Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Alex-T
Junior
Mesaje: 14
Membru din: 15 Ian 2019 16:51
Localitate: Bucuresti

diametru teava PPR

Mesaj necitit de Alex-T »

Instalatia va fi PPR.
Ca si diametru ce recomanzi ? 32 sau 40 este ok ?
Riscul de inghet nu cred sa existe, am sapat la 1m santul + ca am luat in calcul si izolatia tevilor.
Te rog doar diametrul tevii sa imi spui care ai fi mai indicat.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diametru teava PPR

Mesaj necitit de fuji »

Alex-T scrie: 03 Sep 2020 11:17 Instalatia va fi PPR.
Ca si diametru ce recomanzi ? 32 sau 40 este ok ?
la PPR dimensiunea respectiva reprezinta diametrul exterior (nu e ca la Cupru, unde dimensiunea e diam. interior).Merge si 32, e suficient de mare (echivaleaza cu 1").
Ar trebui PPR cu insertie de Aluminiu.

Nu prea e bun PPR la instalatii de incalzire..

Imagine
Avatar utilizator
aysmen
Junior
Mesaje: 14
Membru din: 10 Aug 2015 19:37

Vitodens 050-W, Bosch 2300 W sau Buderus GB122 24 kw

Mesaj necitit de aysmen »

Salutare, ce model de centrala imi puteti recomanda intre Viessmann Vitodens 050-W, Bosch 2300 W sau Buderus GB122 de 24 kw?
Care ar fi mai fiabile?
Menționez ca vreau sa o montez la o casa de aprox 80 mp si care pana acum a fost încălzită cu o centrala pe lemne de 24 KW.
Va multumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vitodens 050-W, Bosch 2300 W sau Buderus GB122 24 kw

Mesaj necitit de fuji »

aysmen scrie: 05 Sep 2020 12:49intre Viessmann Vitodens 050-W, Bosch 2300 W sau Buderus GB122 de 24 kw ?
Care ar fi mai fiabile?
ultimele modele (Bosch si Buderus) sunt aproximativ identice.
Daca apa e de put (adica nu de la reteaua oraseneasca), poate mai bine Vitodens.
Avatar utilizator
aysmen
Junior
Mesaje: 14
Membru din: 10 Aug 2015 19:37

Re: Vitodens 050-W, Bosch 2300 W sau Buderus GB122 24 kw

Mesaj necitit de aysmen »

fuji scrie: 06 Sep 2020 19:49
aysmen scrie: 05 Sep 2020 12:49intre Viessmann Vitodens 050-W, Bosch 2300 W sau Buderus GB122 de 24 kw ?
Care ar fi mai fiabile?
ultimele modele (Bosch si Buderus) sunt aproximativ identice.
Daca apa e de put (adica nu de la reteaua oraseneasca), poate mai bine Vitodens.
Momentan în instalație este antigel pentru ca este o montata o centrala pe lemne dar va fi curățată la montarea celei noi pe gaze și va funcționa cu apa din rețeaua orasaneasca.
Instalația este pe cupru.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vitodens 050-W, Bosch 2300 W sau Buderus GB122 24 kw

Mesaj necitit de fuji »

aysmen scrie: 07 Sep 2020 01:24Momentan în instalație este antigel pentru ca este o montata o centrala pe lemne dar va fi curățată la montarea celei noi pe gaze și va funcționa cu apa din rețeaua orasaneasca.
prima mea alegere este Vitodens.
Condens 2300 de la Bosch si Buderus GB122 vor beneficia in lunile urmatoare de niste oferte speciale: pret mai bun, Garantie extinsa (de la 3 la 5 ani) si Termostat Honeywell cadou. In conditiile astea constituie oferte bune. E vorba de "Promotia Toamna" 2020 Bosch si Buderus.
Avatar utilizator
aysmen
Junior
Mesaje: 14
Membru din: 10 Aug 2015 19:37

Buderus GB122 sau Viessmann 050

Mesaj necitit de aysmen »

Sunt nedumerit intre Buderus GB122 si Viessmann 050 si sunt indecis la Buderus datorita schimbătorului din Al-Si.
Schimbatorul din Al-Si este marea problema la o centrala chiar daca este folosita cu apa din rețeaua orasaneasca?
Aveti idee daca exista centrale mai vechi de 5-6 ani care au schimbatorul din Al-Si si inca funcționează?
Eu mai am o centrala mai veche Buderus GB012 si funcționează de 5 ani dar nu stiu din ce material este schimbatorul.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buderus GB122 sau Viessmann 050

Mesaj necitit de fuji »

aysmen scrie: 08 Sep 2020 12:13 Schimbatorul din Al-Si este marea problema la o centrala chiar daca este folosita cu apa din rețeaua orasaneasca ?
nu, la retea oraseneasca functioneaza perfect. In general, cu apa de calitate nu sunt probleme.
exista centrale mai vechi de 5-6 ani care au schimbatorul din Al-Si si inca funcționează?
exista si de 15 ani sau chiar 20.
Eu mai am o centrala mai veche Buderus GB012 si funcționează de 5 ani dar nu stiu din ce material este schimbatorul.
GB012 e alt tip de centrala, asa-zisa cu semi-condensare: practic o centrala clasica cu un recuperator de caldura.

promo-centrala-bosch.jpg
promo-centrala-buderus.jpg
Avatar utilizator
Alex-T
Junior
Mesaje: 14
Membru din: 15 Ian 2019 16:51
Localitate: Bucuresti

circuit separat de incalzire

Mesaj necitit de Alex-T »

Salut

Ce implica legarea unu circuit de incalzire la centrala pe langa cel existent?
Centrala in cauza vitodens 100 35 kw.

Am in acest moment circuitul de incalzire din casa, separat vreau sa mai conectez un circuit cu 4-5 calorifere.
Ce este necesar ca acestea sa functioneze independent?

Multumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: circuit separat de incalzire

Mesaj necitit de fuji »

Alex-T scrie: 14 Sep 2020 11:47Ce implica legarea unu circuit de incalzire la centrala pe langa cel existent ?
separat complet nu va functiona, ca tot in aceeasi instalatie de incalzire cu centrala va fi.
Poti sa faci un circuit separat, pe care sa-l reglezi, sa-l comanzi separat.
Poti face circuit cu 1 pompa de circulatie separata si cu o vana de amestec, eventual.

Sau poti pune capete termostatice wifi la radiatoare si sa le comanzi centralizat de la o unitate centralizata (si de pe Internet). In acest caz nici macar nu-ti trebuie un circuit separat.
Insa un circuit separat poate fi util, cand vrei sa separi si hidraulic o parte din radiatoare, sa-l inchiz de tot (inclusiv cu robinet).
Avatar utilizator
cibibikeru
Mesaje: 2
Membru din: 15 Sep 2020 23:06

Centrala termica Motan Sigma/K-Plus sau Arca Pocket/Pixel

Mesaj necitit de cibibikeru »

Salutare, detin o centrala Ferolli Domiproject 24D (bloc) si pierde presiune prin radiator, are pori, are deja vreo 8 ani (nu am avut nicio alta problema cu ea) si ca sa o repar am nevoie de radiator si pereti camera ardere, adica vreo 1000lei piesele + vreo 500lei manopera, nu cred ca merita reparata si m-am gandit sa o schimb.

Am tot studiat piata, nu ma complic cu condensatie, am de ales intre Motan Sigma/K-Plus si Arca Pocket/Pixel, ce imi recomandati?
Despre Motan am citit tot felul de lucruri, nu stiu cat de adevarate sunt (tot felul de probleme/erori, piese/senzori de calitate mai slaba, consum mare, sensibile la fluctuatii tensiune)
Despre Arca am citit/auzit de bine (ceva probleme cu niste garnituri) si modelul Pixel pare foarte ok.

Am nevoie si de manopera si toate cele, am gasit pachet cu tot cu montaj/PIF + autorizatie iscir si toata partea de manopera + iscir iese undeva la 600lei (fara eventuale piese sub centrala), am cum sa ies mai ieftin de atat?

De asemenea, instalatia/caloriferele existente (PPR+radiatoare standard din otel de la Romstal) se curata inainte de schimbarea centralei sau pur si simplu ramane totul la fel si doar se monteaza centrala noua?

Ca idee, diferenta de pret intre pachetul complet cu Motan Sigma si Arca Pixel este de 450lei, merita?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica Motan Sigma/K-Plus sau Arca Pocket/Pixel

Mesaj necitit de fuji »

cibibikeru scrie: 15 Sep 2020 23:37..pachet cu tot cu montaj/PIF + autorizatie iscir si toata partea de manopera + iscir iese undeva la 600lei (fara eventuale piese sub centrala), am cum sa ies mai ieftin de atat?
pretul e la nivelul pietei, in Bucuresti e mai mult.
instalatia/caloriferele existente (PPR+radiatoare standard din otel de la Romstal) se curata inainte de schimbarea centralei sau pur si simplu ramane totul la fel si doar se monteaza centrala noua?
se curata daca se solicita -ca va costa separat.
diferenta de pret intre pachetul complet cu Motan Sigma si Arca Pixel este de 450 lei, merita?
centralele Arca sunt renumite prin fiabilitate. Functioneaza ani si ani de zile fara probleme notabile. Asta spune experienta consumatorilor, precum si a echipelor de service.

Pana de curand as fi zis ca respectiva diferenta de pret e destul de mare.. ca erau Piesele de schimb de la Motan foarte ieftine.. Deci chiar daca se mai strica ceva dupa 3 ani, piesa era ieftina. Insa de curand si Motan a scumpit piesele de schimb substantial, asa ca..
Avatar utilizator
cibibikeru
Mesaje: 2
Membru din: 15 Sep 2020 23:06

curatare radiatoare

Mesaj necitit de cibibikeru »

Multumesc pentru raspuns, curatarea caloriferelor/instalatiei este necesara in cazul meu sau pot monta centrala noua si asa cum este acum? Cam cat ar costa o curatare pentru 6 calorifere?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: curatare radiatoare

Mesaj necitit de fuji »

cibibikeru scrie: 16 Sep 2020 11:46curatarea caloriferelor/instalatiei este necesara ?
instalatorul decide la fata locului.. ca el constata daca si cat de murdara e apa.
Se recomanda montarea unui filtru Y si a unui filtru magnetic in instalatie
Avatar utilizator
Andu
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 20 Oct 2015 13:33

Re: Buderus GB122 sau Viessmann 050

Mesaj necitit de Andu »

aysmen scrie: 08 Sep 2020 12:13 Sunt nedumerit intre Buderus GB122 si Viessmann 050 si sunt indecis la Buderus datorita schimbătorului din Al-Si.
Schimbatorul din Al-Si este marea problema la o centrala chiar daca este folosita cu apa din rețeaua orasaneasca?
Aveti idee daca exista centrale mai vechi de 5-6 ani care au schimbatorul din Al-Si si inca funcționează?
Eu mai am o centrala mai veche Buderus GB012 si funcționează de 5 ani dar nu stiu din ce material este schimbatorul.
Eu am, de cativa ani, un Vitodens 050 la parintii mei si merge foarte bine, nu ne-a facut niciun fel de probleme, consum ok.
Avatar utilizator
dorins
Junior
Mesaje: 10
Membru din: 02 Oct 2020 16:37

Centrala termica cu Boiler incorporat

Mesaj necitit de dorins »

Buna ziua,
Am o centrala Buderus Logamax U012-28T60 cu boiler incorporat care functioneaza cu brio de vreo 12 ani fara nicio problema deosebita ( un singur senzor de temperatura am schimbat la ea) insa cred ca i-a cam trecut vremea si n-as risca sa ma apuce iarna cu ea ( sunt din Radauti) :)
Ma gandesc la varianta Viessmann Vitodens 111w de 35kW cu boiler incorporat .
M-am uitat si la Vitodens 222w insa nu inteleg de unde diferenta de pret intre ele.
Recomandati altceva mai fiabil ?

Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica cu Boiler incorporat

Mesaj necitit de fuji »

dorins scrie: 02 Oct 2020 16:55Am o centrala Buderus Logamax U012-28T60 cu boiler incorporat care functioneaza cu brio de vreo 12 ani fara nicio problema deosebita ( un singur senzor de temperatura am schimbat la ea)
ai avut noroc ! Nu au fost centrale extraordinare, dar mai bune ca cele care au venit dupa ele ! :)
varianta Viessmann Vitodens 111w de 35kW cu boiler incorporat .
o alegere populara, in pofida pretului relativ crescut. E o alegere sigura.
M-am uitat si la Vitodens 222w insa nu inteleg de unde diferenta de pret intre ele.
e diferenta dintre gama 100 si gama 200: in primul rand automatizarea Vitotronic (la gama 200). Exista si Vitodens 222-F, centrala cu boiler integrat, dar amplasata pe sol. Se vinde anual cateva bucati si din acestea.
Au fost destui Beneficiari care doreau sa se importe in continuare si gama 300, respectiv 333 in loc de 222 !
Recomandati altceva mai fiabil ?
mai fiabil nu. Insa mai ieftin si cu calitate acceptabila sunt Ferroli Bluehelix K, Ariston Clas B (sau Chaffoteaux Niagara Green), are si Beretta un aparat.
Avatar utilizator
dorins
Junior
Mesaje: 10
Membru din: 02 Oct 2020 16:37

diverse centrale cu boiler

Mesaj necitit de dorins »

Multumesc pt raspuns
Diferente de pret Ferroli-Viessmann ~ 1000 lei / Ariston Clas B- Viessmann ~ 2500 lei - la primele cautari pe net
Cel putin la varianta Ferroli nu stiu daca merita diferenta.
Avatar utilizator
dorins
Junior
Mesaje: 10
Membru din: 02 Oct 2020 16:37

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2020

Mesaj necitit de dorins »

Exista alta centrala de 35 kW care sa fie considerata "best off " ?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diverse centrale cu boiler

Mesaj necitit de fuji »

dorins scrie: 02 Oct 2020 22:42Diferente de pret Ferroli-Viessmann ~ 1000 lei / Ariston Clas B- Viessmann ~ 2500 lei - la primele cautari pe net. Cel putin la varianta Ferroli nu stiu daca merita diferenta.



daca o luam strict ca materiale si dupa conceptie, nu cred ca merita diferenta.
Ferroli, Beretta, Ariston.. desi producatori inferiori Viessmann in general, la gama de centrale cu boiler nu au facut neaparat compromisuri (..ca la centralele ieftine, entry level).
Totusi, as mentiona ca per total, desi si piesele de schimb Viessmann sunt mai scumpe, acestea totusi parca se strica mai rar..
Conteaza si ce service ai in zona.. daca firma experimentata lucreaza mult cu Viessmann, atunci asta ar conta mult. Similar, daca e o firma tare partenera Ariston, etc.

Daca totusi te-ai uitat si la Vitodens 222-W si nu te-ai speriat de pret, eu zic s-o iei in considerare -e o centrala de expozitie.
Mai mult, o varianta mai buna poate ar fi Vitodens 200-W 35 cu Boiler separat (de 120 litri sau 150.. amplasat sub centrala, sau unul mai mare amplasat langa centrala). Nu de alta, dar vorbim de Best Of ! :thumbup:

Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori