Alegere centrala pe gaz casa 110 m2

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Firefighter78ab
Mesaje: 4
Membru din: 13 Mar 2019 18:18

Alegere centrala pe gaz casa 110 m2

Mesaj necitit de Firefighter78ab »

Bună ziua dragi forumiști!
Vine vremea în viata oricărui bărbat sa aleagă, după nevasta, centrala termica.
Asa ca va rog să-mi recomandați 2,3 modele de centrale mai de top pentru:
Casa parter. 110 m2 utili fix. Cărămidă porotherm de 30 cm. Izolație vata minerala rockwool de 10 cm.
Ferestre 3 pan veka. Amprenta la sol 140 m2
Va mulțumesc anticipat.Sper ca am postat unde trebuie, dacă nu rog domnul moderator.....
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alegere centrala pe gaz casa 110 m2

Mesaj necitit de fuji »

Firefighter78ab scrie: 13 Mar 2019 18:53Asa ca va rog să-mi recomandați 2,3 modele de centrale mai de top
ai necesar termic de 11-12 kW probabil.
Nu stiu ce tip de centrala cauti.. cu preparare Apa calda instant ? Sau cu boiler incorporat ? Sau cu Boiler separat ?
Apa rece din ce sursa e ? De la reteaua oraseneasca sau din put / fantana ?
Avatar utilizator
Firefighter78ab
Mesaje: 4
Membru din: 13 Mar 2019 18:18

Re: Alegere centrala pe gaz casa 110 m2

Mesaj necitit de Firefighter78ab »

Bună. Apa am din rețeaua orașului Alba Iulia. Nu știu are rost sa iau cu boiler??. Eu am deja un boiler bivalent pe ct pe lemne.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alegere centrala pe gaz casa 110 m2

Mesaj necitit de fuji »

Firefighter78ab scrie: 15 Mar 2019 19:51 Bună. Apa am din rețeaua orașului Alba Iulia. Nu știu are rost sa iau cu boiler??. Eu am deja un boiler bivalent pe ct pe lemne.
nu stiu cum e apa din reteaua Alba.. poate fi dura.. intereseaza-te. Mai sigur, ia un Vitodens 050-W 24 kW, ce prepara apa calda instant.
Daca vrei sa folosesti boilerul existent, ia un Vitodens 100-W 26 doar Incalzire.
Avatar utilizator
Firefighter78ab
Mesaje: 4
Membru din: 13 Mar 2019 18:18

centrale Bosch

Mesaj necitit de Firefighter78ab »

Mulțumesc pt răspuns. Oare cum este cotata o centrala bosch ?Ma gândesc, pt ca dacă o cumpăra pt mine cineva care locuiește în Blaj este mai ieftina pt ca acolo se produc și cei din Blaj au ceva subvenții. Pe o centrala de 4000 lei se pare ca plătesc 3000 lei. Nu știu cât este de adevărat??? Ma gândesc cât este de fiabila fata de cea care ati zis
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: centrale Bosch

Mesaj necitit de fuji »

Firefighter78ab scrie: 17 Mar 2019 14:51Oare cum este cotata o centrala bosch ?
pai Bosch e liderul mondial prin marcile sale Bosch si Buderus.
La 24 kW Bosch are multe modele, cu destule diferente intre ele, la fel si Buderus.
cineva care locuiește în Blaj este mai ieftina pt ca acolo se produc și cei din Blaj au ceva subvenții.
Bosch nu produce nixi-o centrala in Romania -din pacate !
La Blaj e o fabrica Rexroth care produce astfel:
Tehnologie industrială, prin divizia Bosch Rexroth, care produce din 2007 componente de tehnică liniară și sectorul Soluții de mobilitate, prin diviziile Chassis Systems, inaugurată în 2013, care produce senzori de viteză roată și senzori de turație a arborelui cotit, folosiţi în industria auto şi Gasoline Systems, care, la finalul anului 2015, a început producția de senzori şi componente electronice pentru grupul motopropulsor (cum ar fi senzori de oxigen şi componente pentru controlul transmisiei).
Angajatii de la fabricile Bosch beneficiaza probabil de anumite facilitati, reduceri la produse ale concernului Bosch: frigidere, uscatoare de par sau centrale termice. :roll:
Avatar utilizator
danielhora
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 17 Sep 2015 14:47

Re: Alegere centrala pe gaz casa 110 m2

Mesaj necitit de danielhora »

Firefighter78ab scrie: 15 Mar 2019 19:51 Bună. Apa am din rețeaua orașului Alba Iulia. Nu știu are rost sa iau cu boiler??. Eu am deja un boiler bivalent pe ct pe lemne.
Viessmann Vitodens 100 varianta doar pe incalzire, iar pentru apa calda boiler extern zic eu daca tot ati zis ca aveti boilerul. Acum depinde si cata apa calda veti folosi, daca aveti 2 bai si se nimereste sa fie folosite concomitent atunci o centrala cu preparare instant apa calda nu face fata
Avatar utilizator
Firefighter78ab
Mesaje: 4
Membru din: 13 Mar 2019 18:18

centrala Ferroli Bluehelix pro C pentru casa 110 m2

Mesaj necitit de Firefighter78ab »

Pana la urma am luat o ct. Ferroli Bluehelix pro C care merge în paralel cu cea pe lemne. Multumesc pt ajutor
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori