun si din cate am inteles model este mai bun decat celelalte motan
da, ordinea calitatii la Motan e asa: Sigma, Kplus, Optimus (ordine crescatoare).
Insa.. Optimus a ajuns sa coste surprinzator de mult. Si nici nu stiu daca se (va) mai produce. Paote doar ramasite de stocuri.
2) Viessmann Vitodens 050-w 24 montata cu regulator de gaz, filtru y pt impuritati, stabilizator de tensiune well VA500, termostat Computherm Q7 RF fara fir dar nu stiu daca este bun pt ca am inteles ca centrala ar fi mai pretentiosa la termostat.
e posibil sa nu mai mearga cu computherm. Ia un Siemens, Danfoss sau Honeywell.
Adaug eu:
3) Centrala Arca Pixel 25 F
Nu cred ca imi trebuie filtru antimagnetita
un minim este un filtru grosier Y de 3/4" in instalatia de incalzire. Un filtru magnetic n-ar strica, fara a fi obligatoriu.
Avatar utilizator
spaceframe
Mesaje: 2
Membru din: 01 Sep 2019 16:36

Re: centrala termica pt apartament de 55 metri patrati parter

Mesaj necitit de spaceframe »

Conteaza daca nu se mai produce Motan Optimus? Este acum pe piata si banuiesc ca vor fi piese si pe viitor. Sau ma insel? Pret actual 2300 lei nu stiu daca este mare sau mic ca nu am urmarit preturile.

Poti sa imi recomanzi un model anume de termostat de la simens danfoss sau honeywell? Care s-ar potrivi la Motan si Viessmann Vitodens 050 pt ce am eu nevoie.

Centrala Arca Pixel 25 F nu stiu nimic despre ea. Poate poti sa mai dai niste detalii.

Ca accesorii ar fi
Regulator gaz cu filtru 3/4
Filtru Y 1/2
Filtru Y 3/4
Filtru magnetic anticalcar 1/2
Detector Gaz cu electrovalva
Stabilizator tensiune Well VA500
Ajung sau mai trebuie ceva?

Fuji tu pe care ai achizitiona-o in locul meu? Cred ca voi merge pe mana ta pentru ca eu nu am experienta in domeniul asta
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: centrala termica pt apartament de 55 metri patrati parter

Mesaj necitit de fuji »

spaceframe scrie: 02 Sep 2019 02:34 Conteaza daca nu se mai produce Motan Optimus? Este acum pe piata si banuiesc ca vor fi piese si pe viitor. Sau ma insel?
cu Motan astia nu stii niciodata, ca le schimba de pe-o zi pe alta.

[quote[Poti sa imi recomanzi un model anume de termostat de la simens danfoss sau honeywell? Care s-ar potrivi la Motan si Viessmann Vitodens 050 pt ce am eu nevoie.[/quote]oricare ! Dupa buget si design.. cu programare orara (cronotermostat) sau fara (termostat simplu). Exista si cu comanda de pe smartphone.
Cel mai sigur e sa montezi un termostat cu fir, ca alea fara fir mai pierd semnalul, li se mai termina bateriile (daca nu sunt alimentate de la priza) etc. Insa merg si cele wireless.
Centrala Arca Pixel 25 F nu stiu nimic despre ea. Poate poti sa mai dai niste detalii.
http://www.arcacaldaie.ro/Apps/WebObjec ... 3&lang=rum
Ca accesorii ar fi Regulator gaz cu filtru 3/4, Filtru Y 1/2, Filtru Y 3/4, Filtru magnetic anticalcar 1/2, Detector Gaz cu electrovalva, Stabilizator tensiune Well VA500. Ajung sau mai trebuie ceva?
e ok, daca mai trebuie ceva, aduce Instalatorul.
Avatar utilizator
iulic
Mesaje: 4
Membru din: 14 Mai 2019 13:58

Re: ecuatia energiei termice Q = mc∆T

Mesaj necitit de iulic »

fuji scrie: 17 Mai 2019 00:24 Centralele astea.. au o putere termica declarata pentru Incalzire, si alta putere termica pentru preparare Apa calda. Asta din cauza restrictiilor la Noxe: pe incalzire trebuie sa se incadreze strict in niste valori, si atunci se limiteaza puterea maxima posibila. Insa la functionarea pe Apa calda se poate considera ca e o functionare temporara in acel regim..
......

Sa facem niste calcule pentru Apa calda cu temperatura de 35 grd la robinet, respectiv 40 grd C (si implicit dT=25 K, resp. dT=30 K).

In cazul nostru Q=29,3 kW =25.198 kcal/h.
Rezulta:
la dT=25 K, debit/ ora = 25198/25 =1008 litri/h >> adica 16,8 litri/min. de apa la 35 grd C
la dT=30 K, debit/ ora = 25198/30 =840 litri/h >> adica 14 litri/min. de apa la 40 grd C.

La Dus se ia in considerare un debit necesar de 10 litri/min.... La Cada e nevoie de macar 12 litri/min. La Bucatarie ai nevoie de 8 litri/min.

Comparativ, Vitodens 100-W 35 are pe Apa calda o putere de ..35 kW =30.100 kcal/h, ceea ce inseamna 20 litri/min. la dT=25 K si 16,7 litri/min. la dT=30 K.
Sper ca aceste calcule se clarifice un pic situatia si sa te ajute la alegere.
............
Multumesc mult pentru calculele profesionale, precum si pentru sfaturile de pana acum care m-au ajutat sa gasesc cea mai echilbrata solutie!
Revin cu un feedback dupa cateva luni, perioada in care mi-am schimbat decizia. In primul rand, am renuntat la achizitia unui Viessmann din cauza comportamentului dezinteresat (ca sa nu zic neprofesionist) al firmei pe care am contactat-o. Nu vreau sa dau nume, ci doar sa precizez ca este o firma mare, cu pretentii, sediu frumos etc., dar cred ca eram un client prea mic ca sa isi piarda timpul cu niste explicatii tehnice, eventual la fata locului (cu transport asigurat de mine, la 5-10 minute distanta de sediul firmei). Am dedus ca este foarte posibil ca service-ul/intretinerea ulterioara a centralei sa fie efecuate in aceiasi parametri de "seriozitate".
Asadar, m-am orientat catre firma pe care o cunosteam, cu care am colaborat de prin 2005 si care mi-a servisat excelent cele doua centrale pe care le-am avut pana acum (inclusiv actualul Ferroli, pe care urmeaza sa-l schimb, desi nu erau specializati pe acest producator). Sunt insa specializati pe Vaillant.
Ei bine, desi parerile culese din mediul online nu par foarte favorabile centralelor in condensare produse de Vaillant, cred, cel putin in baza experientei trecute, ca noua centrala va fi bine intretinuta/servisata. Reprezentantii firmei au fost disponibili pentru explicatii tehnice, explicatii legate de fiabilitate, de preturile unor piese de schimb etc. pentru a ma ajuta sa iau decizia.
Am decis sa merg pe modelul Ecotec Plus VUW INT II 306/5-5 (putere de 30 kW pt apa calda, 26kW pentru caldura). Face parte din gama medie (Plus este intre Pure si Pro). Legat de problema care ma preocupa, debitul apei calde este in specificatiile tehnice de 14,4 litri/min. la dT-30 K, deci vreo 17 litri/min la dT=25K. Urmeaza sa o montez in cursul acestei saptamani si voi reveni cu un feedback dupa cateva saptamani de utilizare.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ecuatia energiei termice Q = mc∆T

Mesaj necitit de fuji »

iulic scrie: 10 Sep 2019 17:22Am decis sa merg pe modelul Ecotec Plus VUW INT II 306/5-5 (putere de 30 kW pt apa calda, 26kW pentru caldura). Face parte din gama medie (Plus este intre Pure si Pro). Legat de problema care ma preocupa, debitul apei calde este in specificatiile tehnice de 14,4 litri/min. la dT-30 K, deci vreo 17 litri/min la dT=25K. Urmeaza sa o montez in cursul acestei saptamani si voi reveni cu un feedback dupa cateva saptamani de utilizare.
deci, eu sunt absolut de acord ca cel mai important e Service-ul la centrala termica.
Centralele Vaillant au in general renume bun -insa in mare masura datorat centralelor clasice, conventionale. Dar si centralele Vaillant cu condensare trebuie sa functioneze bine. Per total, impresia generala e ca centralele Vaillant sunt totusi cam scumpe (in conditiile in care nu aduc mari inventii in materie de centrale cu condensare).

Si Ferroli facea pe vremuri centrale relativ bune. La un moment dat insa au comutat spre un model de produse ieftine, care le-a stricat renumele (..si nici nu ajutat economic !).
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori