Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
reavers89
Mesaje: 2
Membru din: 12 Feb 2019 17:02

Schimbare centrala casa

Mesaj necitit de reavers89 »

Buna ziua,

Am o centrala Westen Quasar 24F veche din 2002 ( conform documentelor ), stau in Craiova la casa 100mp parter + 50mp mansarda.
Incalzirea e trasa doar la parter, as dori sa schimb centrala datorita consumului mare - in special iarna de 300 mc ( 700 lei ). Cu gand poate sa trag mai pe viitor caldura si la etaj ( mansarda de lemn ).

Ce imi recomandati - buget undeva la ~3500 lei. Ma uitam la Ariston Cares Premium 30kW - aveti alte recomandari?

Multumesc.
Avatar utilizator
Alex-T
Junior
Mesaje: 14
Membru din: 15 Ian 2019 16:51
Localitate: Bucuresti

boilere termoelectrice

Mesaj necitit de Alex-T »

Am vazut ca sunt si boilere termoelectrice, reprezinta si acestea o varianta?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: boilere termoelectrice

Mesaj necitit de fuji »

Alex-T scrie: 12 Feb 2019 18:11 Am vazut ca sunt si boilere termoelectrice, reprezinta si acestea o varianta?
nu. Sunt de fapt boilere electrice la origine, la care li s-a adaugat o mini-serpentina cu 1-2 spire -transfer termic f. mic. Compensezi cu consum electric.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare centrala Quasar

Mesaj necitit de fuji »

reavers89 scrie: 12 Feb 2019 17:11in special iarna de 300 mc ( 700 lei ).
da, centrala e veche si sprijinul producatorului Baxi e inexistent, deci poate fi schimbata.
Insa nu neaparat pentru scaderea consumului, ca nu stiu daca chiar va fi asa.
buget undeva la ~3500 lei. Ma uitam la Ariston Cares Premium 30kW - aveti alte recomandari?
mai exista si centrale clasice, Motan Sigma 31 si Max Optimus 31. Sau orice altceva gasesti la banii aia. Centralele germane nu se incadreaza.
Avatar utilizator
Cristi_TM
Mesaje: 3
Membru din: 02 Feb 2019 00:43

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2019

Mesaj necitit de Cristi_TM »

Eu am discutat cu cei de la Viessmann si ziceau ca 111W vine foarte rar in service. Am intrebat cat costa boilerul de 46l in cazul in care se sparge, multi m-au speriat ca ar costa cat o centrala noua, dar se pare ca este undeva pe la 350euro. Eu am ales acest model de centrala si pentru ca cele cu boiler extern nu stiu sa mai faca ACM dupa ce ai terminat apa din boiler. Sper ca am facut o alergere buna
Avatar utilizator
reavers89
Mesaje: 2
Membru din: 12 Feb 2019 17:02

Re: Schimbare centrala Quasar

Mesaj necitit de reavers89 »

Pot sa maresc bugetul pana la ~4000 lei - ma uitam si la Ariston Clas one 30kw
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare centrala Quasar

Mesaj necitit de fuji »

reavers89 scrie: 13 Feb 2019 15:25 Pot sa maresc bugetul pana la ~4000 lei - ma uitam si la Ariston Clas one 30kw
ok, pai Clas One e cu siguranta cu o clasa peste Cares. Insa per total, feedback-ul din piata despre gama One nu e nemaipomenit..
Mai exista Ferroli BlueHelix, Immergas Vicitrix, si mai scumpe.. multe alte modele.
Exista si Motan Mkdens 35.
Avatar utilizator
JhonnyIDG
Mesaje: 4
Membru din: 15 Feb 2019 00:11

Centrala termica Ferroli Bluehelix tech RRT

Mesaj necitit de JhonnyIDG »

Buna seara,ma poate ajuta cineva in legatura cu o centrala Ferroli Bluehelix tech RRT, 24,daca sunt reusite,ce probleme sunt ,mentionez ca vreau sa o montez la o casa de 120m2 , 2 bai care probabil nu se va folosi concomitent.
Astept pareri sa.ma pot decide ,mai ales de la cunoscatori!
Multumesc anticipat!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica Ferroli Bluehelix tech RRT

Mesaj necitit de fuji »

JhonnyIDG scrie: 15 Feb 2019 00:17..in legatura cu o centrala Ferroli Bluehelix tech RRT, 24,..
teoretic, sunt variantele imbunatatite ale primei versiuni BlueHelix Tech. N-ar trebui sa fie probleme.
Cum ai ajuns la varianta asta ?
Avatar utilizator
JhonnyIDG
Mesaje: 4
Membru din: 15 Feb 2019 00:11

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2019

Mesaj necitit de JhonnyIDG »

Am un amic care are service autorizat Ferroli si asta mi a recomandat si as vrea sa stiu detalii mai multe si cu ce centrala se poate asemana,ca toata lumea recomanda Vaillant si Viessman......
Avatar utilizator
JhonnyIDG
Mesaje: 4
Membru din: 15 Feb 2019 00:11

recomandare Centrala termica Ferroli

Mesaj necitit de JhonnyIDG »

Din ce scrie la descriere as fi hotarat sa o cumpar,cu toate ca nu am idee pretul pieselor de schimb samd.
Am citit si de Wolf care ma incanta ,dar stam prost pe service din ce am inteles ,tocmai din acest motiv inainte de a face achizitia vreau sa aflu cat mai multe detalii de Ferroli,asta sa nu am dubii ca mi a fost recomandata doar sa aibe activitate sa u ca este o CT buna.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: recomandare Centrala termica Ferroli

Mesaj necitit de fuji »

JhonnyIDG scrie: 15 Feb 2019 01:35..vreau sa aflu cat mai multe detalii de Ferroli,asta sa nu am dubii ca mi a fost recomandata doar sa aibe activitate sa u ca este o CT buna.
BlueHelix Tech au schimbator principal de caldura din Inox. Electronica si vana de gaz sunt Honeywell (..care nu are un renume nemaipomenit printre producatorii de piese.. dar e ok, trebuie sa mearga).
Piesele la Ferroli nu sunt scumpe, sau in orice caz mai ieftine ca la altii (Ariston, Immergas..).

BlueHelix Tech e modelul de varf la ei -daca iti recomanda BlueHelix Pro sau Divacondens, ma mai gandeam.. Pe de-alta parte nu e o centrala ieftina.
Daca ai un service agreat, eu zic sa mergi pe mana lor. :thumbup:

Cea mai buna centrala termica e cea bine servisata. Degeaba ai un Viessmann sau un Bosch, daca n-ai service de calitate (si uneori, nici macar montaj de specialitate).

Avatar utilizator
JhonnyIDG
Mesaje: 4
Membru din: 15 Feb 2019 00:11

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2019

Mesaj necitit de JhonnyIDG »

Multumesc foarte mult,exact asa mi a spus ,conteaza sa fie facut serviceul periodic si nu o sa am probleme,o sa cumpar aceasta centrala si bineinteles o sa va tin la curent ,sper numai cu lucruri de bine,o zi placuta!
Avatar utilizator
Alex-T
Junior
Mesaje: 14
Membru din: 15 Ian 2019 16:51
Localitate: Bucuresti

boiler Tesy cu 1 serpentina 160 litri

Mesaj necitit de Alex-T »

Este potrivit modelul asta de boiler mag-instal.ro/ProInstalPipe.aspx?c=boilere%20si%20acumulatoare&s=boilere%20cu%20o%20serpentina&p=boiler%20de%20sol%20cu%20o%20serpentina%20tesy%20ev9s%20160%2060%20f40%20tp%20-%20160%20litri pentru Vitodens 100-W 35 kw ?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: boiler Tesy cu 1 serpentina 160 litri

Mesaj necitit de fuji »

da.. de ce n-ar fi bun ?
Centrala nu stie la ce boiler este racordata. Senzorul de boiler este Viessmann, il bagi in teaca carui boiler vrei tu (daca intra). Iar Senzorul se leaga la automatizarea Viessmann.
Avatar utilizator
Alex-T
Junior
Mesaje: 14
Membru din: 15 Ian 2019 16:51
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-2019

Mesaj necitit de Alex-T »

Sa inteleg ca boilerul nu vine cu senzor? Acesta se cumpara separat?
Imi poti da un model de senzor potrivit combinatiei asteia centrala-boiler?

Pe langa centrala, boiler, senzor, termostat mai este nevoie de ceva?
MS
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Vitodens 100 inclusiv senzor

Mesaj necitit de fuji »

Alex-T scrie: 16 Feb 2019 23:24 Sa inteleg ca boilerul nu vine cu senzor? Acesta se cumpara separat?
Senzorul trebuie sa fie compatibil cu automatizarea centralei termice.
Tesy nu are cum sa livreze senzori pentru toate centralele din lume.
Insa nu e problem, Vitodens 100 Incalzire vine cu senzorul sau de boiler in pachet. Lui Viessmann i-ar fi placut sa iei, pe langa vitodens si senzor, si boilerul de la ei. :thumbup:
Avatar utilizator
Iulian
Junior
Mesaje: 13
Membru din: 11 Dec 2018 23:21

centrala in condensatie Ariston

Mesaj necitit de Iulian »

Buna ziua,
vreau sa inlocuiesc centrala termica Ariston clasica cu o centrala in condensatie (tot Ariston) intr-un apartament cu doua camere. Va rog frumos sa-mi recomandati o varianta fiabila de la Ariston pentru incalzire si ACM.
Va multumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: centrala in condensatie Ariston

Mesaj necitit de fuji »

Iulian scrie: 27 Feb 2019 14:10..o varianta fiabila de la Ariston pentru incalzire si ACM.
mai fiabile erau generatiile anterioare..
Poti incerca o centrala Clas One 24.
Avatar utilizator
Caramba
Mesaje: 2
Membru din: 28 Feb 2019 16:14

Centrala termica Motan Mkdens 29

Mesaj necitit de Caramba »

Salut .Ma interesez de ceva timp de centala Motan Mkdens 29kw ma poate ajuta cineva cu mai multe detali ,adica cat de fiabila este. Am vazut ca pretul este mult mai mic decât la cele cu renume mai mare
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori