Radiatoare fonta, Aluminiu

radiatoare fonta, aluminiu, panouri de otel, convectoare electrice

Moderator: fuji

Avatar utilizator
paulica82
Membru Activ
Mesaje: 38
Membru din: 03 Dec 2015 22:32

zgomot in Radiatoare Aluminiu

Mesaj necitit de paulica82 »

Salut.momentan am doar un radiator de aluminiu instalat(20 elementi). Fiind un pic rece noaptea am dat drumu la caldura si am constatat ca pana la oprire centralei (din termostat), in radiator se aude cum circula apa, (cred). Asa sunt ele zgomotoase ? Sau din cauza ca este doar un radiator ? Cand le pun pe celelalte se mai atenueaza zgomotul ? L-am aerisit de mai multe ori.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: zgomot in Radiatoare Aluminiu

Mesaj necitit de fuji »

Apa nu face zgomot in instalatie, ci Aerul.. Mai pot fi si diverse particule solide, metalice.. dar nu cred. Precis este de vina aerul.
Aerul se aduna la cele mai inalte puncte ale instalatiei si acolo trebuie sa fie aerisitoare. Altfel nu scapi de el.
Unii instalatori monteaza radiatoarele putin inclinat, cu capatul unde e montat radiatorul un pic mai sus -tocmai ca sa poata elimina aerul.

E prea putin un radiator la functionarea cu o centrala. 20 elementi.. probabil sunt elementi de 125-130 W, adica max. 2.500 W.. Nu se mai fac elementi ca pe vremuri, cu o putere termica de 190 W / element !
Avatar utilizator
paulica82
Membru Activ
Mesaje: 38
Membru din: 03 Dec 2015 22:32

Re: Radiatoare fonta, Aluminiu

Mesaj necitit de paulica82 »

160 w pe element.20x160=3200 w.nu cred ca este aer.Orikm astept sa le pun si le celelalte si o sa vad situatia
Avatar utilizator
paulica82
Membru Activ
Mesaje: 38
Membru din: 03 Dec 2015 22:32

Re: Radiatoare fonta, Aluminiu

Mesaj necitit de paulica82 »

160 w pe element.20x160=3200 w.Orikm astept sa le pun si le celelalte si o sa vad situatia.Sa incerc sa il aerisesc in timpul functionarii ??
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

aerisire radiatoare

Mesaj necitit de fuji »

paulica82 scrie:sa il aerisesc in timpul functionarii ??
da, ca doar cand functioneaza centrala, merge si pompa de circulatie (bine.. daca nu e montat un termostat de camera, pompa merge intruna).
Si pompa de circulatie e posibil sa aiba un aerisitor; daca nu, atunci aerisitorul centralei e undeva sus in centrala, pe vasul de expansiune sau in alt loc.

Atentie: aerisind caloriferul, o sa iasa apa fierbinte. Si trebuie sa fi atent sa nu se goleasca prea mult instalatia -trebuie s-o reumpli ulterior.
Avatar utilizator
paulica82
Membru Activ
Mesaje: 38
Membru din: 03 Dec 2015 22:32

Re: Radiatoare fonta, Aluminiu

Mesaj necitit de paulica82 »

Buna seara.Am mai montat inca 2 radiatoare de aluminiu +1 scarita si nu se mai aude zgomotul din postarea de mai sus.
Dupa ce se monteaza radiatoarele ,am inteles ca s-ar face o spalare a instalatiei?Trebuie vreun aparat,substanta speciala??Sau ridic temperatura apei la 70gr ,o las 20 minute sa mearga si dupa ce se raceste scot si bag alta??
Avatar utilizator
Ciprian1
Membru Activ
Mesaje: 20
Membru din: 12 Oct 2016 23:58

Re: Radiatoare fonta, Aluminiu

Mesaj necitit de Ciprian1 »

Am un calorifer din fonta care nu e cald decat pe primul element . Bine , nici al 2 lea calorifer tot din fonta nu prea-mi place cum incalzeste . Pe tur am robinet , in schimb pe retur am asa : https://s21.postimg.org/ki1cexs9z/IMG_2 ... 114624.jpg . Asta e robinet sau aerisitor ?

Cum pot sa aerisesc caloriferele ?

EDIT : Am gasit . Cred . Cel cu cap hexagonal e robinet de aerisire .
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

robinet calorifer / aerisitor

Mesaj necitit de fuji »

Ciprian1 scrie:in schimb pe retur am asa : https://s21.postimg.org/ki1cexs9z/IMG_2 ... 114624.jpg . Asta e robinet sau aerisitor ?
EDIT : Am gasit . Cred . Cel cu cap hexagonal e robinet de aerisire .
ba pare a fi mai mult un robinet (de retur).

Asa arata un aerisitor de calorifer:
Imagine
Avatar utilizator
Marian AN
Mesaje: 1
Membru din: 29 Oct 2016 17:31

tevi din cupru si calorifer din aluminiu

Mesaj necitit de Marian AN »

Salut!
Daca ai tevi din cupru si calorifer din aluminiu este o problema.Eu am patit in ciuda faptului ca foarte multi spun ca nu sint probleme,am instalatie cu tevi din cupru 3 radiatoare din otel si unul mare din aluminiu 2000/600.Am avut la hidrogen in instalatie de nu stiam ce se intimpla.Am tot aerisit,spalat instalatia si dupa 3 zile zgomot din nou de aer,pina atunci nu auzeam nimic.
Mare atentie la Cu si Al
Avatar utilizator
mikidutzaa
Mesaje: 3
Membru din: 20 Apr 2018 20:47

Pastrare radiatoare fonta

Mesaj necitit de mikidutzaa »

Buna ziua,

Vreau sa ma deconectez de la CET si sa imi pun centrala termica (Viessman Vitodens 100-W) si (bazat pe ce s-a scris mai sus) as dori sa pastrez caloriferele de fonta in bucatarie, 1 dormitor si sufragerie si sa pun de otel noi intr-un dormitor si in baie. As avea 2 intrebari:

1. Care e cea mai buna metoda de curatare, ce produse chimice sunt mai bune (in Brasov se pare ca se gaseste greu o firma serioasa, cam stramba din nas si as vrea daca chem pe cineva sa fiu sigur ca face treaba buna)?
2. Pentru sufragerie e suficient caloriferul de 16 elementi (este din tipul cu doua coloane grosute, inaltime 70cm)? Suprafata e ~17mp, pe nord, geam mare termopan, bloc izolat.
3. Ce filtru ar fi mai bun ca sa evit infundarea centralei in caz ca se mai desprinde ceva in timp?

Multumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pastrare radiatoare fonta

Mesaj necitit de fuji »

Curățare >> chimică, cu pompa. E nevoie de firma specializată. Parca era una in Brasov.. Pronet sau asa ceva..
În cel mai rau caz.. se dau jos radiatoarele de fontă si se curata la interior cu apa sub presiune. Sunt foarte grele, d-aia nu se înghesuie nimeni !
Iar fonta e casantă.. nu rezista la șocuri mecanice.
Radiatorul de 16 elementi ar trebui să fie suficient.

Filtre.. obligatoriu un filtru Y 3/4". Apoi.. un filtru magnetic. Orice filtru care rezista la temperaturi ridicate e bun, deci nu din plastic.
Avatar utilizator
mikidutzaa
Mesaje: 3
Membru din: 20 Apr 2018 20:47

Re: Radiatoare fonta, Aluminiu

Mesaj necitit de mikidutzaa »

Multumesc mult pentru raspuns. Daca pun un filtru magnetic exdirt D3/4 M mai trebuie si filtru Y?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Filtru Y

Mesaj necitit de fuji »

mikidutzaa scrie: 22 Apr 2018 20:22Daca pun un filtru magnetic exdirt D3/4 M mai trebuie si filtru Y?
e scump Filtrul Y.. ? :D
Avatar utilizator
mikidutzaa
Mesaje: 3
Membru din: 20 Apr 2018 20:47

Re: Radiatoare fonta, Aluminiu

Mesaj necitit de mikidutzaa »

Corect :).

Am mai sunat la o firma mai mare din Brasov si au zis ca ei fac spalari dar producatorul centralelor nu da garantie la instalarea pe calorifere vechi de fonta si drept urmare ei nu pot face PIF... Cred ca o sa ma dau batut.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Instalatie cu Radiatoare fonta

Mesaj necitit de fuji »

mikidutzaa scrie: 23 Apr 2018 12:09dar producatorul centralelor nu da garantie la instalarea pe calorifere vechi de fonta
Ce producator ? Nu cred asa ceva. Asta e vrajeala de la dealer.. :D
si drept urmare ei nu pot face PIF...
da, si vin altii sa faca PIF in locul lor si ei pierd clientul ! :clap:
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori