News

Florinesqu

Centrala pe peleti VS centrala pe gaz

Mesaj noude Florinesqu » 04 Feb 2015 12:16

Am deschis acest topic pentru a afla parerile voastre referitoare la instalarea unei centrale pe peleti chiar si atunci cand avem gazul ,,la poarta''.
 Am o opinie personala despre acest lucru deoarece montez centrale de orice fel,dar astept cu interes opiniile voastre.
 Pentru cei care doresc sa vada cate ceva ii invit pe http://www.țuțurica.ro

Motiv: spam

xp-kry
Membru Activ

Pierdere presiune in circuitul de incalzire

Mesaj noude xp-kry » 04 Feb 2015 19:43

Centrala termica este in functiune din martie 2001-marca SARIGAS BF 20( stiu e batrana , o voi schimba curand, dar trebuie sa ies din iarna). Problema este ca presiunea, in circuitul caloriferelor, scade pana la valoarea de 0.8, aceasta la o temperatura a apei de 30 grade .Cand apa incepe sa se incalzeasca in calorifere , presiunea creste pana la 1.4...1.6. Piederi pe circutul de incalzire ( zic eu) nu ar fi .Nu se observa nimic prin casa. In vasul de expansiune apa nu este.Sa fie unul din [

titi
Membru Activ

Curatare, Filtrare instalatii Incalzire

Mesajde titi » 06 Feb 2015 14:44

multumesc, nu-i o problema daca le trimiti luni, pana atunci sper sa mai mearga
doream sa te intreb doar daca, dupa ce curat chimic schimbatorul, o sa mai am probleme desi o sa montez un TF1; rezolva asta problema sau doar o atenueaza?
si ar mai fi interesant daca un TF1 (al doilea) se poate monta si pe intrarea de apa rece in centrala (mai putina colmatare pe secundarul schimbatorului de acm)? sau e doar pe returul de incalzire, ca n-am dedus din site.

si, din experienta, exista vreo mini sta [

secarastefan
Junior

Arzator peleti Ferroli SUN P7 a luat foc

Mesaj noude secarastefan » 21 Feb 2015 09:39

salut
A venit si randul meu sa pun poze de genu...sincer vedeam chiar fiabil arzatorul asta...chiar daca e o struto-camila in combinatie cu un cazan pe lemne.
Nu eram acasa cand s-a intamplat binenteles...nu am senzor de fum, nici nu ma gandeam ca am nevoie la cat de sigura e treaba.
In schimb am primit mesaj de la sistemul de alarma al casei ca zona respectiva a fost "deschisa", ca cineva a intrat acolo.
Va puteti da seama ca totusi am scapat ieftin, putea sa fie mai rau, sa ia foc deabinelea t [
Fişiere ataşate
IMG_6729.JPG
IMG_6728.JPG
IMG_6723.JPG

fuji
Senior

ISH 2015 Frankfurt -targul international de Instalatii

Mesaj noude fuji » 28 Feb 2015 21:57

Imagine

Site-ul oficial: http://www.ish2015.com/

Sa incercam sa evidentiem aici cateva din noutatile prezentate la Targ.