Radiator Portprosop

radiatoare fonta, aluminiu, panouri de otel, convectoare electrice

Moderator: fuji

Avatar utilizator
fortune12
Junior
Mesaje: 7
Membru din: 02 Dec 2010 12:00

Radiator Portprosop

Mesaj necitit de fortune12 »

Ma poate ajuta prin a imi spune cum aerisesc un port prosop? Din robinetul de retur?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Aerisire in instalatii de incalzire

Mesaj necitit de fuji »

Aerul se aduna intotdeauna in cele mai inalte puncte ale unei instalatii.. Daca nu poti aerisi in acel punct, degeaba incerci..
Avatar utilizator
fortune12
Junior
Mesaje: 7
Membru din: 02 Dec 2010 12:00

aerisire pe sus Radiator Portprosop

Mesaj necitit de fortune12 »

Asta era si ideea. Portprosopul este la nivelul cel m ridicat. Dar cum as putea sa il aerisesc, ptr ca nu ma pricep foarte bine la calorifere. De abia la sfarsitul anului trecut am pus, iar portprosopul este diferit decit restu radiatoarelor, care m-am prins cum se aerisesc. Portprosopul are 2 robinete in partea de jos, turu si returul, si un robinet (ca cel de gaze, cum sa ma exprim, robinet rosu...) si nu am idee pe unde se poate face aerisirea...
Multam' anticipat
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

aerisire Radiator Portprosop

Mesaj necitit de fuji »

cand spui ca un robinet de gaze, te referi la un robinet cu maneta fluture..? cel mai simplu era sa faci 1 poza..
Ai vreuna din urmatoarele componente?
Imagine
Fişiere ataşate
aerisitor manual de radiator
aerisitor manual de radiator
Aerisitor automat de coloana
Aerisitor automat de coloana
aerisitor-automat.jpg (2.93 KiB) Vizualizat de 14016 ori
Aerisitor calorifer
Aerisitor calorifer
Avatar utilizator
fortune12
Junior
Mesaje: 7
Membru din: 02 Dec 2010 12:00

Re: Radiator Portprosop

Mesaj necitit de fortune12 »

Corect. O poza este cit 1000 de cuvinte :) Mai jos pozele cu portprosopu meu
20.jpg
30.jpg
40.jpg
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

aerisitoare de radiator

Mesaj necitit de fuji »

Buun. Pai ai un robinet sferic, nu un aerisitor de calorifer.
-poti aerisi port-prosopul si cu acel robinet sferic: daca il deschizi putin, intai va iesi aerul, si apoi apa. Problema e ca apa nu va iesi, ci va tasni. Si te vei umple de apa pana il inchizi. :mrgreen:

Foloseste una din piesele pe care le-am aratat mai sus -oricare din ele e mai buna ca acel robinet sferic.
-cea mai buna varianta e prima -acel aerisitor automat de coloana. Acest aerisitor nu se monteaza uzual pe un port-prosop (ca ii strica design-ul..), insa parca ar arata mai bine decat actualul robinet sferic.. In plus, e un aerisitor automat, va functiona permanent, fara sa mai trebuiasca sa intervii tu.
Avatar utilizator
fortune12
Junior
Mesaje: 7
Membru din: 02 Dec 2010 12:00

re-umplere instalatie

Mesaj necitit de fortune12 »

Daca "dasteptu" de la firma care mi-a montat centrala mi-a pus din asta sferic, nu mai am eu cum sa pun altceva. Asa ca trebuie sa ma adaptez la situatia prezenta. In concluzie, returu n-are nici o treaba cu aerisitu, nu? (adica robinetu de jos din stanga, ala e returu la mine) si ar ramane doar varianta cu "arteziana". Problema ar fi, bun, aerisesc si ma ud..nitel :D si presupunem ca gata aerisirea, asta ar presupune ca va trebui sa bag iar ceva apa in instalatie ptr ca va scadea presiunea (indicata pe monitorul centralei). Nu bag iara aer prin completarea de apa necesara?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

completare cu apa a instalatiei

Mesaj necitit de fuji »

Poti schimba f. simplu acel robinet sferic cu un aerisitor. Daca nu tu, atunci orice instalator o rezolva, chiar si un vecin mai priceput..

Ref. re-completare cu apa a instalatiei: nu, la reumplere nu va intra dinnou aer.
Avatar utilizator
fortune12
Junior
Mesaje: 7
Membru din: 02 Dec 2010 12:00

Re: Radiator Portprosop

Mesaj necitit de fortune12 »

Multam pentru consiliere! Rezolv cumva. Mi-e clara situatia acum. Toate cele bune!
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator