Centrale pe LEMNE, combustibil solid

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Razvan84
Membru Activ
Mesaje: 52
Membru din: 15 Mai 2017 10:05

Re: Centrale pe LEMNE, combustibil solid

Mesaj necitit de Razvan84 »

Inca ceva:pe ceasul de la centrala imi indica 70gr dar am pus un termomanometru la 1.5m la iesirea din centrala si acolo imi indica tot timpul cu 10 gr mai putin(ex:pe centrala 60 pe termomanometru 50)
Avatar utilizator
Razvan84
Membru Activ
Mesaje: 52
Membru din: 15 Mai 2017 10:05

calcul calorifere

Mesaj necitit de Razvan84 »

Hmmm....Dupa ultimul calcul facut pe melinda instal reiese ca....am calorifere MULT PREA MICI!Adica imi trebuie undeva la 25000 pe calorifere si eu am 16000!
Avatar utilizator
elixir
Senior
Mesaje: 96
Membru din: 09 Ian 2011 21:58
Localitate: prahova, la tara :)

Re: Centrale pe LEMNE, combustibil solid

Mesaj necitit de elixir »

puterea caloriferelos se calculeaza in functie de temperaturile tur/retur!
tu spui ca din cazan pleci cu 75C, cea ce este mai mult decat suficient!
faptul ca nu se incalzeste casa, repet, este o chestie de izolatie!
eu merg in calorifere cu 55-60C si am in casa atat cat vreau au, adica 21-22C
Avatar utilizator
Razvan84
Membru Activ
Mesaje: 52
Membru din: 15 Mai 2017 10:05

temperatura de lucru cazane lemne

Mesaj necitit de Razvan84 »

Pai la mine acum am vazut ca am calorifere prea mici.
Ex:in hol eu am pus un calorifer de 1400 si la temp.la care merg eu de 65-70gr imi trebuie unul de cel putin 2000(undeva la 2200ar trebui).
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: temperatura de lucru cazane lemne

Mesaj necitit de fuji »

Razvan84 scrie: 14 Feb 2018 11:56 Ex:in hol eu am pus un calorifer de 1400 si la temp.la care merg eu de 65-70gr imi trebuie unul de cel putin 2000 (undeva la 2200 ar trebui).
da, si daca cazanul pe lemne ar functiona cu 40 grd C pe tur, ti-ar trebui radiatoare si mai mari.
Dar cazanele functionand cu lemne nu sunt cazane de joasa temperatura, ca apare coroziunea la temperaturi joase -si oricum e greu sa faci foc mic.. puterea la cazanele pe lemne nu moduleaza.
Avatar utilizator
Razvan84
Membru Activ
Mesaje: 52
Membru din: 15 Mai 2017 10:05

putere termica calorifere / temperatura cazan

Mesaj necitit de Razvan84 »

Eu as vrea sa merg la 60-65gr.La aceste temperaturi puterea degajata de caloriferele mele este de 60max65%!
Si cum eu am calculat calorifere la performanta lor de 100%dar din pacate ele imi asigura la temp de 60gr doar 50-60%din necesarul incalzirii casei!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: putere termica calorifere / temperatura cazan

Mesaj necitit de fuji »

Legile Fizicii sunt doar unele -e important sa vrem, dar sa se si poata !
Avatar utilizator
Razvan84
Membru Activ
Mesaje: 52
Membru din: 15 Mai 2017 10:05

Re: Centrale pe LEMNE, combustibil solid

Mesaj necitit de Razvan84 »

Intrebare legata de dimensiunea caloriferului:
-am un hol cu lungimea de 5m ,latimea de 3m si inaltimea de 2.8m.Are un geam dublu cundimensiunea de 1.7/1.8m si o usa dubla de termopan.Are doar un perete exterior(aprox.25%din totalul peretilor in afara)Am pus un calorifer de 1.4m.Merg cu temp. la 65gr in centrala!
Este corect dimensionat caloriferu?
Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

radiator in hol

Mesaj necitit de fuji »

nemtii zic sa ai 15 grd in Hol. Tu ia insa 18 grade in calcul. :lol:
Caloriferul e supradimensionat, iar cazanul e in pericol de coroziune. :wave:
Avatar utilizator
Razvan84
Membru Activ
Mesaje: 52
Membru din: 15 Mai 2017 10:05

reglaj robineti radiator

Mesaj necitit de Razvan84 »

Putin oftopic: calorifere cum se tin,cu turul deschis complet si returu la jumate sau...cum?
Avatar utilizator
ortep
Mesaje: 1
Membru din: 15 Feb 2018 20:36

se opreste ventilatorul cazanului Arca Aspiro

Mesaj necitit de ortep »

bine v-am gasit, sunt cel mai tanar membru de pe acest formul. problema la care sper sa-i gasesc un raspuns aici e despre centra arca aspiro pe care o detin. ventilatorul centrale se opreste la 58 e grade . centrala o detin de 6 ani,pana anul acesta nu se intampla asa ceva
Avatar utilizator
elixir
Senior
Mesaje: 96
Membru din: 09 Ian 2011 21:58
Localitate: prahova, la tara :)

Re: centrala arca aspiro

Mesaj necitit de elixir »

senzor defect!
il identifici si-l inlocuiesti!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: reglaj robineti radiator

Mesaj necitit de fuji »

Razvan84 scrie: 15 Feb 2018 15:29 Putin oftopic: calorifere cum se tin,cu turul deschis complet si returu la jumate sau...cum?
nu, se deschid progresiv cele de retur.. cele mai dezavantajate radiatoare din punct de vedere hidraulic (si implicit, termic) vor avea robinetul de retur complet deschis. Celelalte cate un sfert de tura mai putin, etc.
Avatar utilizator
Razvan84
Membru Activ
Mesaje: 52
Membru din: 15 Mai 2017 10:05

Re: Centrale pe LEMNE, combustibil solid

Mesaj necitit de Razvan84 »

Deci deschid turul complet iar returul deschis cat mai putin la caloriferele care se incalzesc cel mai repede si mult.Sau trebuie sa inchid si din tur la cele mai "avantajate de caldura"?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

robineti radiator

Mesaj necitit de fuji »

la robinetii de tur poti sa te joci, sa-i dai mai tare, mai incet, mai cald, mai rece. Daca aveai termostatici, reglau ei singuri..
La astia manuali, daca sunt italieni sau chinezesti, e bine sa nu-i actionez de prea multe ori, ca incep sa curga !
Avatar utilizator
Ciprian1
Membru Activ
Mesaje: 20
Membru din: 12 Oct 2016 23:58

Re: teava gaurita la cazan lemne

Mesaj necitit de Ciprian1 »

Ciprian1 scrie: 27 Dec 2016 16:49 Am o centrala termica pe lemne pe care nu am folosit-o in perioada asta de iarna decat de cateva ori ( 5,6 ori ) si in restul iernii nu o sa mai fac focul decat de cateva ori .
Saptamana trecuta alimentarea la boiler sau ce iese din boiler ( nu m-am uitat , tevile fiind izolate ) a cedat si s-a inundat camera centralei . Presiunea era de 3 bari .
In instalatie am 40-50 % antigel ( daca nu mai bine ) .
Ce masuri ar trebui sa-mi iau sa nu mai patesc o avarie de genul asta ? Sa fac focul macar o data pe saptamana ?
Revin cu aceeasi problema. Stie cineva cum pot sa o rezolv?

Update: Am mai adaugat 2 calorifere. Degeaba. Podeaua si peretii sunt reci si dupa ce fac focul 2,3 zile.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: teava gaurita la cazan lemne

Mesaj necitit de fuji »

Ciprian1 scrie: 19 Feb 2018 00:46Saptamana trecuta alimentarea la boiler sau ce iese din boiler ( nu m-am uitat , tevile fiind izolate ) a cedat si s-a inundat camera centralei . Presiunea era de 3 bari .
pai conteaza daca e alimentarea cu apa rece a boilerului sau legatura la serpentina de la cazan. :roll:
In instalatie am 40-50 % antigel ( daca nu mai bine ) .
Ce masuri ar trebui sa-mi iau sa nu mai patesc o avarie de genul asta ? Sa fac focul macar o data pe saptamana ?
1) prima masura ar fi sa cunosti configuratia instalatiei -ia legatura cu cel care a gandit-o.
2) daca e vorba de racord pe partea de incalzire, ca tot pomenesti de antigel, atunci ai vas de expansiune prea mic, si presiunea ajunge usor la 3 bar.
Pune vas mai mare.
3) Verifica supapa de siguranta
4) Pune antigel in cantitati nu mai mari de 25%.
5) Instalatia, dupa ce e gata, se incearca la macar 3 bar. Nu ar trebui sa cedeze nici la 6 bar. Bine, tu ai uitat sa spui ce teava e... o fi pexal sau PPR. :thumbdown:

De fapt, toate astea sunt un job pentru o firma specializata de service.
Avatar utilizator
Ciprian1
Membru Activ
Mesaje: 20
Membru din: 12 Oct 2016 23:58

temperatura normala in casa

Mesaj necitit de Ciprian1 »

Scuze. Nu m-am uitat bine la postul pe care l-am citat.

Asta era de fapt :
Se dau :
-centrala Viadrus 45 kw
-amprenta la sol 11x9
-suprafata incalzita : P+1 E
-h nivel : 2,85 parter , 2,70 etaj ( aici un + - 5,10 cm )
- casa nu e izolata
- camera centralei e la 2 m de prima camera


Sunt nemultumit de :
1. Autonomie ( caloriferele sa fie cel putin caldute ) . Cu lemne daca o umplu si trag trapa de fum 3 degete nu tine mai mult de 2h , hai 2 h jumatate maxim ! Lemnele nu sunt foarte groase si sunt din 2015 . Cu carbuni daca o umplu tine undeva la 6 , 7 h maxim , dar trebuie sa fie mult jar . La fel ca lemnele si carbunii sunt tot din 2015 . Asta in conditiile in care focarul e plin . Daca e pe jumatate plin cu lemne dupa 1 h trebuie sa alimentez , iar cu carbuni dupa 2 h jum ~ ! Stiu ca lemnele si carbunii trebuie sa arda mocnit . Concluzia e ca imediat se racesc caloriferele desi in centrala mai e jar 20-25 % din capacitatea focarului .
2. Temperatura din casa . Este una scazuta chiar si atunci cand caloriferele ard ! O sa revin intr-un post cu dimensiunea caloriferelor , dar sunt bine dimensionate . Nu ma refer neaparat numai atunci cand sunt de la -10 grade afara . Nu cred ca au fost vreodata mai mult de 20 grade in casa . Asta in cel mai fericit caz . De obicei e undeva pe la 17,18 grade . Stau cu 2 perechi de pantaloni si 3 bluze si tot imi e frig .

Ce ar trebui sa fac pentru a avea o temperatura normala in casa , constanta si cu o autonomie a centralei decenta ?
Partea cu izolatul cade avand in vedere ce am scris mai sus . Sunt n case neizolate in care temperatura din camere si autonomia sunt normale .
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: temperatura normala in casa

Mesaj necitit de fuji »

pai daca caloriferele frig, ce-ai mai vrea sa faci ?
Poti sa mai maresti inca si inca radiatoarele, in speranta ca ceva caldura va ramane in casa, ca nu se va duce totul in mediul ambiant. Si intre timp sa bagi carbuni si lemne la greu ! :crazy:
Avatar utilizator
elixir
Senior
Mesaje: 96
Membru din: 09 Ian 2011 21:58
Localitate: prahova, la tara :)

Re: Centrale pe LEMNE, combustibil solid

Mesaj necitit de elixir »

diferenta sta in izolatie!
de aici incepe necesarull de caldura al unei case si tot aici aici se ajunge la confort termic, economie de combustibil si apoi la economie!
izolatie ineamna minum 10cm eps 100 pe exteior,tavan/ pod minim 30cm vata minerala.
apoi, dupa 2-3 zile in care casa intra in regim termic, o sa ai o revelatie! ;)
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori