Centrale pe LEMNE, combustibil solid

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Irina85
Mesaje: 3
Membru din: 31 Dec 2018 20:44
Contact:

Cazan Atmos DC25s si 3 calorifere

Mesaj necitit de Irina85 »

Buna seara si la multi ani tuturor! Am urmatoarea problemă! Am o centrala Atmos DC 25s,problema este următoare consuma o groaza si am deschise doar 3 calorifere daca mai deschid unul merge incontinuu si lemne pe foc pui la greu. Suprafata de incalzire scrie ca duce 215 mp,pai daca la aia 50 metri pompezi in ea atat la 215 nici nu duce. Intrebarea este oare ce nui in regula ea sau montajul ei nui corect ceva? Are o pompa pe tur daca nu vorbesc gresit si landomat 21,finii mei au o vila nu mare centrala viadrus +boiler la ea in casa te sufoci de cald cu lemne nici jumatate cat pun eu si au 27/28 grade si la mine bag încontinuu la 3 calorifere și mai mult de 19/20 grade nu sunt. Precizez ca casa este izolata geamuri usi de termopan.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cazan Atmos DC25s si 3 calorifere

Mesaj necitit de fuji »

Tipul lemnului și umiditatea sa influențează f. tare. La fel si coșul de fum.
Ai termometru la cazan ? La cat se ridica temperatura ?
Avatar utilizator
elixir
Senior
Mesaje: 96
Membru din: 09 Ian 2011 21:58
Localitate: prahova, la tara :)

Re: Centrale pe LEMNE, combustibil solid

Mesaj necitit de elixir »

ce inseamna ,,casa izolata"? 5 cm de polistiren la exterior? izolatie tavan exista?
cazanul consuma cat cere casa..daca oamenii ar intelege chestia asta, multe paduri ar ramanea in picioare!
apoi: conteaza calitatea lemnului, instalatia si nu in ultimul rand modul de exploatare al cazanului!
deasemenea, sa ne gandim ca Atmos are o "automatizare" primitiva..
Avatar utilizator
Irina85
Mesaje: 3
Membru din: 31 Dec 2018 20:44
Contact:

Re: Centrale pe LEMNE, combustibil solid

Mesaj necitit de Irina85 »

Lemnul este uscat de 2 ani,casa izolata 5 cm tavanul la fel la 3 calorifere se ridica la 75/80 grade dacă fac un plin tine 5/6 ore daca as da drumul si la calorifere de pe hol nu se ridica mai mult de 70 grade si chiar daca s-ar ridica ar merge ventilatorul c-am incontinuu.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Lemne pentru cazan Atmos

Mesaj necitit de fuji »

Dar 85 grade nu se ating niciodată? La 3 calorifere.. ar trebui !

Probabil calitatea lemnelor e slaba..or fi uscate, dar cu putere calorica scăzută. Da-i din lemnele tale vecinului si tu ia o încărcare de la el, sa vedem daca se schimba ceva.

Poate si coșul de fum e mare.. si trage caldura.
Avatar utilizator
Irina85
Mesaje: 3
Membru din: 31 Dec 2018 20:44
Contact:

Re: Centrale pe LEMNE, combustibil solid

Mesaj necitit de Irina85 »

Atinge sigur ca da dar inseamna un plin la 4/5 ore făcut
Avatar utilizator
TiberiuA
Mesaje: 3
Membru din: 05 Ian 2019 04:57

sfat achizitie centrala

Mesaj necitit de TiberiuA »

Buna si la multi ani ! Acum o saptamana s-a spart vechiul cazan pe lemne (model de aprox 30 de ani fara gazeificare) si doresc sa iau unul nou. M-am gandit la un ATMOS de 40 kw. Dilema mea e urmatoarea, ATMOS de 40 kw sunt 2 tipuri cu generator si fara , diferenta de pret e semnificativa, undeva la 4000 de lei , cea cu generator fiind mai scumpa. Merita diferenta de pret? Casa are aproximativ 220 de mp, dar izolatia fiind slaba si cu un perete de sticla se poate calcula lejer 300 - 330 mp. Centrala va fi conectata si la un puffer de 1000l. Multumesc!
Avatar utilizator
elixir
Senior
Mesaje: 96
Membru din: 09 Ian 2011 21:58
Localitate: prahova, la tara :)

Re: Centrale pe LEMNE, combustibil solid

Mesaj necitit de elixir »

ce vrei sa spui prin ,,cazan cu generator"? cred ca e o eroare...
despre atmos: cazan bunicel, dar la nivel de automatizare de acum 10 ani, sau mai mult..
daca alegi atmos, iti recomand sa-i montezi o automatizare after market, merita cca 350 lei, sa ai control bun la pompe/ventilator..
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

cazan gazeificare cu generator Atmos

Mesaj necitit de fuji »

elixir scrie: 05 Ian 2019 12:12 ce vrei sa spui prin ,,cazan cu generator"? cred ca e o eroare...
https://www.atmos.eu/ro/cazane-cu-gazificare-pe-lemn/

E gama cu G in plus in indicativ.. Fiind mai scumpa, e mai rar intalnita in Ro.
Avatar utilizator
TiberiuA
Mesaje: 3
Membru din: 05 Ian 2019 04:57

pompa circuit de la puffer si termostat

Mesaj necitit de TiberiuA »

Am montata pe pompa de la puffer un termostat de ambient, care opreste pompa cand s-a facut temperatura necesara in casa.
Avatar utilizator
elixir
Senior
Mesaje: 96
Membru din: 09 Ian 2011 21:58
Localitate: prahova, la tara :)

Re: Centrale pe LEMNE, combustibil solid

Mesaj necitit de elixir »

TiberiuA scrie: 05 Ian 2019 14:05 Am montata pe pompa de la puffer un termostat de ambient, care opreste pompa cand s-a facut temperatura necesara in casa.
Asa si trebuie sa lucrezi cu puffer!(daca reduci si temperatura in calorifere, e chiar ok!)
Eu ma refeream la automatizarea de la Atmos, care..lipseste! in schimb, merge bine cu carbune!
Avatar utilizator
TiberiuA
Mesaje: 3
Membru din: 05 Ian 2019 04:57

automatizare Centrale pe LEMNE

Mesaj necitit de TiberiuA »

Pentru ce ar fi nevoie de alta automatizare daca am termostat fara fir legat de pompa de la puffer si pot controla foarte usor temperatura?
Avatar utilizator
zgrib
Junior
Mesaje: 14
Membru din: 23 Oct 2018 13:05

se inroseste burlanul

Mesaj necitit de zgrib »

Salutare,

E normal sa se inroseasca burlanul care iese din centrala si se duce in cos? Aseara s-a intamplat a 2 a oara, insa se pot vedea urme pe el cum ca s-a mai intamplat si in trecut.

Am atasat poza ca sa vedeti exact despre ce e vorba.

Multumesc anticipat.
Fişiere ataşate
Inked20190123_115532_LI.jpg
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: se inroseste burlanul

Mesaj necitit de fuji »

ai uitat sa spui ce tip de cazan e.. presupun ca nu e pe gaze (din poza nu se vede). Probabil cazan pe lemne, cu fara gazeificare.. aflam alta data.

Da, cand se atinge o temperatura ridicata e normal sa se inroseasca.
Problema e de ce e temperatura asa de ridicata.. de ce arunca cazanul gazele la cos la asa o temperatura ?

Oricum, nici burlanul nu trebuia sa existe, ci un racord fix, de tabla de otel daca nu sunt bani pentru Inox.
Avatar utilizator
elixir
Senior
Mesaje: 96
Membru din: 09 Ian 2011 21:58
Localitate: prahova, la tara :)

termometru de gaze arse

Mesaj necitit de elixir »

Eu cred ca oricee posesor de cazan pe lemne ar trebui sa faca efortul de a monta un termometru pe cos!
In felul asta se poate vedea cat de performant e cazanul, respectiv pierderile! si mai ales, sa incerce sa invete cum sa-l foloseasca astfel incat sa scada temp la cos!
Eu cred ca acel cos a avut 300C.. adica aprox 100C mai mult decat ar fi normal!
poate a fost un accident si a uitat deschis calea directa de fum!(daca are)
Eu cand vad ca temp la cos incepe sa creasca, e clar ca e timpul de o curatare!
Avatar utilizator
zgrib
Junior
Mesaje: 14
Membru din: 23 Oct 2018 13:05

Re: Centrale pe LEMNE, combustibil solid

Mesaj necitit de zgrib »

Salutare,

Multam pentru raspunsuri! :)
fuji scrie: 23 Ian 2019 14:58 ai uitat sa spui ce tip de cazan e.. presupun ca nu e pe gaze (din poza nu se vede). Probabil cazan pe lemne, cu fara gazeificare.. aflam alta data.
Scuze, am uitat sa mentionez. Este vorba despre un cazan cu lemne pe gazeificare, Ferrolli FG30.
fuji scrie: 23 Ian 2019 14:58 Da, cand se atinge o temperatura ridicata e normal sa se inroseasca.
Problema e de ce e temperatura asa de ridicata.. de ce arunca cazanul gazele la cos la asa o temperatura ?
Asta incerc si eu sa aflu. Am trecut de curand de la lemne la bricheti (pinin kay...spun ei, am zis sa incerc si cu bricheti) si odata cu asta am deschis mai mult si tirajul la cos (in manual spune ca este recomandat pentru lemne uscate) pentru ca uneori scotea un pic de fum, iar brichetii am observat ca ard mai greu ca lemnele. Poate chiar aici a fost problema. Mentionez ca este primul an cand folosesc o centrala pe lemne...inca invat, si asta in mare parte si datorita voua. Asadar daca stiti cum ar trebui setat tirajul la cos pentru bricheti, as fi recunoscator pentru sfaturi.
fuji scrie: 23 Ian 2019 14:58 Oricum, nici burlanul nu trebuia sa existe, ci un racord fix, de tabla de otel daca nu sunt bani pentru Inox.
Deci recoomandarea ar fi ca burlanul sa fie inlocuit cu un racord fix din inox. Presupun ca se gaseste gata facut, de cumparat, nu?

Multumesc.
Avatar utilizator
zgrib
Junior
Mesaje: 14
Membru din: 23 Oct 2018 13:05

Re: termometru de gaze arse

Mesaj necitit de zgrib »

elixir scrie: 24 Ian 2019 19:14 Eu cred ca oricee posesor de cazan pe lemne ar trebui sa faca efortul de a monta un termometru pe cos! In felul asta se poate vedea cat de performant e cazanul, respectiv pierderile! si mai ales, sa incerce sa invete cum sa-l foloseasca astfel incat sa scada temp la cos!
Salut! Nici nu stiam de asa ceva. Cum pot face asta? Se gasesc de cumparat? Il pot monta eu? Cazanul inca invat sa il folosesc...asta e si unul din motivele pentru care cer sfaturi aici.
elixir scrie: 24 Ian 2019 19:14 Eu cred ca acel cos a avut 300C.. adica aprox 100C mai mult decat ar fi normal!
poate a fost un accident si a uitat deschis calea directa de fum!(daca are)
Calea directa de fum presupun ca este tirajul cosului/ reglaj aer secundar? La cazanul meu acesta e undeva inspe usa cenusarului, si se regleaza printr-un surub.

elixir scrie: 24 Ian 2019 19:14 Eu cand vad ca temp la cos incepe sa creasca, e clar ca e timpul de o curatare!
Avand o usa de vizitare a cosului, am observat depuneri mult mai mari de gudron pe interiorul cosului, de cand am inceput sa utilizez bricheti (aprox 1 sapt). Sa produca oare mai mult gudron brichetii astia? E prima oara cand folosesc si am zis sa incerc dupa ce am citit despre randament si timpi de ardere pe net...

Oricum, ca idee...alerg dupa un cosar din Campina sa vina sa imi curete cosul inca din noiembrie... :(
Avatar utilizator
elixir
Senior
Mesaje: 96
Membru din: 09 Ian 2011 21:58
Localitate: prahova, la tara :)

cazan cu gazeificare lemne Ferroli FG30

Mesaj necitit de elixir »

https://www.ferroli.ro/verify_permissio ... -mic%2Epdf

Ai face bine sa petreci ceva timp langa cazan, la o cafea, cu cartea la indemana!
-cazanul tau nu are cale directa..scuze
-termometru de gaze arse gasesti, cauti pe net. cu o gaura de 4mm in cos se rezolva in 10 minute..
gasesti chiar la IVP

-poti sa faci un cos de inox sau din tabla mai groasa la Ploiesti. Pe strada Gageni, e un atelier unde iti fac pe comanda oricee. trebuie sa te duci la ei cu o schema si niste dimensiuni..
-nu cred ca ai gudron de la brichete, poate e cenusa/ funingine mai multa.. gudronul e un lichid negru, foarte acid, care apare cand folosesti lemne verzi sau instalatia este prost facuta..
Fişiere ataşate
rt80-500x500.jpg
Avatar utilizator
AMORO
Membru Activ
Mesaje: 44
Membru din: 19 Dec 2012 12:42

Re: Centrale pe LEMNE, combustibil solid

Mesaj necitit de AMORO »

Va salut!
Va rog daca se poate un sfat!
Am C.T. otel atmosferica Bosch solide 2000b legata de un puffer de 1000 l printr-un laddomat 21.Spre casa apa din puffer pleaca cu ajutorul unei pompe comandata de un termoarat de ambianta si conditionat de un termostat in imersat in partea de sus a puff.
In acest moment pe laddomat am bulb de 70 grade si pompa am setat-o sa plece la 71 grade.Din ce observ pe retur am 60-65 grade iar centrala lucreaza pe la 75-78 de grade avand in vedere ca munceste si ptr casa si ptr.puff.
Inainte aveam bulb de 60 grade ,C.T. pleca la 65 grade si temperatura pe retur era cam de 53 grade centrala lucrand pe la 63-65 grade pana cand incepe sa se incalzeasca puff.si parca consuma mai putin iar puff.se incalzea mai repede.(sper ca nu ma insel)
Acum sunt 2 pareri:una ca sa merg cu returul peate 60-65 grade si a doua ca diferenta de temperatura dintre tur si retur sa nu fie mai mare de 10 -15 grade.
Cum credeti ca este bine?
Avatar utilizator
Jhonny
Mesaje: 1
Membru din: 04 Feb 2019 21:57
Contact:

Eroare la cazan Junkers Supraclass

Mesaj necitit de Jhonny »

Salut! Am un bosch junkers supraclass de 30kw pe lemne cu gazeificare si de 2 zile îmi afișează o avarie :alarma5 ! Ceva despre temperatura gazelor arse este prea mare si cand intra această alarma in functiune trebuie sa sting si aprind centrala de mai multe ori sa functioneze si repet același lucru de 3-4ori pe seara apoi merge.
Cine ma poate ajuta sa inteleg ce trebuie facut sau schimbat vreo sonda/senzor?multumesc!
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori